Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. W pokoju dziennym czas spędzają domownicy i przyjmowani są tam zwykle goście. W praktyce jest to zatem miejsce tętniące życiem, w którym bardzo ważny jest wystrój, zarówno ze względu na estetykę, jak i samopoczucie osób przebywających w tej części mieszkalnej. Dlaczego warto umieścić rośliny doniczkowe w tym pomieszczeniu i na jakie kwiaty się zdecydować?

Dlaczego warto wstawić kwiaty doniczkowe do salonu?

Na pewno jednym z podstawowych argumentów przemawiających za wstawieniem takich roślin w doniczkach do tego pomieszczenia, są walory estetyczne. Salon jest pokojem wizytowym, do którego zaprasza się gości, więc powinny się w nim znaleźć różne dekoracje. Kwiaty do salonu wprowadzą do wnętrza kolory i ożywienie. To naturalna ozdoba, która pasuje również do różnych stylów dekoratorskich. Warto podkreślić także inne korzyści wynikające z takiego rozwiązania. Z pewnością ważne są aspekty zdrowotne.

Rośliny dostarczają tlenu, co jest ważne w kontekście tego pokoju, w którym czasem potrafi przebywać naprawdę dużo osób. Przy okazji takie kwiaty sprawiają, iż powietrze w pokoju staje się wilgotniejsze i pomagają w zwalczaniu w tej przestrzeni wirusów czy bakterii. Oczyszczanie powietrza z niekorzystnych substancji oraz same walory zapachowe, sprawiają, iż wstawione do salonu kwiaty doniczkowe poprawiają samopoczucie lokatorów, a przy okazji sprzyjają odpoczynkowi, gdyż pomagają w uspokojeniu i zrelaksowaniu się.

Gdzie można ustawić kwiaty doniczkowe w pokoju dziennym?

W praktyce rośliny doniczkowe można umieścić niemalże w dowolnym rejonie salonu. Oczywiście najpowszechniejsze jest ustawianie ich na parapetach. Z powodzeniem można je jednak postawić na podłodze lub półkach czy stolikach. Wiele zależy rzecz jasna od konkretnego gatunku – sposobu rozrastania się danej rośliny oraz tego jakie ma wymagania.

Niektóre rodzaje potrzebują dużo słońca, więc najlepiej ustawić je przy oknie, a inne z kolei nie mają takiej potrzeby, więc będą pasowały do głębi pokoju. Gatunki przeznaczone do trzymania w donicach podłogowych są zwykle większe, dlatego nadają się szczególnie do przestronnych wnętrz.

Kwiaty do salonu dobre do ustawienia na parapecie

Ustawianie kwiatów doniczkowych na parapecie w salonie jest często spotykane, gdyż jest to przestrzeń, którą trudno wykorzystać w sposób praktyczny, a rośliny będą stanowiły ozdobę zarówno z perspektywy wnętrza, jak i patrząc na nie z zewnątrz domu czy mieszkania. Bardzo popularnym wyborem są storczyki, które prezentują się niezwykle efektownie. Występują one w różnych odmianach, z czego chętnie wybieranym jest storczyk falenopsis, którego dodatkowym atutem jest duża odporność, dzięki czemu nie trzeba się obawiać jego pielęgnacji.

Innym ciekawym pomysłem na parapet będzie skrzydłokwiat, który ma dość subtelny wygląd. Osoby chcące postawić na większy koloryt i nieco egzotyki, mogą się zdecydować na anturium, który przez wiele osób uważany jest za jedną z najefektowniejszych roślin doniczkowych. Wreszcie sporą popularnością cieszy się asparagus pierzasty, który również jest wytrzymały, a przez to prosty w uprawie. Wyglądem mocno przypomina on paproć.

Kwiaty doniczkowe, które można umieścić na podłodze w salonie

Przy dużej ilości wolnej przestrzeni, a taka często pojawia się w salonie, który z założenia jest zwykle największym pomieszczeniem, warto zdecydować się na umieszczenie roślin w doniczkach na podłodze. Będą one piękną ozdobą, gdy ulokuje się je przy komodzie, kanapie czy w pobliżu telewizora. Najbardziej klasycznym wyborem będą w tym przypadku palmy. Potrafi one osiągać spore rozmiary, więc warto się na nie zdecydować przy naprawdę dużym metrażu. Są to ogółem jedne z największych roślin, jakie da się uprawiać w donicach. W kontekście gatunków palm, na pewno warto zwrócić uwagę na królewską, która może być ustawiona pojedynczo lub w ramach dekoracji złożonej z kilku sztuk.

Interesującym wyborem będzie palma koralowa, która posiada niezwykle bujne liście – z tego względu lepiej umieścić w salonie jedną taką roślinę i ustawić ją osobno. W bardzo wielu pokojach dziennych można spotkać filodendrony, uchodzące w zasadzie za pewną klasykę roślin doniczkowych podłogowych, podobnie jak figowiec, od swojej łacińskiej nazwy określany często fikusem. Figowce pięknie się prezentują, choć są dość wymagające względem pielęgnacji. Najpopularniejszym wyborem jest fikus sprężysty lub lirolistny. Od pewnego czasu w wielu domach zaczęły się pojawiać także monstery, które z przejściowego trendu też stały się z czasem wręcz klasyką, jeżeli chodzi o doniczkowe rośliny do wnętrz.

Kwiaty doniczkowe zwisające

Podczas gdy wiele roślin rozrasta się w górę, niektóre gatunki posiadają dłuższe pnącza, które mogą swobodnie zwisać z doniczki. Rzecz jasna muszą stać przez to trochę wyżej, więc można je umieszczać choćby na wyższych półkach, natomiast można też kupić doniczki wiszące, które mocuje się bezpośrednio do sufitu, co również prezentuje się niezwykle efektownie. Zdecydowaną klasyką w tej kategorii jest bluszcz, którego atutem jest szybkie rozrastanie się, przy niewielkich wymaganiach. To kwiat idealny do salonu, któremu nie szkodzą ewentualne zaniedbania w pielęgnacji. Bardzo intrygującym wyborem w kontekście takich kwiatów będzie hoja, która należy przy tym do roślin kwitnących. Prosta w uprawie i bardzo efektowna, z uwagi na swoje wielokolorowe liście, będzie także trzykrotka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj