Zapewnienie odpowiedniej widzialności pracownikom na niektórych stanowiskach jest sprawą absolutnie kluczową. W przypadku pracy przy drogach, na placach budowy czy też w pobliżu dużych maszyn jaskrawy strój może uchronić przed poważnym wypadkiem, a nawet uratować życie. O to, by pracownik był dobrze widoczny, najlepiej dba odzież odblaskowa. Jak ją dobrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad w tym zakresie.

Zwróć uwagę na normę EN ISO 20471

Profesjonalna odzież odblaskowa dzieli się na trzy klasy. Wyznacza je norma EN ISO 20471, która określa wymagania dla odzieży o podwyższonej widzialności, jak fachowo nazywa się takie ubrania.

Najniższy poziom ochrony i najmniejsze obostrzenia dotyczą odzieży klasy pierwszej. Musi posiadać 0,14 m2 materiału fluorescencyjnego oraz 0,10 m2 odblasków. Przed zakupem sprawdź jednak, jaka klasa ubrań ostrzegawczych jest wymagana na konkretnym stanowisku. Odzież klasy trzeciej musi mieć już bowiem 0,80 m2 materiału fluorescencyjnego i 0,20 m2 odblasków.

Dobierz odpowiedni kolor

Elementy odblaskowe można znaleźć na wielu ubraniach w różnych kolorach. Wiele z nich to jednak tylko “wzbogacone” w ten sposób ubrania robocze. Profesjonalna odzież ostrzegawcza musi mieć bowiem jedną z trzech barw: żółtą, czerwoną bądź pomarańczowo-czerwoną. Ubrania w innych kolorach nie spełnią wymagań.

Zamów ubrania na różne temperatury

W większości przypadków obowiązek używania ubrań odblaskowych wiąże się z pracami na zewnątrz. Przy zakupie odzieży musisz więc pamiętać, by zapewnić pracownikom jej komplety na różne temperatury. Na lato konieczne będą koszulki ostrzegawcze z poliestru i przewiewne spodnie, na zimę odpowiednio grube kurtki odblaskowe.

Na pory przejściowe najlepiej zamówić uniwersalne ubrania. Idealnie w tej roli spiszą się wszelkie polary oraz bluzy ostrzegawcze. Najlepiej wybierać modele z pełnym zamkiem, które przy cieplejszych warunkach będzie można po prostu rozsunąć. Zawsze warto też mieć w pogotowiu kamizelkę ostrzegawczą.

Pamiętaj o innych czynnikach ryzyka

Najczęściej problemy związane z widzialnością nie są jedynym ryzykiem, jakie czyha na pracowników. Często do tego trzeba ich chronić przed opadami, czasami wysoką temperaturą, ogniem czy niebezpiecznymi oparami.

Pamiętaj o tym przy wyborze odzieży odblaskowej. Można bowiem z powodzeniem znaleźć ubrania ostrzegawcze przeciwdeszczowe, z kieszeniami na kolanach, a także z powłokami trudnopalnymi czy antystatycznymi.

Precyzyjnie dobierz rozmiar

To uniwersalna porada dla wszystkich ubrań roboczych i ochronnych. Przed zamówieniem zapytaj pracownika o dokładny rozmiar. Niewiele rzeczy irytuje tak bardzo, jak ustawiczna konieczność podciągania spodni czy regularne zahaczanie zbyt szeroką kurtką o wystające elementy. Nie mówiąc o problemach ze zbyt małą, nadmiernie uciskającą odzieżą, która nadaje się właściwie tylko do odesłania lub wyrzucenia.

Podsumowanie. Odzież odblaskowa dla pracowników – o czym pamiętać?

Odzież odblaskowa dla pracowników powinna spełniać wymagania normy EN ISO 20471. W związku z tym musi posiadać wymaganą powierzchnię odblasków i fluorescencyjnego tła. Poza tym trzeba zadbać o właściwy kolor, a także ubrania przystosowane do różnych temperatur. Warto pamiętać o innych czynnikach ryzyka i zapytać pracownika o dokładny rozmiar, by odzież była dobrze dopasowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj