Czy warto zamontować windę osobową w domu?

W pełni sprawny, cieszący się dobrym zdrowiem człowiek, z pewnością nie będzie mieć problemu z pokonywaniem schodów. Niestety, dla osoby starszej czy schorowanej tego rodzaju bariera architektoniczna może stanowić poważne wzywanie, utrudniające, a czasem nawet uniemożliwiające poruszanie się pomiędzy piętrami. Odpowiedzią na potrzeby seniorów są natomiast proste windy domowe, dzięki którym możliwe staje się przemieszczanie po domu, niezależnie od poziomu. Jak wygląda taka winda i dlaczego warto w nią zainwestować?

W czym tkwi źródło popularności domowych wind dla seniora?

Różnego rodzaju bariery architektoniczne mogą poważnie utrudnić seniorom codzienne funkcjonowanie. Ich nieustanne pokonywanie może stać się źródłem frustracji, choć niesie ono również spore zagrożenie ewentualnym upadkiem. Po przejściu na stronę www.komodo-windy.pl zobaczyć można idealne rozwiązanie tego rodzaju problemów. Należy ona bowiem do wiodącego producenta wind osobowych, które można z powodzeniem wykorzystać również w warunkach domowych. Dzięki nim możliwe staje się sprawniejsze poruszanie się po budynku, bez konieczności pokonywania uciążliwych przeszkód, co z chęcią wykorzystuje coraz większa liczba seniorów, dążących do jak największej samodzielności w podejmowaniu codziennych wyzwań.

Dlaczego warto rozważyć montaż windy dla seniora?

Winda na ogół kojarzy nam się z rozwiązaniami, stosowanymi w budownictwie wielorodzinnym lub w przestrzeni publicznej. Coraz częściej jednak na takie wsparcie decydują się również mieszkańcy domów jednorodzinnych, w celu umożliwienia seniorom pokonywania barier architektonicznych.

Takie urządzenia charakteryzują się stosunkowo małymi gabarytami oraz cichą pracą, która nie zakłóca odpoczynku pozostałym domownikom. Co więcej, nie stanowią one również poważnego obciążenia dla domowego budżetu. Jak się bowiem okazuje, ich montaż nie wymaga podejmowania działań, związanych z przebudową budynku, a poniesione koszty inwestycyjne zwracają się z pewnością w postaci radości z większej samodzielności i możliwości pokonania przeszkód we własnym domu.

Jak działa winda krzesełkowa?

Winda krzesełkowa to jeden z dźwigów, najczęściej wybieranych przez starsze osoby. Przybiera ona formę fotelika, który porusza się nad samymi schodami. Jego konstrukcja pozwala na sprawne przemieszczanie się w górę i w dół, w wygodnej dla seniora pozycji . W tej kategorii wyróżnia się:

  • windy prostoliniowe – poruszające się wzdłuż prostej linii schodów,
  • windy krzywoliniowe – montowane na schodach dwubiegowych, przedzielonych spocznikiem.

Windy krzesełkowe skutecznie chronią pasażera przed uderzeniami i wstrząsami. Nie jest on również narażony na porażenie prądem, a pasy bezpieczeństwa eliminują ryzyko upadku. Urządzenia takie korzystają z energii elektrycznej, choć wyposażone są również w akumulator, dzięki któremu osoba starsza może korzystać z nich nawet w przypadku awarii sieci energetycznej.

Winda osobowa w domu dla seniora - czy montaż jest opłacalny?

Jakie są zalety windy wolnostojącej?

Winda wolnostojąca to kolejne rozwiązanie dla seniorów. Tym razem jednak nie musi ona znajdować się w pobliżu schodów, gdyż można zamontować ją w dowolnym miejscu przy ścianie,  w zależności od potrzeb użytkowników. Taka winda nie wymaga specjalnych zabiegów, mających na celu przystosowanie budynku do nowej instalacji. Wprost przeciwnie, jej montaż jest wyjątkowo prosty i szybki. W windzie wolnostojącej na ogół zmieści się nawet dwie osoby, czym odróżnia się ona również od jednoosobowej windy krzesełkowej. Wśród jej atutów wymienia się także intuicyjną obsługę oraz możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy różnymi poziomami.

Winda dla seniora – jakie korzyści niesie ze sobą takie rozwiązanie?

Montaż windy dla seniora w budynku jednorodzinnym niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród tych najważniejszych wymienia się z pewnością:

  • ochronę przed trudnościami i dyskomfortem, związanym z koniecznością pokonywania kolejnych stopni,
  • wykluczenie ryzyka groźnego w skutkach upadku ze schodów,
  • możliwość wkomponowania windy w aranżację wnętrza.

Windy domowe sprawdzają się jednak nie tylko w przypadku seniorów i osób niepełnosprawnych. To również doskonały sposób na bezproblemowy transport ciężkich zakupów, a nawet wózka czy nosidełka z małym dzieckiem.

Nic dziwnego, że tego typu rozwiązanie cieszy się sukcesywnie rosnącą popularnością, a na montaż windy we własnym domu decyduje się coraz więcej inwestorów, chcących zapewnić domownikom komfort i swobodę codziennego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj