Odkurzacz do popiołu przyda się każdemu posiadaczowi kominka, pieca do ogrzewania centralnego czy grilla. Pomoże także zbierać pyły w trakcie remontu czy budowy. By jednak dobrze spełniał swoją funkcję, trzeba dobrać go pod kątem kilku ważnych parametrów. Czym powinien się wyróżniać taki sprzęt?

Jak wybrać odkurzacz do popiołu?

Odkurzacz do popiołu dobrze spisze się w sytuacjach, w których zwykły odkurzacz sobie nie radzi. Jeśli będziesz regularnie czyścić nim kominek czy piec, zapewnisz sobie bezpieczne spalanie opału bez nadmiernego zadymienia.

Postaw na szczelną filtrację

Odpowiednie filtry to kluczowe elementy odkurzacza do popiołu. Dzięki nim popiół, sadza i inne wciągane substancje nie wydostają się z powrotem na zewnątrz. Dobre filtry wyłapują zdecydowaną większość niebezpiecznych substancji. Za najskuteczniejsze uważa się filtry HEPA, które zatrzymują ponad 99 procent cząsteczek – nie tylko stałych, ale również wirusów i innych drobnoustrojów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na odkurzacze z kilkustopniowym systemem filtracji.

Dobierz odpowiednią moc

Urządzenia do sprzątania popiołu muszą mieć większą moc niż używane na co dzień domowe odkurzacze. Mają bowiem skutecznie wciągać niewielkie drobinki pyłu. W związku z tym moc takiego odkurzacza powinna oscylować wokół 2000W. Z takim silnikiem z pewnością uda się skutecznie wciągnąć popiół, a do tego przyspieszyć sprzątanie. Im większa moc, tym praca trwa krócej.

Zwróć uwagę na zbiornik

Odkurzacze do popiołu są dostępne w wersjach workowych lub bezworkowych. Dużo poręczniejsze są te drugie, których zbiornik najczęściej jest wykonany ze stali. Wersje bezworkowe wyróżniają się zdecydowanie większą wydajnością. Z takim odkurzaczem masz też pewność, że żadne drobinki popiołu ani sadzy nie przedostają się do wnętrza. Do tego nie trzeba martwić się o wymianę worka.

Wielkość zbiornika zależy od indywidualnych potrzeb. Im większy, tym cięższy i mniej mobilny będzie odkurzacz. Z drugiej strony większa pojemność zbiornika to rzadsze opróżnianie go z popiołu i innych śmieci. Optymalna powinna być pojemność 20 litrów.

Przy wyborze odkurzacza sprawdź też, czy zbiornik jest żaroodporny. Dzięki temu nie będzie trzeba obawiać się resztek gorącego popiołu, które mogą pozostać w sprzątanym popiele.

Przyjrzyj się odkurzaczowi z zewnątrz

Przed zakupem upewnij się, że wybierasz model z solidnych materiałów. Obudowa odkurzacza powinna być wykonana z wytrzymałego tworzywa. Sprawdź też, jak zachowuje się wąż odkurzacza. Jeśli nie będzie zbyt giętki, możesz mieć problemy z odkurzaniem – zwłaszcza w miejscach, do których dostęp jest utrudniony.

Podsumowanie. Dobry odkurzacz do popiołu – najważniejsze cechy

Dobry odkurzacz do popiołu powinien:

  • szczelnie filtrować zanieczyszczenia, najlepiej filtrem HEPA;
  • dysponować silnikiem o dużej mocy, najlepiej około 2000W;
  • mieć żaroodporny zbiornik bezworkowy o pojemności około 20 litrów;
  • posiadać mocną obudowę i giętki wąż.

Jeśli skupisz się na tych cechach, z pewnością wybierzesz odpowiedni model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj