wizualizacje architektoniczne

Wizualizacja 3D jest jedną z najczęstszych form przedstawienia projektu inwestorowi. Oprócz tej formy wyróżnia się jeszcze rysunek odręczny, który kiedyś pełnił tą samą funkcję, co wizualizacja teraz, oraz model fizyczny. Wszystkie te formy mają za zadanie przybliżyć zamawiającemu projekt przed ostateczną akceptacją. Z czego składa się taka wizualizacja 3D?

Co składa się na finalną wizualizację?

Aby powstał projekt finalny, czyli fotorealistyczna wizualizacja 3D, grafik musi najpierw zbudować całą scenę w specjalnym programie z silnikiem renderującym. Im więcej detali pojawi się w takiej scenie, tym bardziej realistycznie będzie wyglądać finalny obrazek. Programy do modelowania posiadają tak liczne funkcje, że możliwe jest stworzenie w nich właściwie każdej materii. Od prostych brył geometrycznych, przez niedbale zwinięty materiał, aż po puchaty dywan, czy ciecz w naczyniu. Oczywiście im więcej szczegółów, tym dłużej będzie powstawała taka scena i tym dłużej będzie się potem renderowała. Można przyśpieszyć pracę, kupując gotowe modele 3D, które wstawia się do sceny. Po wymodelowaniu wszystkich elementów, należy nadać im materiały. Tu również program daje szerokie spektrum możliwości. Materiały można tworzyć samemu lub pobierać je ze specjalistycznych portali. Kiedy scena jest już gotowa, trzeba zająć się jej ustawieniem do finalnego renderu. Do tego potrzebna jest kamera, za pomocą której należy ustawić odpowiedni kadr. Kolejną częścią składową wizualizacji jest oświetlenie. To może pochodzić od słońca, od sztucznych źródeł lub z mapy HDRI.

Więcej ciekawych informacji na ten temat: https://www.magazynprzestrzen.pl/architektura/wizualizacje-3d-najkorzystniejsza-metoda-prezentacji

Ustawienia renderingu

Ostatnim etapem przed finalnym renderingiem jest dobranie odpowiednich ustawień, dzięki którym obrazek będzie fotorealistyczny. Im lepszego efektu oczekujemy, tym bardziej musimy uzbroić się w cierpliwość. Rozwiązaniem tego problemu jest wysłanie sceny do specjalnych farm, które wyrenderują obrazek za nas na zewnętrznym serwerze. Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, warto poszukać ustawień, które dadzą dobre efekty, przy dosyć szybkim czasie renderowania. Jest to długi proces. Nie wystarczy skopiować ustawień znalezionych w internecie, ponieważ każda scena jest inna i wymaga innych parametrów. Wpływ na ustawienia ma przede wszystkim rodzaj sceny (zewnętrzna lub wewnętrzna), ilość źródeł światła i rodzaj zastosowanych materiałów. Jeśli chcielibyśmy zajmować się tworzeniem wizualizacji zawodowo, warto na początku zainwestować w szkolenie. Podczas szkolenia poznamy działanie programu, sprytne triki doświadczonych wizualizatorów oraz wpływ ustawień na ostateczną jakość wizualizacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj