W zasadzie może to trwać od 1 do 24 godzin. Oto więc wszystkie czynniki, które mają wpływ na to, jak długo trwa suszenie podkładu.

Projekty malarskie to zadania, które każdy w pewnym momencie życia spotyka się na swojej drodze. Niezależnie od tego, czy malujesz swoją sypialnię, remontujesz starą komodę, czy remontujesz zewnętrzną część domu, ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby projekt był idealny.

Wiele osób nie bierze pod uwagę czasu na suszenie każdej warstwy farby, a nawet może całkowicie pominąć gruntowanie, aby malowanie przebiegło szybciej. Pominięcie gruntu jest często nieproduktywne, ponieważ malowanie wymaga wtedy więcej warstw farby wykończeniowej. Pominięcie gruntu skutkuje zwykle większą liczbą warstw ostatecznego koloru farby.

Istnieje kilka wskazówek, które można wykorzystać, aby malowanie było łatwe, a jednym z nich jest umożliwienie wyschnięcia podkładu i pełnego jego utwardzenia przed nałożeniem kolorowej warstwy farby. Czasy schnięcia gruntu są uzależnione od wielu czynników i ważne jest, aby wiedzieć, jakie one są przed rozpoczęciem projektu.

Oto kilka wskazówek od profesjonalnych malarzy, które pomogą szybko wyschnąć gruntowi.

Rodzaj gruntu

Istnieją dwa główne rodzaje gruntu, z którymi można się spotkać w sklepie: grunty olejowe i wodne. Produkty te mają różne czasy schnięcia i mogą się różnić w zależności od marki i jakości.

W przypadku całkowicie suchej powłoki gruntowej może upłynąć od 1 godziny do pełnych 24 godzin, zanim będzie można nałożyć kolejną warstwę. Czasy te zależą od warunków, w jakich malujesz i jaką masz markę gruntu. Sprawdź zalecany przez producenta czas schnięcia dla każdego wybranego podkładu, ponieważ mogą być one znacznie różne.

Grunty na bazie wody mają tendencję do wysychania szybciej niż na bazie oleju, ale zaleca się, aby używać tego samego typu gruntu jak farby wykończeniowej. Na przykład, jeśli masz farbę na bazie wody, użyj wodnego gruntu.

Temperatura i wilgotność powietrza

Grunt wysycha szybciej w suchym środowisku. Nie oznacza to, że nie można malować, gdy na zewnątrz pada deszcz. Oznacza to po prostu, że trzeba podjąć więcej działań, aby zapewnić sobie optymalne środowisko do zabezpieczenia powierzchni.

Jeśli masz już suche powietrze w swoim domu lub przestrzeni, którą malujesz, będziesz krok do przodu. W przypadku pomieszczeń w wilgotnym klimacie lub wysokiej wilgotności wewnątrz domu należy wcześniej wysuszyć powietrze, uruchamiając nagrzewnicę lub klimatyzację.

Oba te elementy z czasem osuszą powietrze i stworzą lepsze warunki do malowania. Nagrzewnica działająca w Twoim domu ma dodatkową korzyść w postaci jeszcze szybszego schnięcia gruntu. Farba schnie szybciej w wyższych temperaturach i może pomóc w szybszym ukończeniu malowania.

Wentylacja

Wraz z wilgotnością i temperaturą, wentylacja jest kolejnym aspektem do wzięcia pod uwagę. Jeśli na zewnątrz panuje ciepło i jest sucho, będzie można otworzyć okna w pomieszczeniu, co wpłynie na cyrkulację powietrza, które ciepłe i suche będzie szybciej suszyć farbę.

Jeśli nie masz okien lub malujesz na zewnątrz, rozważ użycie wentylatora. Wentylator należy skierować tak, aby dmuchał na boki wzdłuż powierzchni, którą malujemy, a nie bezpośrednio na nią. Pozwoli to utrzymać powietrze w ruchu i umożliwi szybsze schnięcie podkładu.

Upewnij się, że wokół miejsca, które malujesz, nie ma nic, co mogłoby utkwić w mokrym gruncie. Jeśli pracujesz w pobliżu brudu lub piasku, to dobrym pomysłem jest, aby przykryć piasek lub brud folią malarską, aby nie przywierał do Twojej farby.

Powierzchnia, którą malujesz

Jeśli malujesz ścianę lub sufit, częściej używa się gruntu na bazie wody, ponieważ jest to powierzchnia o małym użytkowaniu. Grunty olejne stosowane są na drzwiach i framugach okiennych, które są powierzchniami o większym stopniu użytkowania.

Farba na bazie oleju jest zalecana do metalu lub litego drewna, ponieważ jest to powierzchnia mniej porowata i prawdopodobnie będzie wymagała grubszej warstwy farby. Jeśli masz pytania, zapytaj pracownika na stoisku z farbami, czy ma jakieś wskazówki. Wielu pracowników pracujących w dziale farb zostało przeszkolonych w zakresie tego, jaki rodzaj farby jest najlepszy dla danego materiału.

Metoda stosowania

Każdy wie, że podstawowe rzeczy, których potrzebujesz do malowania powierzchni, to wałek i pędzel. Jeśli wykonujesz małe prace malarskie, narzędzia te nie są bardzo drogie i mogą wytrzymać więcej niż jedno lub dwa zastosowania, jeśli umyjesz je po użyciu. Wałki i pędzle nakładają grubą warstwę farby na powierzchnię i sprawiają, że grunt schnie dłużej, gdy potrzebna jest tylko cienka warstwa.

Pistolety do farby, które pokrywają powierzchnię cienką, gładką warstwą farby, mogą poprawić czas schnięcia, ale ich użytkowanie wymaga większej wprawy. Jeśli wykonujesz wiele prac malarskich lub chcesz „malować jak profesjonaliści”, zastanów się nad inwestycją w pistolet do malowania. Może on skrócić pracę i oszczędzić bólu w plecach.

Podsumowanie

Istnieje wiele różnych marek gruntów i wiele możliwości wyboru w ramach każdej z nich. Czytając ten artykuł, otrzymałeś wiedzę o podstawach stosowania gruntu pod farbę, powinieneś pogłębić wiedzę na ten temat, aby znaleźć to, co pasuje do Twoich potrzeb i budżetu.

Należy zachować ostrożność przy poszukiwaniu taniego gruntu, farby, pędzli i wałków, ponieważ najprawdopodobniej skończy na wydaniu więcej pieniędzy w sklepie, coraz lepsze materiały konieczne są od początku.

Możesz również zdecydować się na użycie 2 w 1 farby i gruntu, jeśli chcesz, aby praca została wykonana jeszcze szybciej. Są to najprostsze sposoby, aby uzyskać korzyści z podkładu bez kłopotów z robieniem wielu warstw.

Grunt będzie miał ogromny wpływ na efekt pracy. Nie tylko pozwala on Twojemu kolorowi zabłysnąć swoim właściwym odcieniem, ale również sprawia, że farba zachowuje trwałość przez dłuższy czas, a Ty nie będziesz musiał malować za kilka miesięcy ponownie. Jeśli wykonasz niektóre lub wszystkie te kroki, Twoje zadanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze, niż kiedykolwiek sądziłeś, że jest to możliwe.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj