Dla każdego z nas budowa własnego domu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to jednocześnie jedna z większych oraz ważniejszych inwestycji. Często zdarza się, że podświadomie szukamy oszczędności, a także alternatywnych rozwiązań. Być może okażą się one bardziej efektywne, a jednocześnie korzystniejsze pod względem ekonomicznym? Obecnie bardzo często zastępuje się tradycyjną wylewkę fundamentów, płytą fundamentową. Czym jednak ona jest?

Czym jest płyta fundamentowa?

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że domu nie można postawić bez fundamentów. Zwykle kojarzymy je z dość kosztowną wylewką, która będzie podstawowym elementem konstrukcyjnym. Okazuje się, że tradycyjne fundamenty można zastąpić niczym innym, jak zwykłą płytą fundamentową. Co więcej, w niektórych przypadkach jest to rozwiązanie zalecane i rekomendowane. Płyta fundamentowa sama w sobie pozostaje rodzajem fundamentów. Jest to element konstrukcyjny, którego zadaniem jest przeniesienie ciężaru budynku, na grunt. Płyty fundamentowe wykonuje się najczęściej z żelbetu. Jest to połączenie mieszanki betonowej wraz ze stalowymi wkładkami. Warto zaznaczyć, że płyta fundamentowa stała się prawdziwym standardem w odniesieniu do budownictwa prefabrykowanego.

Kiedy warto zdecydować się na zastosowanie płyty fundamentowej?

Płyta fundamentowa świetnie sprawdzi się w momencie budowy domu o skomplikowanej bryle. Wówczas koniecznością staje się zwiększenie ilości ścian. Każda z nich musi być podparta ławą fundamentową- na tradycyjnych fundamentach. Doprowadza to do wzrostu kosztów i czasu trwania realizacji. Płyta fundamentowa z kolei, ma taką samą wytrzymałość na całej powierzchni. Będzie ona więc rozwiązaniem ekonomicznym. Kolejnym przypadkiem, w którym sprawdzi się płyta fundamentowa jest budowanie domu na trudnym gruncie. Dzięki zastosowaniu płyty fundamentowej, ciężar budynku będzie rozłożony równomiernie na całej powierzchni, a nie- jak w przypadku fundamentów- skupiał się na kilku punktach. Nie można również pominąć faktu, że płyta fundamentowa sprawdzi się w momencie, kiedy zależy nam na szybkości powstania inwestycji. Wykonanie płyty jest znacznie krótsze niż wylanie całych, tradycyjnych fundamentów.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania płyty fundamentowej?

Można powiedzieć, że płyta fundamentowa znacznie ułatwia i jednocześnie przyspiesza cały proces budowy domu. W szczególności dzięki niej można przeprowadzić mniejszą ingerencję w podłoże. Sprawdza się to w przypadku, kiedy obecność rur uniemożliwia przeprowadzenie głębokich wykopów. Kolejną korzyścią jest samo rozkładanie obciążenia. Dzięki temu nacisk na grunt jest zdecydowanie mniejszy, a to z kolei minimalizuje ryzyko osiadania podłoża. Płyta fundamentowa zapewnia również o wiele lepszą izolację termiczną i przeciwwilgociową. Przy jej zastosowaniu możemy cieszyć się gotową podłogą na gruncie, a co najważniejsze o wiele mniejszymi kosztami, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych fundamentów.

1 KOMENTARZ

  1. „Płyta fundamentowa świetnie sprawdzi się w momencie budowy domu o skomplikowanej bryle.” – tak właśnie zrobiłem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj