materac z bliska

Komfortowy sen ma niebagatelny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a jego jakość jest w dużej mierze uzależniona od wyboru właściwego materaca. Bez tego nawet długie godziny spędzone w łóżku mogą skutkować zmęczeniem oraz bólem pleców. Jaki materac będzie zatem najlepszy i na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Dlaczego wybór materaca jest aż tak istotny?

Przy aranżacji sypialni zapada wiele decyzji odnośnie wyposażenia, natomiast szczególną uwagę powinno się zwrócić właśnie na materac. Od jego doboru będzie zależała jakość snu oraz samego wypoczynku na łóżku, na którym można też w końcu odetchnąć w trakcie intensywnego dnia. Wybór nieodpowiedniego materaca będzie skutkował tym, że nawet przestrzegając zasad dotyczących najlepszych godzin do snu oraz samego czasu poświęcanego na odpoczynek, można się obudzić niewyspanym i zmęczonym. Może się to także objawiać bólem pleców czy w okolicach szyi. Taki dyskomfort przekłada się z kolei na słabsze samopoczucie oraz gorsze funkcjonowanie, choćby w pracy.

Jaki materac wybrać?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór materacy, które rozróżnia się najczęściej ze względu na konstrukcję oraz ich wypełnienie. Popularnym wyborem jest materac kieszonkowy, który jak sama nazwa wskazuje, składa się z kieszonek w środku których znajdują się sprężyny oraz wypełnienie. Dobrze dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia wysoki komfort podczas leżenia, natomiast minusem jest fakt, że jest miękki, przez co ugina się pod ciężarem. Może to być problematyczne zwłaszcza w dwuosobowych łóżkach, gdyż materac będzie się uginał także przy ruchach wykonywanych przez jedną osobę. Wiele zależy natomiast od wyboru konkretnego modelu, gdyż komfort użytkowania będzie tym większy, im więcej znajduje się w danym materacu kieszonek oraz sprężyn.

Tańszym wariantem odmiany kieszonkowej jest materac bonelowy, który posiada zupełnie inny układ sprężyn, połączonych również ze stelażem – są one jednak miękkie i mocno sprężynują, więc nie są tak wygodne. Ciekawym wyborem są materace lateksowe, o dość sztywnej konstrukcji, ale jednocześnie elastyczne, więc zapewniają dobrą jakość snu. Są także bardzo higieniczne, więc mogą z nich korzystać alergicy – oczywiście z wyjątkiem osób uczulonych właśnie na lateks. Duża gama produktów obejmuje materace piankowe, które występują w różnych wariantach, zależnie od wykorzystanej pianki. Często spotykane są wersje z pianką poliuretanową, która jest dobrą alternatywą dla osób cierpiących na uczulenie lateksem.

Droższymi, lecz bardziej komfortowymi wariantami są materace z pianką wysokoelastyczną lub termoelastyczną. Obecnie na popularności zyskują także materace hybrydowe, a więc łączące w sobie rozwiązania różnego typu. Tacy producenci często łączą choćby system kieszeniowy z rozwiązaniem piankowym. Często takie materace mają specjalne zastosowania i z tego względu są mniej dostępne oraz nieco droższe. Osoby wspierające ekologię mogą z kolei wybrać materace kokosowe, z wypełnieniem z włókien kokosowych. Przy ich wyborze warto zwrócić jednak uwagę na to, czy producent wykorzystuje naprawdę naturalne włókna czy nasącza je sztucznymi substancjami, które pomagają  co prawda w zwalczaniu pleśni czy roztoczy, lecz sprawiają, iż sam produkt nie jest już tak ekologiczny.

Więcej informacji: Ciekawe informacje o tym jak wybrać najlepszy materac.

Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Poszczególne materace różnią się konkretnymi parametrami. Jednym z najważniejszych jest jego twardość, która przekłada się bezpośrednio na jakość snu. Miękkie materace nie są polecane, gdyż wpływają negatywnie na ułożenie ciała i skutkują późniejszym bólem pleców. Najbardziej popularne są wersje o średnim stopniu twardości, które są komfortowe, ale jednocześnie dają odpowiednie podparcie. Osobom z dolegliwościami z kręgosłupem zaleca się z kolei twarde materace. Drugą ważną kwestią jest rozmiar materaca, który trzeba oczywiście dopasować do ramy łóżka oraz do wzrostu samej osoby, tak by miała ona pełną swobodę.

W przypadku łóżek dwuosobowych zaleca się wybór jednego większego materaca, a nie dwóch mniejszych. Dla ludzi z problemami alergicznymi najlepsze będą materace lateksowe lub piankowe, ponieważ nie posiadają one wypełnienia z materiałów, które będą powodować gromadzenie się roztoczy. Sposób innych aspektów warto zwrócić uwagę na wybór materaca od renomowanego producenta, natomiast innym kryterium jest też cena. Poszczególne rozwiązania mogą znacząco odbiegać od siebie cenowo, lecz nie warto oszczędzać przy zakupie materaca, gdyż inwestycja w lepszej jakości produkt, przekłada się wymiernie na zdrowie oraz codzienne samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj