Garaż to obiekt wyjątkowo przydatny, który chroni samochód przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Jest także wyjątkowo przydatnym pomieszczeniem do przechowywania narzędzi, rowerów i innych sprzętów. Z tego względu wiele osób decyduje się na większy projekt, który jest zaopatrzony w pomieszczenie gospodarcze. Budowa niewielkich obiektów i wiat garażowych może być przeprowadzana na zgłoszenie. Postawienie wolnostojącego garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Różnica między wiatą garażową a garażem

Aby wiedzieć, kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę, wymagające zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji, w tym projektu budowlanego, trzeba wiedzieć, kiedy mamy do czynienia z wiatą, a kiedy z garażem. Wiata jest konstrukcją otwartą, bez ścian zewnętrznych, ewentualnie posiadającą trzy ściany z zadaszeniem. Garaż jest obiektem przeznaczonym do przechowywania pojazdów zamkniętym z czterech stron ścianami i kompozycją dachu. Do budowy wiaty i garażu o powierzchni do 35 mkw. wystarczy zgłoszenie, nie ma wówczas potrzeby zgłaszania rozpoczęcia czy zakończenia budowy, nie ma także potrzeby wykonywania projektu i zatrudniania kierownika budowy. Budowa garażu wymagająca pozwolenia na budowę jest droższym przedsięwzięciem. Trzeba wówczas ponieść koszty przygotowania dokumentacji, cena projektu garażu uzależniona jest od wielkości garażu i uwzględnienia pomieszczeń dodatkowych.

Budowa garażu – kiedy niezbędny jest projekt budowlany?

Wniosek o pozwolenie na budowę powinien zawierać:

  • projekt budowlany, wymagane są cztery egzemplarze,
  • decyzje o warunkach zabudowy,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • wypis z rejestru gruntów dotyczący działki i sąsiadujących z nią posesji.

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędne w przypadku, kiedy:

  • Powierzchnia garażu jest duża i przekracza 35 mkw. Taka powierzchnia może wystarczyć do przechowywania dwóch samochodów, służyć dodatkowo jako składzik na drewno albo miejsce do majsterkowania czy innego hobby.
  • Na działce są pobudowane już wiaty, oranżerie i budynki, a ich ilość przekracza 2 na każde 500 mkw. działki.
  • Budowa garażu jest przeprowadzana w niewielkiej odległości od granicy działki, ściana bez okien może znajdować się w odległości 3 m, a ściana z oknami w odległości 4m. Sąsiedzi mają prawo do sprzeciwu, jeśli zabudowania znajdują się zbyt blisko płotu.
  • Lokalizacja na obszarze Natura 2000 jest także wskazaniem do uzyskania pozwolenia na budowę garażu.

Co wpływa na cenę projektu garażu?

Pierwszym etapem budowy jest sporządzenie odpowiedniego projektu. Dobrym rozwiązaniem jest, kiedy jest on zaopatrzony również w kosztorys, który uwzględnia cenę zastosowanych materiałów. Cena projektu garażu zaczyna się już od kilkuset złotych, jeśli jest to gotowy projekt. Taki zakup może być dokonany szybko, jest to rozwiązanie praktyczne i ekonomiczne. Są jednak sytuacje, kiedy projekt musi być ściśle dostosowany do indywidualnych potrzeb, w takim wypadku projekt powinien być wykonany od podstaw. Cena projektu garażu wykonanego na indywidualne zamówienie wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Koszt garażu jest uzależniony od wielu czynników, zastosowanych materiałów, czy będzie on murowany czy drewniany. Jego cena jest wyższa, kiedy jest budynkiem wolnostojącym, a niższa, kiedy forma jest wbudowana w budynek. Na cenę wpływa również długość podjazdu do garażu, im jest dłuższy, tym większy jest koszt związany z jego utwardzeniem. Im większy jest garaż i bardziej skomplikowana jest jego więźba dachowa, tym jego koszt jest wyższy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj