Czasem w kontekście realizacji inwestycji pojawia się termin „inwestor zastępczy”. Kto to taki? Otóż pojęcia tego nie wyjaśniają ani ustawy, ani rozporządzenia, żadne akty prawne nie stanowią o jego statusie, nie określają zakresu obowiązków. Dopiero Polska Norma z dnia 25 kwietnia 2000 r. uchyla rąbka tajemnicy i definiuje go jako osobę fizyczną lub firmę działającą na zlecenie inwestora bezpośredniego, czyli występującą w jego imieniu wobec urzędów, instytucji i osób trzecich. Inwestor zastępczy, po podpisaniu odpowiedniej umowy, może być wykonawcą robót budowlanych.

W jakich przypadkach powoływany jest inwestor zastępczy?

Inwestor zastępczy może być powołany z kilku powodów. Pierwszy to brak możliwości sprawowania nadzoru nad realizacją inwestycji, czyli np. przedsiębiorca z południa Polski w ramach rozwoju firmy zamierza zbudować magazyn na północy kraju. Drugi to brak czasu dla pełnienia obowiązków na placu budowy – kalendarze niektórych przedsiębiorców są zapełnione co do minuty, a jak wiadomo, na budowie dzieje się mnóstwo rzeczy, które wymagają i obecności, i uwagi. Kolejny powód, by zdecydować się na inwestora zastępczego to brak odpowiedniej wiedzy – zatrudnienie osoby lub firmy, która ma pojęcie o realizacji inwestycji budowlanej jest gwarancją spokoju, pewności, że na budowie nie doszło np. do podmiany materiałów na gorszej jakości. Powołanie inwestora zastępczego jest zatem bardzo komfortowe, a ile trzeba za nie zapłacić?

Koszt wynajęcia inwestora zastępczego

Koszty, jak to zwykle bywa, są uzależnione od regionu realizacji inwestycji, od cennika osoby fizycznej lub firmy świadczącej tego typu usługi, od stopnia skomplikowania inwestycji. Gdyby jednak mniej więcej umiejscowić rząd wielkości, to wynagrodzenie firmy stanowi ok. 5 – 10% całkowitej wartości robót budowlanych, a wynagrodzenie osoby fizycznej 2 – 5%.

Jak znaleźć dobrego inwestora zastępczego?

Jest w czym wybierać, ofert jest bardzo dużo. I właśnie sęk w tym, aby wybrać dobrego specjalistę i spać spokojnie. Istotną kwestią jest sprawdzenie doświadczenia osoby lub firmy, sprawdzenie jego poprzednich realizacji i opinii klientów.

Podsumowując temat inwestora zastępczego to osoba lub firma, która posiada specjalistyczną wiedzę, która dysponuje czasem, by pełnić wszystkie obowiązki inwestora bezpośredniego na placu budowy. Decydując się na jego powołanie, inwestor bezpośredni nie traci – inwestor zastępczy zadba, by realizacja była zgodna ze sztuką budowlaną, a koszty zoptymalizowane. A dobrze zrealizowana inwestycja to spokój nie tylko podczas budowy, ale i na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj