Styl industrialny i loftowy to dwa style urządzania wnętrz, które bardzo często są ze sobą mylone. I choć mają jeden wspólny mianownik, którym jest minimalizm, każdy z nich ma swoje indywidualne, charakterystyczne cechy. Aby uniknąć pomyłek i niedopowiedzeń, a tym samym móc tworzyć spójne kompozycje zgodne z założeniami obydwu, trzeba je poznać. Spróbujmy przybliżyć nieco cechy wyróżniające styl industrialny i loftowy, skupiając się na podobieństwach, które je łączą i różnicach, które dzielą. Do dzieła!

To, co wspólne…

Zarówno w stylu industrialnym, jak i loftowym dominuje minimalizm i to on jest cechą wspólną obydwu nurtów. Minimalizm ów przejawia się zarówno w sposobie kompletowania mebli oraz dodatków tworzących wystrój wnętrza, jak i ich form, w których nadrzędną rolę odgrywa prostota. W stylu loftowym kwadratowe lub okrągłe stoliki posiadają proste drewniane blaty, osadzone na metalowych konstrukcjach. W industrialnym zaś dominują białe meble w oszczędnych formach. Kanapy nie sprawiają wrażenia „ciężkich”, wypełnionych po brzegi ogromnymi miękkimi poduchami. Ich kształt jest prosty, mniej opływowy, a ciężkie fronty zastępują zgrabne nóżki.

Minimalizm

Minimalizm przyświecający obydwu stylom dotyczy też ilości dodatków pojawiających się we wnętrzach. Nie ma mowy o licznych ramkach na zdjęcia, ustawionych na każdej możliwej powierzchni w towarzystwie kryształowych lub ceramicznych bibelotów i ogromnej ilości świec i innych drobiazgów. Zamiast mnóstwa gadżetów we wnętrzach pojawiają się proste, pozbawione zbędnych zdobień lampy podłogowe, które dopełnia kilka świec ustawionych na minimalistycznej tacy oraz donica z kwiatami, najczęściej na nóżkach. Niekiedy może zastąpić ją surowy kwietniki, w których naturalne drewno stanowi efektowne dopełnienie prostych metalowych ram.

Historia

Z owym minimalizmem, który można dostrzec w każdym aspekcie aranżacji, bezpośrednio łączy się kolejna wspólna dla stylu industrialnego i loftowego cecha — nowoczesność. Obydwa nurty są uznawane za nurty nowoczesne. Obydwa mają też wspólną historię, która sięga początków XX wieku. Ich kolebką są Stany Zjednoczone. To właśnie tam zyskały na popularności, przenosząc się do kolejnych zakątków świata. Zarówno styl industrialny, jak i loftowy bazują na aranżacji pomieszczeń przypominających hale fabryczne, w których dominują stosunkowo duże okna, puste przestrzenie oraz wszechobecna surowość.

Kolorystyka i wysoka jakość

Cechą wspólną obydwu stylów jest też podstawowa paleta barw, choć w każdym skupia ona inne odcienie – w stylu industrialnym chłodne, w loftowym zaś ciepłe – oraz wysoka jakość materiałów, z których wykonane są meble i dodatki umieszczane we wnętrzach.

To, co różne… 

Pomimo tego, że styl industrialny i loftowy mają wiele cech wspólnych, są to dwa odrębne style, które, co warto podkreślić, wiele też różni. Jedną z największych różnić pomiędzy nimi jest ich charakter. O ile w stylu industrialnym wszystko jest surowe, a minimalizm bardzo mocno zaznaczony, o tyle w stylu loftowym owa surowość ustępuje nieco miejsca przytulności. Pojawia się więcej dodatków ocieplających wizualnie wnętrze, takich jak tekstylia oraz rośliny.

Tonacja barw

Różnica pomiędzy stylami dotyczy również wspomnianej wcześniej kolorystyki dominującej w aranżacji. W stylu industrialnym prym wiodą ciemne, chłodne, a wręcz surowe kolory, czego najlepszym przykładem jest beton na ścianach oraz podłogach, będący cechą charakterystyczną tego kierunku. W stylu loftowym chłodne tony przełamane są np. czerwienią cegły, która jest obowiązkowym akcentem wnętrza, oraz ciepłymi, przygaszonymi barwami naturalnego drewna. Dzięki temu klimat we wnętrzach loftowych jest zdecydowanie bardziej przytulny i kameralny.

Dodatki

Analizując różnice w wystroju wnętrz w stylu industrialnym i loftowym nie sposób nie wspomnieć o dodatkach uzupełniających aranżację. W pierwszym nurcie ich ilość powinna być znikoma, można śmiało powiedzieć, że wręcz śladowa, ograniczona do absolutnego minimum. W stylu industrialnym równie ważna, jak ilość owych dodatków, jest ich forma. Powinny to być proste elementy, których estetyka przypomina charakterystyczne cechy hal fabrycznych. Przykładem mogą być chociażby lustra w prostych, geometrycznych, minimalistycznych ramach, fotografie zawieszone na ścianach oraz ręcznie tkane wełniane dywany w geometryczne wzory, najlepiej z mocnymi kolorystycznymi akcentami w postaci soczystej czerwieni, szlachetnego burgundu lub wyrazistej butelkowej zieleni.

W stylu loftowym pojawia się zdecydowanie więcej dodatków, dzięki czemu aranżacja staje się bardziej przytulna. Poza dużym lustrem w geometrycznych ramach, który jest dodatkiem obowiązkowym w loftowym wnętrzu (świetnie optycznie powiększa przestrzeń), w pomieszczeniach mogą znaleźć się zielone rośliny w minimalistycznych donicach, designerskie dywany oraz ozdobne poduszki. Nie powinno ich być zbyt wiele, za to powinna wyróżniać je doskonała jakość, charakterystyczna dla wysokogatunkowych tkanin i materiałów. Niezwykle istotne jest to, aby dodatki wprowadzane do wnętrza współgrały kolorystycznie z pozostałymi elementami wystroju, tworząc spójną wizualnie kompozycję.

Materiał powstał we współpracy reklamowej z https://homelife.style/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj