Warunki atmosferyczne wpływają na komfort prowadzonych prac remontowo-budowlanych, jednak nie mają zazwyczaj większego znaczenia dla tempa realizacji inwestycji. Inaczej wygląda sytuacji, jeśli chodzi o termoizolację budynku. W tym przypadku ważne jest, kiedy to zrobimy oraz jak to zrobimy. Kluczową rolę odgrywa także materiał użyty do ocieplenia poddasza. Musi on nie tylko skutecznie zatrzymywać ciepło, ale również gwarantować trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji dachowej.

Kiedy ocieplać?

Izolacja poddasza jest ważna, zarówno biorąc pod uwagę powierzchnie użytkowe, jak i nieużytkowe. Jedynie prawidłowo i starannie wykonane ocieplenie zapewni odpowiedni komfort cieplny, a w efekcie niższe rachunki za ogrzewanie.

Zamknięcie stanu surowego budynku to moment, w którym można przystąpić do wykonania prac wykończeniowych. Należy jednak pamiętać, że odcięcie w ten sposób obiektu od środowiska zewnętrznego na tym etapie budowy wcale nie gwarantuje uzyskania suchych, pozbawionych wilgoci wnętrz. Świeża konstrukcja budynku oraz prowadzone prace mokre sprawiają, że obecność wilgoci technologicznej jest pewna, ale i nieodzowna.

Przesychające ściany, elementy żelbetowe, wylewki podłogowe czy tynki posiadają w sobie duże ilości wody, które trafiają do otoczenia. Z wszelkimi pracami termoizolacyjnymi należy się wstrzymać do chwili całkowitego wyschnięcia elementów mokrych. Izolacja poddasza jest możliwa do wykonania, gdy gotowa jest cała konstrukcja dachu wraz z jego pokryciem. Oczywiście, powierzchnia, która będzie ocieplana, musi być pozbawiona wilgoci. Należy także dokładnie sprawdzić stan wentylacji i szczelność samego dachu.

Można by pomyśleć, że skoro pora roku nie ma większego znaczenia na tempo wykonywanych prac budowlanych, to nie wpłynie również na jakość i skuteczność wykonania izolacji poddasza budynku. Niestety wpłynie i to znacząco. Śnieg czy padający deszcz bardzo szybko podniosą poziom wilgoci w obiekcie. Pora roku ma kluczowe znaczenie, szczególnie w przypadku termomodernizacji poddasza i połaci dachowej. Izolacja poddasza powinna mieć miejsce tylko wtedy, gdy powietrze jest suche, a warunki bezdeszczowe i najlepiej bezwietrzne.

Najlepszą porą do wykonania prac dociepleniowych poddasza jest wiosna. Opady deszczu występują wówczas z mniejszą częstotliwością, a temperatura powietrza nie jest aż tak wysoka, jak w środku lata.

Czym ocieplać?

Kolejna istotna kwestia to wybór materiału izolującego, który musi być hydrofobowy, a więc nie powinien chłonąć wilgoci z powietrza, a także posiadać znikomą wilgotność sorpcyjną. Dodatkowo taki materiał musi charakteryzować się odpornością biologiczną, nie dopuszczać do rozwoju mikroorganizmów oraz nie mieć tendencji do gnicia. Takie parametry bez wątpienia spełnia piana PURIOS, ale oczywiście wybór materiału izolacyjnego do ocieplenia poddasza pozostaje sprawą indywidualną.

Przede wszystkim piana poliuretanowa zabezpiecza zarówno poddasze, jak i cały budynek przed utratą ciepła zimą, natomiast latem gwarantuje komfort termiczny, zatrzymując chłodniejsze powietrze w środku pomieszczeń użytkowych.

Piana PUR jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie zjawiska kondensacji pary wodnej. Materiał izolacyjny wypełnia wszystkie powierzchnie, tworząc jednolitą, bezspoinową warstwę izolacyjną. Można być zatem pewnym, że na poddaszu docieplonym pianką PURIOS nie powstaną żadne mostki termiczne.

Co najważniejsze, piana poliuretanowa jest bezpieczna dla zdrowia domowników, ponieważ nie emituje żadnych toksyn ani obcych zapachów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj