Żeliwo jest wykorzystywane do wykonywania wielu elementów zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Popularność materiału wynika przede wszystkim z bardzo wysokiej trwałości, solidności i twardości. Jest to jednocześnie stop bardzo podatny na korodowanie. Aby go przed tym zabezpieczyć, warto stosować farby do malowania żeliwa. Jak wybrać odpowiedni produkt?

Farba do malowania żeliwa – jaką wybrać?

Elementy wykonane z żeliwa znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle ciężkim i budownictwie, ale także w domach i ogrodach. Najczęściej z tego materiału wykonuje się:

  • ogrodzenia,
  • wanny,
  • kaloryfery,
  • elementy infrastruktury ogrodowej,
  • naczynia.

Materiał ma wiele korzystnych właściwości, takich jak bardzo wysoka trwałość i twardość, jednak jest jednocześnie podatny na korodowanie. Dlatego niezbędnym procesem jest malowanie żeliwa. Dzięki temu można stworzyć na powierzchni ochronną warstwę, która zabezpieczy przed wilgocią i nie dopuści do rozwoju rdzy.

Nie można jednak w tym celu zastosować standardowego preparatu barwiącego – niezbędna jest specjalna farba do żeliwa. Jak wybrać odpowiedni produkt?

Farba do malowania żeliwa musi być przeznaczona do stosowania w trudnych warunkach, czyli między innymi na zewnątrz – tam, gdzie powierzchnia jest stale narażona na działanie czynników atmosferycznych. Niezbędną cechą emalii do żeliwa jest odporność na korozję, ponieważ to właśnie ona stanowi największe zagrożenie dla elementów wykonanych z omawianego materiału.

Podczas malowania żeliwa warto także zwrócić uwagę na kwestie estetyczne. Niektóre produkty tworzą na powierzchni gładką warstwę (sprawdzą się do nakładania na ogrodzenia), inne natomiast pozwalają uzyskać chropowatą strukturę (idealne do stosowania na kaloryfery). Zawsze należy dobierać produkt do określonych zastosowań i oczekiwanego wyglądu.

Jeśli masz wątpliwości, czym malować żeliwo, by uzyskać trwały efekt, wybieraj preparaty przeznaczone konkretnie do tego materiału.

ogrodzenie z żeliwa

Żeliwne ogrodzenia oraz inne elementy małej infrastruktury wykonane z tego materiału są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wilgoć powoduje bardzo szybkie korodowanie, dlatego niezbędne jest zabezpieczenie przy użyciu odpowiedniej farby. 

Malowanie żeliwa – jak je przeprowadzić?

To, jak malować żeliwo, zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju farby. Możesz zdecydować się na jeden z trzech najczęściej stosowanych produktów, czyli:

  • farbę poliuretanową,
  • farbę wodorozcieńczalną,
  • farbę chlorokauczukową.

Którą farbę do żeliwa wybrać? Jeśli szukasz uniwersalnego i bezpiecznego środka do stosowania we wnętrzach i na zewnątrz, dobrze sprawdzi się wariant wodorozcieńczalny.

Zaletą tej farby do żeliwa jest łatwość nakładania.  Dodatkową zaletą jest brak konieczności stosowania rozcieńczalnika do mycia narzędzi czy rozcieńczania farby. W przypadku zastosowania farby wodorozcieńczalnej, jako rozcieńczalnika wystarczy użyć zwykłej wody wodociągowej. Zyskasz dodatkowo estetyczne wykończenie, a także zadbasz o ekologię. Ten typ produktów charakteryzuje się zmniejszoną ingerencją w środowisko naturalne.

Jeśli więc zastanawiasz się, czym malować żeliwo szybko, wydajnie i bezpiecznie, omawiany produkt będzie dobrym wyborem do zastosowań domowych i ogrodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj