Nowoczesne wille projektowane są jako budynki coraz bardziej funkcjonalne i komfortowe, a także energooszczędne. Z eksploatacją właściwie zaplanowanej rezydencji mogą się wiązać znacznie niższe koszty eksploatacyjne, co w perspektywie rocznej ma przełożenie na spore oszczędności w utrzymaniu całego domu. Kluczowa pod tym kątem okazuje się przede wszystkim inwestycja w ekologiczne systemy zarządzania wodą, których instalacja ma istotny również na samopoczucie domowników oraz jakość codziennego życia w willi.

Odzysk wody deszczowej

Nowoczesne rezydencje kładą szczególny nacisk na bardziej zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych, co odbywa się przy udziale zaawansowanych i jednocześnie ekologicznych technologii. Rozwiązania w tym zakresie pozostają nie bez wpływu również na środowisko naturalne. Jako przykład mogą posłużyć coraz popularniejsze, wyjątkowo innowacyjne systemy odzyskiwania deszczówki. Woda opadowa zbierana z dachów może być dzięki nim przechowywana w specjalnych zbiornikach, a następnie wykorzystywana w różnych celach – np. do spłukiwania toalet czy podlewania roślinności w ogrodzie. Zastosowanie deszczówki przyczynia się do zredukowanego zużycia wody z sieci miejskiej, ograniczając tym samym obciążenia systemu kanalizacyjnego oraz podnosząc poziom samozaopatrzenia budynku w wodę.

Recyrkulacja wody

Budowa rezydencji może też zakładać zastosowanie specjalnych systemów recyrkulacji wody. Innowacyjne rozwiązania filtracyjne i oczyszczające sprawiają, że woda zużywana w budynku może być wykorzystana ponownie. System tego typu znacząco ogranicza koszty eksploatacyjne willi. Po odpowiednim przetworzeniu, woda zużyta przez domowników jest używana np. do napełniania basenu. Warto pamiętać, że w Polsce dostępne są liczne programy dofinansowania na zakup i instalację energooszczędnych rozwiązań tego typu. Aby zastosowanie ekologicznych systemów było możliwe, warto odpowiednio dobrać sam projekt willi lub zlecić jego wykonanie specjalistom. Wiele gotowych propozycji posiada w swojej ofercie firma New-House, której eksperci przygotowują również rozwiązania na indywidualne zamówienie oraz zajmują się adaptacją projektów do parametrów działki.

Efektywne nawadnianie

Ekologiczne rezydencje najczęściej dysponują odpowiednimi usprawnieniami na zewnątrz budynku. Do praktycznych rozwiązań w wielu projektach należą inteligentne systemy nawadniania, które można wykorzystać do podlewania roślinności w ogrodzie. Z reguły bazują one na specjalnych czujnikach wilgotności gleby, a także posiadają dostęp do aktualnych danych pogodowych. Inteligentny system pozwala na optymalne nawadnianie roślin, dzięki czemu gwarantuje im właściwe warunki do wzrostu i jednocześnie ogranicza zużycie wody. Budowa willi może też uwzględniać założenie zielonego dachu. Roślinność w takiej formie znacząco wpływa na estetykę budynku, a zarazem spełnia funkcję ekologicznego systemu zatrzymywania deszczówki. Zielony dach ogranicza ilość spływającej wody deszczowej, umożliwiając jej efektywne wykorzystanie do nawodnienia roślinności.

Rozwiązania wewnątrz budynku

Ekologiczne rezydencje coraz częściej korzystają z innowacyjnych technologii oszczędzania wody również wewnątrz budynków. Ważną funkcję spełniają odpowiednio zaprojektowane urządzenia sanitarno-higieniczne, które dysponują specjalnymi usprawnieniami. Ich głównym zadaniem jest redukcja zużycia wody poprzez właściwą kontrolę przepływu, a także automatyczne wyłączanie po ustalonym czasie. Sposobem na ekologiczne zarządzanie wodą w nowoczesnej rezydencji jest też zastosowanie nowoczesnego systemu monitorowania, bazującego na inteligentnych licznikach. Urządzenia te w czasie rzeczywistym śledzą zużycie wody, dostarczając dane ułatwiające identyfikację obszarów stwarzających okazję do oszczędności. W przypadku wielu inwestycji, idealnym rozwiązaniem będzie również przydomowa oczyszczalnia ścieków. Za pomocą takiego systemu można efektywnie poddać zużywaną wodę procesom oczyszczania, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj