Chcesz cieszyć się wytrzymałym, estetycznym i niedrogim ogrodzeniem? Postaw na panele ogrodzeniowe z drutu! To rozwiązanie, które zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Kiedyś ogradzało się tak głównie obiekty publiczne i firmowe, dziś jednak można z powodzeniem dopasować przęsła do prywatnych działek. Jak to zrobić, by dobrać panele do charakteru posesji?

Wybierz typ paneli ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowe są dostępne w dwóch podstawowych typach, które różnią się od siebie kształtem drutów. To panele 2D i 3D.

Pierwszy typ przęseł to po prostu prostopadle ustawione do siebie druty, bez żadnych przetłoczeń czy odstępstw od płaszczyzny. Są masywne, sprawiają wrażenie bardzo solidnej bariery – są nią zresztą w rzeczywistości. Panele 2D najlepiej pasują do działek i obiektów w stylu industrialnym, ale odnajdą się również w modernistycznych aranżacjach.

Panele 3D wyróżniają się przetłoczeniami. To wygięcie pionowych drutów z płaszczyzny, przez co tworzą one w tym miejscu kształt zbliżony do litery “V”. Liczba przetłoczeń na panelu może być zróżnicowana. Dodają one jednak przęsłom lekkości i urozmaicają je wizualnie. Panele 3D pasują niemal do wszystkich aranżacji – i tych nowoczesnych, i tych klasycznych.

Dobierz kolor przęseł w ogrodzeniu

Panele ogrodzeniowe wykonuje się z drutów ocynkowanych ogniowo. Dzięki temu są odporne na korozję. By jednak nie zdawać się na podstawowy, metaliczny kolor drutów, możesz wybrać przęsła w innych kolorach. Będą to wówczas panele ocynkowane malowane proszkowo.

W sklepach z akcesoriami ogrodzeniowymi znajdziesz zwykle panele w podstawowych kolorach. Najpopularniejsze to grafit, antracyt, zieleń, czerń czy różne odcienie szarości. To najbardziej uniwersalne barwy – zieleń będzie pasować do domów z ogrodami, czerń do klasycznych elewacji.

Nie musisz być jednak przywiązany do tej kolorystyki. Większość paneli można pomalować szeroką gamą kolorów z palety RAL. W ten sposób będziesz mógł pochwalić się oryginalnym i efektownym ogrodzeniem – na przykład granatowym czy czerwonym. Musisz tylko zdawać sobie sprawę, że panele w niestandardowych kolorach są zwykle o kilkanaście procent droższe.

Zastanów się nad podmurówką

Podmurówka to przede wszystkim funkcjonalne zalety. Dodatkowo stabilizuje ogrodzenie panelowe, zapobiega podkopom zwierząt, zmniejsza wpływ wilgoci na przęsła. W pewnym stopniu urozmaica jednak również ogrodzenie wizualnie.

Panele ogrodzeniowe z podmurówką będą wyglądać na bardziej wytrzymałe, a sam widok ogrodzenia będzie mniej jednolity. Trzeba też pamiętać, że podmurówka podwyższa ogrodzenie. Wizualnie taki płot dobrze komponuje się zwłaszcza z bardziej klasycznymi i tradycyjnymi aranżacjami.

Podsumowanie: na co zwrócić uwagę przy doborze paneli ogrodzeniowych?

Kiedy wybierasz panele ogrodzeniowe, którymi masz zamiar ogrodzić posesję, zwróć przede wszystkim uwagę na ich typ. Wybierz między popularnymi panelami 3D a bardzo solidnymi przęsłami 2D. Dopasuj też kolor przęseł do charakteru posesji – tutaj, przy odpowiedniej dopłacie, wybór jest niemal nieograniczony. Rozważ także wyposażenie ogrodzenia panelowego w betonową podmurówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj