Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wentylacja w pomieszczeniach spełnia praktycznie kluczową rolę. To właśnie dzięki niej do wnętrza może dotrzeć świeże i czyste powietrze, wolne od alergenów i zanieczyszczeń. Z kolei powietrze przez nas zużyte, przepełnione dwutlenkiem węgla odsysane jest na zewnątrz. W wielu domach i blokach stosowana jest wentylacja grawitacyjna. Wobec tego warto się dowiedzieć czym ona właściwie jest i na jakiej zasadzie działa. Przydatne może okazać się również poznanie jej wad oraz zalet.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna to najpopularniejszy i najpowszechniej wykorzystywany system wentylacji budynków. Nie da się ukryć jednak, że wentylacja grawitacyjna jest domeną starego typu budownictwa. W nowych domach i mieszkaniach, o wiele częściej wykorzystuje się wentylację mechaniczną. Niemniej jednak wentylacja grawitacyjna jest nam wszystkim świetnie znana. Z pewnością kojarzymy niewielką kratkę zamontowaną w ścianie. To właśnie jest wlot i wylot wentylacji grawitacyjnej.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Zasada działania wentylacji grawitacyjnej jest wyjaśniona już w jej nazwie. Otóż ten system wentylowania pomieszczeń wykorzystuje zjawisko jakim jest grawitacja. Ideą wentylacji grawitacyjnej jest wyciąganie z pomieszczeń zużytego powietrza i wpuszczanie powietrza świeżego dzięki „siłom natury”. W praktyce jednak można powiedzieć, że w nowym budownictwie, gdzie domy są szczelnymi twierdzami, taka wentylacja nie znajdzie już miejsca. By mogła ona rzeczywiście efektywnie zadziałać, niezbędne jest wytworzenie ciągu wentylacyjnego. Można do tego doprowadzić np. otwierając okno. Co szczególnie w okresie zimowym może być dość ciężkim zadaniem do wykonania. Co więcej, by wentylacja grawitacyjna zadziałała, temperatura panująca w mieszkaniu musi być wyższa od tej, która panuje na zewnątrz. Wobec tego działanie wentylacji grawitacyjnej związane jest jednocześnie z wieloma ograniczeniami.

Jakie są wady i zalety wentylacji grawitacyjnej?

Wśród zalet wentylacji grawitacyjnej, nie można mówić o dużej ilości korzyści płynących z jej zastosowania. Z pewnością największą jej zaletą jest niska cena. Co więcej w porze wietrznej, intensywność wentylacji grawitacyjnej również wzrasta, co można uznać za jej największą korzyść. Niestety jednak wentylacja grawitacyjna ma znacznie więcej wad. Przede wszystkim jest ona całkowicie zależna od czynników panujących na zewnątrz. Bez lekkiego wiatru, nie będzie ona w ogóle pracować. Co więcej warto wskazać na to, że przy wentylacji grawitacyjnej albo okna albo drzwi powinny być lekko „rozszczelnione”. Dzięki temu będzie można wytworzyć ciąg wentylacyjny. Dodatkowo warto wspomnieć, że w porze zimowej poprzez wentylację grawitacyjną uciekają ogromne ilości ciepła. Doprowadza to do tego, że trzeba znacznie zwiększyć nakłady na ogrzewanie pomieszczeń, a finalnie zapłacić znacznie wyższe rachunki. Wydawać by się mogło, że nawet niska cena nie jest wstanie „zamaskować” wszystkich wad wentylacji grawitacyjnej.

1 KOMENTARZ

  1. Słyszałam o przypadkach, kiedy to była celowo zapychana wentylacja w domu, bo się komuś wydawało, że ucieka ciepło 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj