Stabilizacja lub solidyfikacja gruntu to metoda wzmacniania opracowana w Skandynawii. Jej działanie jest szczególnie korzystne w krajach, które charakteryzują się specyficznymi warunkami gruntowymi – mowa głównie o słabym podłożu, na którym ciężko stawiać konstrukcje. Jak dokładnie wygląda ta metoda?

Stabilizacja gruntu – co to jest?

Stabilizacja gruntu, nazywana także solidyfikacją lub stabilizacją masową (MS – ang. „Mass Stabilization”), to technika wzmacniania podłoża, która polega na wymieszaniu gruntu z czynnikiem wiążącym. Najczęściej wykorzystuje się cement, popiół lub mieszanki zawierające obydwa z tych materiałów. Ich odporność na różne czynniki połączona z szybkim twardnieniem cementu sprawia, że łatwo jest zwiększyć twardość gruntu, by umożliwić postawienie stabilnych konstrukcji. Metoda MS jest realizowana w dwóch wariantach: na sucho i na mokro, zależnie od zastosowania wody.

Jak wygląda stabilizacja MS na sucho?

Stabilizacja gruntu na sucho wykonywana jest bez udziału wody – w ramach tego procesu dochodzi jedynie do mieszania czynnika wiążącego z gruntem. Największą zaletą takiej metody jest brak oczekiwania na osuszenie, jak również na sam moment wiązania. Proces przebiega od warstw najgłębszych po powierzchnię gruntu, umożliwiając utwardzenie na głębokości sięgającej zazwyczaj do pięciu metrów. Wskutek zastosowania solidyfikacji na sucho teren staje się odporny na ściskanie, odkształcenia i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – co więcej, całość odbywa się bez konieczności wykonywania drenażu.

Stabilizacja gruntu na mokro

W tym przypadku proces odbywa się z wykorzystaniem wody. Podobnie jak przy stabilizacji na sucho celem jest wzmocnienie powierzchni od warstw najgłębszych po powierzchniowe. W trakcie stosowania tej metody do gruntu podaje się specjalny zaczyn będący mieszanką wody z czynnikiem wiążącym. Należy podkreślić, że MS na mokro to technika przeznaczona do konkretnych rodzajów podłoża – są to przede wszystkim grunty niespoiste oraz grunty spoiste o niskiej wytrzymałości na ścinanie. W trakcie solidyfikacji można dodatkowo wykonać formowanie kolumn, które podnoszą stabilność i wytrzymałość gruntu.

Obydwie usługi są realizowane przez wiele przedsiębiorstw działających w Polsce. Jednym z nich jest firma Menard, która od wielu lat zajmuje się profesjonalnym wzmacnianiem gruntu i innymi usługami budowlanymi. Przed wyborem konkretnego wariantu warto zapoznać się ze szczegółami każdego ze sposobów, a także skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć odpowiednią decyzję dla danego projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj