Talerze są obecne w każdej kuchni i stanowią podstawę zastawy stołowej. Korzystamy z nich w czasie śniadań, kolacji i obiadów, często sięgając po prostu po ten „pierwszy z brzegu”. Tymczasem przeznaczenie talerzy jest różnorodne – podobnie zresztą, jak wiele jest ich rodzajów. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i przekonać się, że talerze mogą być czymś o wiele więcej niż tylko „podkładką”, na której kładziemy jedzenie. Zapraszamy do fascynującego świata talerzy dostępnych w sklepie DUKA!

Talerze towarzyszą nam od dawna. Formę, jaką dziś znamy najlepiej, przyjęły na początku XVIII wieku. Ale nie oznacza to, że wcześniej z nich nie korzystano. Naczynia były powszechnie używane choćby w Starożytnym Rzymie czy Grecji, zaś początki wytwarzania talerzy z porcelany w Chinach, sięgają VII wieku naszej ery. Wraz z postępem cywilizacyjnym, zmieniało się wiele otaczających nas przedmiotów codziennego użytku. Takie transformacje przechodziły również talerze.

Przeznaczenie talerzy

Gdyby spytać przypadkową osobę, do czego służą talerze, zapewne w odpowiedzi usłyszelibyśmy „Do tego, żeby z nich jeść”. Pełna zgoda. Jednak różne talerze służą różnym celom. Oczywiście nawet dzieci wiedzą, że zupę je się z głębszych talerzy, a mizerię najczęściej podaje się w miseczkach. Gdy jednak zagłębimy się w temat, odkryjemy, że talerze mają różnorodne przeznaczenie. A ich lista jest równie długa, co, w niektórych przypadkach, zaskakująca!

Wśród wymienionych poniżej talerzy część jest nam doskonale znana, ale niektóre z nich mogą być nam całkowicie obce. A zatem, pokrótce wyjaśnijmy, jakie jest przeznaczenie poszczególnych talerzy, bazując na przykładach ze sklepu internetowego DUKA
(https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/zastawa-stolowa/talerze).

  1. Talerze śniadaniowe – DUKA NORD, o średnicy 22 cm, to dość wyjątkowy talerz śniadaniowy. Wykonany jest z barwionego szkła „bąbelkowego” i zachwyca iluzją zatopionych w talerzu kropli wody. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest jako naczynie do serwowania na nim śniadań, np. kanapek, jajecznicy czy grzanek.
  2. Talerze obiadowe – DUKA FELICIA FIRANDE to talerz obiadowy o średnicy 26,8 cm i wysokości 2 cm. Ten pięknie zdobiony i wykonany z porcelany talerz, znakomicie prezentuje się na stole – bez względu na to, jakie danie zostanie na nim podane.
  3. Talerze głębokie – DUKA FELICIA FIRANDE o wymiarach 21,7 cm x 3,5 cm, wykonany z porcelany i ozdobiony kwiatowym wzorem, to naczynie idealne do zup, ale także do gulaszu, potrawek czy makaronów z sosami.
  4. Talerzyki deserowe – DUKA STREET ART MANNERFRA to niewielkich rozmiarów (16,2 cm średnicy) kolorowy talerzyk, na którym pięknie prezentować się będą kawałki ciasta, tortu czy inne „słodkości” (w tym owoce!).
  5. Talerze na jajka – tradycyjne podstawki do jajek ugotowanych na miękko lub na twardo, można zastąpić odpowiednim talerzem! DUKA Scandi to naczynie dwuczęściowe – składa się z drewnianej podstawy o średnicy 29 cm i talerza (średnica 28 cm), w którym znajduje się 12 wgłębień na jajka. Idealny dla miłośników tego nabiału w każdej formie, DUKA Scandi pozwoli na bezpieczne przetransportowanie ich z kuchni prosto na stół!
  6. Bulionówki – wykonana z porcelany DUKA TIME BLACK to idealny przykład bulionówki, czyli głębokiego talerza do podawania tzw. czystych zup (bulionu, barszczu, ale także niektórych chłodników). Może także służyć jako tradycyjny głęboki talerz, w którym serwowany jest np. rosół. Jednak bulionówki powstały z myślą o oddzieleniu zupy od dodatków, które powinny znajdować się na osobnych talerzach.
    DUKA TIME BLACK, z obowiązkowym dla bulionówek spodkiem, ma wymiary 12,2 cm x 19 cm x 7,4 cm.
  7. Spodki – zwykle kupowane w zestawie z filiżanką (np. DUKA SARA), stanowią niewielką podstawę pod gorącą szklankę czy właśnie filiżankę. Spodki mają charakterystyczne wgłębienia, które ułatwiają utrzymanie w miejscu przenoszonej filiżanki, zmniejszając ryzyko jej upadku czy rozlania się płynu (zwykle kawy lub herbaty).
  8. Patery – to gładkie talerze na  „nóżkach”, służące przede wszystkim do podawania na nich ciast i tortów. DUKA ACACIA wykonana z drewna (górna część patery) i porcelany (nóżka), posiada dodatkowo szklany klosz, który pozwoli zachować świeżość umieszczonego na paterze deseru.
    Jej szczegółowe wymiary to: nóżka: 9 cm x 11 cm x 11 cm, talerz: 20 cm x 20 cm x 2 cm, klosz: 16 cm x 16 cm, x 11,5 cm.

Rodzaje talerzy

Znając już przeznaczenie poszczególnych talerzy, przyjrzyjmy się ich rodzajom. Mogą być wykonane z drewna, porcelany, kamionki czy szkła i mieć kształty, które w pierwszej chwili zupełnie nie kojarzą się z talerzami. A jednak, nimi są!

Współczesne talerze mogą być tradycyjnie okrągłe, ale także kwadratowe lub prostokątne. Krawędzie talerzy dostępnych w sklepie internetowym DUKA również zaskakują – obok tych najbardziej typowych (idealnie zaokrąglonych), znajdziemy krawędzie zakrzywione lub nieregularne.

Doskonałymi przykładami nietypowych talerzy będą choćby:

  • DUKA FELICIA FIRANDE – talerz obiadowy, z misternie wykonanym rantem;
  • DUKA TIME – talerz deserowy, którego krawędzie zostały lekko zakrzywione do wewnątrz, co nadaje mu wyjątkową formę;
  • DUKA JORDEN – talerz wykonany z kamionki szkliwionej w kolorach beżowo-brązowych, o nieregularnym brzegu (efekt uzyskany dzięki ręcznemu wykonaniu);
  • DUKA KROG – głęboki talerz w o nieregularnym kształcie, idealny do serwowania codziennych posiłków w niecodziennej formie!

Dostępne w wielu kształtach i kolorach, z pięknymi zdobieniami lub w klasycznej bieli bądź czerni – wśród współczesnych talerzy każdy znajdzie zestaw idealny dla siebie. Decydując się na wymianę zastawy stołowej na nową, warto zaopatrzyć się w te rodzaje talerzy, z których będziemy korzystać najczęściej. Dobrze jest też zwrócić uwagę na ich dodatkowe zalety (podpowiemy, że niemal wszystkie talerze ze sklepu DUKA, można czyścić w zmywarce – co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj