Kupujesz mieszkanie z myślą o inwestycji? Zanim wprowadzą się do niego pierwsi lokatorzy, czeka Cię wykończenie wnętrz. Jeśli zastanawiasz się, na jakie materiały stawiać w przypadku podłóg, jesteś w dobrym miejscu. Oto najbardziej praktyczne rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w mieszkaniach kupowanych w celu czerpania zysków z wynajmu.
Spis treści
Podłogi trwałe i niedrogie jednocześnie
Podczas wykańczania mieszkań inwestycyjnych liczy się przede wszystkim pragmatyzm, szczególnie w kwestii podłóg, których nie można przecież w dowolnym momencie od ręki wymienić. W tym przypadku liczy się cena, ale i jakość. Twoim głównym celem jest zakup materiałów, które będą wytrzymałe, a przy tym opłacalne z punktu widzenia inwestycji. Jeśli planujesz nabyć mieszkanie pod klucz Warszawa, jak każde duże miasto, umożliwia Ci wybór wykonawcy, który zajmie się wykończeniem. Skorzystaj z usług pracowni, która ma już doświadczenie w aranżacji mieszkań pod wynajem.
Kuchnia i łazienka – płytki podłogowe
W wynajmowanej kuchni oraz łazience na podłogach najlepiej sprawdzają się płytki. Jest ku temu przynajmniej kilka powodów. Po pierwsze, płytki są wytrzymałe i odporne na działanie wielu czynników, w tym przede wszystkim wody. Po drugie, wyłożoną płytkami podłogę bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. To ważne zarówno z punktu widzenia lokatorów, jak i samego właściciela mieszkania. Gdy pierwsi najemcy zdecydują się na wyprowadzkę, doprowadzenie podłogi do pierwotnego stanu nie nastręczy Ci trudności. Co więcej, płytki podłogowe po prostu dobrze się prezentują – dzięki nim kuchnia oraz łazienka wyglądają schludnie. W mieszkaniach na wynajem warto stawiać na płytki w neutralnych kolorach, o regularnej, gładkiej fakturze.
Salon i sypialnia – panele imitujące drewno
W salonie oraz w sypialni płytki zupełnie się natomiast nie sprawdzą – do tych pomieszczeń lepiej wybierać materiały, które nie ochładzają wnętrz zarówno pod względem wrażenia estetycznego, jak i fizycznego odczucia. W mieszkaniach inwestycyjnych warto unikać też naturalnego drewna, które co prawda doskonale się prezentuje i podnosi standard wnętrza, ale wymaga szczególnej troski i cyklicznej konserwacji. Dużo lepszym i przede wszystkim praktyczniejszym rozwiązaniem będą panele, które wyglądem zbliżone są do tych drewnianych. Twój wybór może paść na modele winylowe lub laminowane. Te pierwsze są niezwykle wytrzymałe, a przy tym wodoodporne. Panele laminowane nieco odbiegają jakością od tych winylowych, ale są od nich tańsze.
Dlaczego nie warto stawiać na wykładzinę PCV ani dywany?
Nawet po pobieżnym przejrzeniu cen materiałów wykończeniowych można się zorientować, że dużo tańsza od płytek oraz paneli jest wykładzina PCV. Dlaczego nie polecamy jej zatem do mieszkań pod wynajem? Przede wszystkim ze względu na niższą jakość – w przeciwieństwie do płytek czy paneli taka wykładzina nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a pierwsze ślady użytkowania szybko pojawiają się na jej powierzchni. We wnętrzach inwestycyjnych nie sprawdzą się też wykładziny dywanowe. Potraktuj raczej dywan jako ruchomy element ozdobny i pozwól zdecydować lokatorom, czy chcą dodatkowo udekorować podłogę we własnym zakresie.