Do zabezpieczenia luźnych ładunków na czas ich transportu w naczepach samochodowych powszechnie wykorzystuje się wytrzymałe, tekstylne pasy transportowe z napinaczem metalowym. Napinacz jest rodzajem grzechotki, która pozwala napinać pas tekstylny, podbierając jego naddatek i uniemożliwiając jego ponowne wysunięcie się, dzięki zastosowaniu zapadki. Dzięki napinaczom pasy można naciągać ręcznie, w prosty sposób mocując różne rodzaje luźnych ładunków.

Standardowe napinacze w pasach transportowych

Na początku warto wspomnieć, że do pasów transportowych można stosować zarówno napinacze z atestem, jak i znacznie od nich tańsze klamry metalowe. Ten drugi wariant nie sprawdzi się jednak w zastosowaniach profesjonalnych. Klamry używane są rzadko i raczej do celów prywatnych, gdy mocne ściągnięcie ładunku nie jest najważniejsze. W przypadku klasycznych napinaczy ich najpopularniejszą wersją jest standardowa grzechotka metalowa przystosowana do obsługi pasa o określonej szerokości. Atestowane pasy transportowe dostępne są w czterech podstawowych szerokościach – 25 mm, 35 mm, 50 mm i 75 mm, i tyle rodzajów (rozmiarów) napinaczy znaleźć można w sprzedaży. Na rynku dostępne są również napinacze przystosowane do obsługi pasów o różnych szerokościach. Wszystkie atestowane napinacze są przystosowane do wytrzymania zadanych obciążeń. Kupując tego typu sprzęt, należy sprawdzić, czy jest on przystosowany do pracy w ściśle określonych warunkach.

Napinacze ERGO z dłuższą rączką

Obok standardowych napinaczy instalowanych w większości pasów transportowych, w sprzedaży dostępne są również tzw. napinacze ERGO. To modele z dłuższą rączką, a zatem umożliwiające mocniejsze naciągnięcie pasa i tym samym lepsze zabezpieczenie ładunku. Pasy transportowe z napinaczami ERGO używane są głównie do zabezpieczania luźnych ładunków o dużej masie, na przykład do zabezpieczania pojazdów przewożonych na lawetach. Takich napinaczy używa się głównie tam, gdzie ilość dostępnego miejsca przy napinaniu pasa jest duża, a zatem obsługa niestandardowej rączki nie sprawia problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj