drony w branży budowlanej

Drony bezzałogowe są instrumentami w przemyśle budowlanym, które wykorzystują maszyny do planowania prac, tworzenia map miejsc pracy i prowadzenia pojazdów budowlanych na placach budowy.

Drony mają wyjątkową przewagę, ponieważ można ich używać do różnych celów, np.:
Sporządzanie map miejsc pracy — są one wykorzystywane do sporządzania map miejsc pracy na budowie. Skanowanie placów budowy i generowanie mapy terenu trwa zaledwie 15 minut.

Nadzór brygadzisty — Te drony są prowadzone za pomocą sztucznej inteligencji, która łączy się z nagraniami lotniczymi poprzez YouTube i inne źródła danych. Są one używane do zobrazowania różnych rodzajów maszyn używanych w przemyśle. Analizując ten materiał budowlany podczas lotu nad miastem, obserwuje się położenie pojazdów i zaleca się ich odpowiednie przemieszczanie.

Minimalizacja ingerencji człowieka — Drony obrazują teren z lotu ptaka. Wykorzystując technologię i łącząc dane, posiada się wystarczającą ilość informacji do samodzielnego kierowania pojazdem. Oznacza to, że maszyny niemalże eliminują człowieka poprzez samodzielne prowadzenie działań, a nie z góry zaprogramowanych zasad.

Technologia ponad dronami i SI

Wprowadzenie inteligentnych samolotów bezzałogowych i technologii, które spełnią aktualne wymagania użytkowników, jest już potrzebne. Obecnie potrzebne są również drony, które są wyposażone w szybkie zbieranie danych. System jednoczesnej lokalizacji i analizy danych został zintegrowany z mikroprocesorem, który został zamontowany w kamerze przeznaczonej dla dronów. Został on wykorzystany do wspomagania robota 3D do nawigacji w terenie.

Inne technologie, które pojawiły się w przemyśle budowlanym w celu realizacji poszczególnych zadań to kontrola wiatraków i infrastruktury.

Istnieje zapotrzebowanie na wizualny system pozycjonowania z czujnikami specyficznymi dla danego zadania, np. wykrywający pożary dróg. Kolejnym aspektem jest automatyzacja inwentaryzacji magazynów. Powstało oprogramowanie, które służy do wykorzystywania dronów do pracy w parach.

Autonomiczne samoloty bezzałogowe pracują bez pilotów i są wykorzystywane w obszarach bez GPS, które są zaprogramowane do wykonywania zadań i lotu. Są one używane głównie do budowy mostów i innych konstrukcji. Górnictwo i rolnictwo to inne obszary zastosowań. Te autonomiczne samoloty bezzałogowe zostały wyposażone w aplikację, która może być używana w magazynie i do inspekcji ścian działowych.

Rozwijane są systemy operacyjne i platformy nawigacyjne z perspektywą robotyki umożliwiają precyzyjne manewrowanie dronami oraz możliwością jego lokalizacji.
Inne oprogramowanie zabezpiecza roboty przed zderzeniem. Innym aspektem jest rozwój odporności na uderzenia. Pomagają one w pracy w ciasnych przestrzeniach.

Na co obecnie patrzą użytkownicy dronów?

Pełna autonomia to podstawowa potrzeba użytkownika drona. Robot posiada jednostkę przetwarzającą, która jest wyposażona w proces uczenia się, podejmowania decyzji i działania na własną rękę. To tak, jakby sam się włączał i wyłączał, decydował, kiedy wrócić do domu, co nagrać i gdzie polecieć.

Jednak autonomiczny lot na zewnątrz jest uważany za nielegalny zgodnie z przepisami administracyjnymi dotyczącymi lotnictwa. Każdy dron musi znajdować się w zasięgu wzroku pilota i być przez niego kontrolowany. Autonomiczne samoloty bezzałogowe są przeznaczone tylko do pomieszczeń wewnętrznych.

Technologia, która jest aktualna i dostępna

Obecnie dostępne są roboty, które potrafią widzieć w trybie 360 stopni. Są to roboty powietrzne do śledzenia ruchu pojazdów w przestrzeni roboczej, przeprowadzające analizy na miejscu, fazowanie i logistykę.

Inteligentne drony są wspomagane przez sztuczną inteligencję. Są to autonomiczne drony, wykonywane na modelu predykcyjnym ludzkiego mózgu, a nie na modelu reaktywnym. Najbardziej zaawansowane drony również wbudowany system stykowy do kontroli lotu. Jest on zbudowany w taki sposób, aby robot nie rozbił się o obiekt kontrolny. Służą przede wszystkim do inspekcji infrastruktury.

Zaawansowane automatyczne drony lotnicze (A3) są w pełni autonomiczne. Nie opierają się na nadajnikach, systemach wychwytywania ruchu, GPS i innych elementach infrastruktury. Nie potrzebuje wcześniej żadnych informacji do wykonania zadania. Nie potrzebuje też spójnej komunikacji z systemem kontroli naziemnej.

Wniosek

Dron wyposażony w SI pracuje wydajnie w branży budowlanej. Jest to narzędzie komunikacyjne, narzędzie do sporządzania map, narzędzie do kontroli na placu budowy, regulator przepływu wektorowego na placu budowy i wiele innych. Technologia ta nie ogranicza się tylko do tego, wykroczyła poza drony i SI, jak wspomniano w powyższym artykule. Na pewno widzimy jeszcze wiele innych zmian w tej dziedzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj