Szukając nowoczesnego rozwiązania do salonu można natrafić na rynku na wiele farb – różnią się nie tylko kolorami, ale też fakturą. Szczególnie rzucają się w oczy farby z dodatkiem brokatu, które pozwalają na stworzenie niesamowitego efektu we wnętrzu, a dodatkowo rozświetlają i rozjaśniają wnętrze. Jak wybrać i kupić farbę z brokatem? Co warto wiedzieć o brokatowych farbach?

Farby z brokatem – krótka charakterystyka – czym się wyróżniają?

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są farby z brokatem i to właśnie one ostatnimi czasy podbijają serca klientów oraz projektantów wnętrz. Farbę można zarówno wykonać samodzielnie – dodając specjalny, przeznaczony do tego celu brokat – jak i kupić gotowy produkt. W przypadku pierwszego rozwiązania należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy – kolor brokatu powinien być w tej samej tonacji kolorystycznej, co farba, do której go dodajemy. Przykładowo, jeżeli farba ma kolor szary lub biały, dodawany brokat również powinien być chłodny – na przykład biały. Trudność w dobraniu koloru brokatu do farby sprawia, że wiele osób decyduje się na drugie rozwiązanie i kupuje gotowy produkt. Dlaczego farby z brokatem stały się tak popularne?

  • Niebanalne wykończenie. Subtelnie mieniąca się ściana doda wnętrzu eleganckiego i nietuzinkowego szlifu. Brokatowe farby pasują do większości wystrojów – zarówno klasycznych, jak i eleganckich.
  • Brak nudy w pomieszczeniu. Monotonnie pomalowana, matowa ściana jest dużo mniej ciekawa od delikatnie opalizującej powierzchni. Takie rozwiązanie z pewnością zostanie docenione zarówno przez domowników, jak i przez gości. Dodatkowo brokatowa farba daje dużo więcej możliwości na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni – dekoracje (ramki, lustra, półki z dekoracjami) umieszczone na tak pomalowanej ścianie wyglądają dużo atrakcyjniej oraz przykuwają spojrzenie.
  • Optyczne rozświetlenie wnętrza. Dużo mówi się o tym, że jasne kolory takie, jak biele, szarości, czy beże, pozwalają osiągnąć efekt optycznie powiększonego mieszkania. Podobnie ma się sprawa z brokatowymi farbami, które odbijają światło dodatkowo powiększając i rozświetlając nawet niewielkie i ciemne apartamenty.

Jak wybrać najlepszą farbę z brokatem? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Gdy już zdecydujemy się na farbę z domieszką brokatu, kolejnym krokiem jest jej zakup. Wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Przede wszystkim należy wybrać kolor. Jeżeli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże i z niewielkim dostępem do światła, dobrze jest celować w jasne, nieco mocniej opalizujące kolory. Ponadto istotna jest tonacja kolorystyczna – należy zastanowić się, czy nasze mieszkanie utrzymane jest w ciepłych, czy zimnych barwach i na tej zasadzie dobrać również farbę. Warto również zwrócić uwagę na cenę – nie powinna być zbyt niska, gdyż może świadczyć o złej jakości, a z kolei zbyt wysoka może nie zmieścić się w przewidzianym budżecie.

Jak pomalować ścianę farbami w brokatem? Krótki poradnik.

Pomalować mieszkanie można na dwa sposoby – poprzez wynajęcie wykwalifikowanych do tego osób lub samodzielnie. Jeśli chodzi o pierwszą opcję należy spodziewać się nieco wyższych kosztów (należy doliczyć również stawkę godzinową malarzy), niemniej jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują czasem, ani chęciami do malowania ścian. Z kolei samodzielna praca jest nieco trudniejsza, jednak pozwala oszczędzić. O czym należy pamiętać malując ścianę?

Najważniejszą sprawą w przypadku farb brokatowych jest bardzo dokładne wymieszanie farby – pozwoli to na równomierne rozprowadzenie cząsteczek brokatu w całym pojemniku z farbą – nie wystarczy jednak wykonać go na początku, procedurę należy jak najczęściej powtarzać. Następnie powinno się zabezpieczyć parkiet folią oraz zakleić taśmą kontakty i włączniki światła. Nakładając farbę warto upewnić się, że powierzchnia jest dobrze doświetlona (w przeciwnym razie można to zrobić za pomocą lampki) dzięki temu dokładnie zobaczymy, jak układają się drobinki brokatu i będzie on rozmieszczony równomiernie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj