Łóżko do sypialni musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Co to oznacza w praktyce? Jednym z najważniejszych czynników, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar wybranego modelu. Musi on być odpowiednio dobrany nie tylko do potrzeb danego użytkownika lub użytkowników, ale także do wielkości i aranżacji sypialni. Czym należy się kierować przy wyborze wymiarów takich mebli jak łóżka do sypialni tapicerowane?
Spis treści
Popularne rozmiary łóżek do sypialni
Łóżka do sypialni mają zazwyczaj jedną standardową długość wynoszącą 200 cm. Poszczególne modele różnią się jednak między sobą szerokością. To właśnie na ten parametr należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Najczęściej wyodrębniamy modele mające 120, 140, 160, 180 i 200 cm szerokości.
Wybierając najlepszy wariant dla siebie, trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Są to kolejno:
- liczba śpiących na danym meblu osób;
- budowa ciała użytkowników;
- preferowane pozycje spania;
- indywidualne przyzwyczajenia.
Osoby śpiące w pojedynkę zazwyczaj nie muszą mieć zbyt szerokiego modelu. W ich przypadku w zupełności wystarczy łóżko 120 x 200 z pojemnikiem lub bez. Natomiast dwuosobowe meble zazwyczaj mają szerokość od 140 cm wzwyż. Węższe modele (czyli łóżko 140 x 200 z pojemnikiem oraz łóżko 160 x 200 z pojemnikiem) są niezastąpione w niewielkich sypialniach. Na takie rozwiązanie powinny decydować się jednak osoby o szczupłej sylwetce, które dodatkową śpią zazwyczaj w jednej pozycji.
Dla użytkowników o większej posturze znacznie lepszym produktem będzie łóżko z pojemnikiem 180 x 200 albo łóżko tapicerowane 200 x 200. To samo dotyczy także osób, które w trakcie snu często przewracają się z boku na bok albo odpoczywają na skos łóżka.
Optymalna wysokość łóżka
Łóżka muszą być dopasowane do potrzeb użytkowników nie tylko pod względem szerokości. Istotnym parametrem jest też wysokość konstrukcji. Standardowo parametr ten oscyluje na poziomie od 40 do 50 cm. Nieco wyższe są natomiast łóżka kontynentalne. W ich przypadku powierzchnia spania znajduje się na wysokości od 60 do 70 cm. Takie modele są uważane przez większość osób za bardzo wygodne w użytkowaniu – można łatwo na nie wejść oraz z nich zejść. Takie łóżka są doskonałym rozwiązaniem dla osób starszych oraz mających problemy z kręgosłupem. Niższe modele sprawdzają się z kolei doskonale w przypadku dzieci.
Jak dobrać rozmiar kołdry i materaca?
Kołdry standardowo mają rozmiar 160 x 200 cm. Takie modele doskonale odpowiadają potrzebom jednej osoby. W przypadku osób śpiących na jednym łóżku dobrym rozwiązaniem jest zakup dwóch identycznych kompletów. Używanie osobnych kołder przez małżonków lub partnerów pozwala uniknąć sytuacji zabierania przez jedno z nich większej części kołdry i odkrywania drugiej osoby. Kołdra podczas snu musi swobodne otulać ciało z każdej strony. W przeciwnym razie dochodzi do znaczącego obniżenia komfortu snu.
Dobierając kołdrę, można także dodać do szerokości łóżka około 40–60 cm. W praktyce oznacza to, że do łóżka o wymiarach 160 x 200 cm najlepiej będzie pasować kołdra o minimalnych wymiarach 200 x 200 cm, a maksymalnych 220 x 200 cm.
Podczas wyboru rozmiaru materaca należy kierować się podobnymi kryteriami, jak w przypadku zakupu łóżka. Szczuplejsze, śpiące w miarę spokojnie osoby mogą sobie pozwolić na dobór węższych materaców jedno- lub dwuosobowych. Dla tęższych użytkowników znacznie lepszym rozwiązaniem będą szersze modele. Bardzo ważną kwestią pozostaje też stopień twardości materaca. Musi on być dopasowany nie tylko do preferencji danej osoby, ale także do jej wzrostu i wagi. Użytkownicy mogą wybierać między modelami twardymi, średnio twardymi oraz miękkimi.
Odpowiednio dobrane wymiary łóżka w zasadniczy sposób wpływają na komfort jego użytkowania. Jeśli dysponujesz większą sypialnią, możesz pozwolić sobie na duże, szerokie łoże małżeńskie. Do mniejszych pomieszczeń są natomiast polecane węższe modele.