kominek w domu

Posiadanie kominka jest jednym z najczęściej spotykanych życzeń przy aranżacji domu, czy mieszkania. Nowoczesne technologie pozwalają na zamontowanie kominka niemal w każdej przestrzeni, nawet w takiej, która nie posiada komina czy zaawansowanego systemu wentylacji. Producenci kominków oferują najróżniejsze rozwiązania, które pozwolą wybrać najbardziej odpowiedni kominek do naszego domu. Czym kierować się podczas wyboru?

Najpopularniejsze rodzaje kominków – jaki wybrać do domu?

Wybierając kominek, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z istniejącymi rodzajami i określić jaką funkcje ma pełnić. Wbrew pozorom kominek obecnie nie służy tylko do ogrzewania domu. Jest on doskonałym elementem wyposażenia wnętrza, który znacznie poprawia estetykę pomieszczenia. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów kominków, które należy dopasować do możliwości naszego domu. Pierwszym z nich jest kominek otwarty, który posiada specjalnie wymurowane palenisko. Z całą pewnością jest to efektowne rozwiązanie, jednak mało wydajne. Taki kominek pozwala na wykorzystanie od 10 do 20% wytwarzanego ciepła, reszta odprowadzana jest do komina.

Najczęściej wybieranym rodzajem jest tzw. wkład kominkowy. Taki rodzaj kominka najlepiej sprawdza się do ogrzewania pomieszczeń. Gotowe palenisko wykonane z materiałów o wysokiej odporności termicznej, daje możliwość odprowadzania znacznej ilości ciepła do ogrzewanego pokoju. Wykonuje się je najczęściej z żeliwa, szamotu, czy stali. Ich dużą zaletą jest również szeroki wybór. Z łatwością dobierzemy odpowiedni rozmiar, kształt, sposób otwierania drzwiczek czy wykończenie.

Biokominek jest najlepszym rozwiązaniem dla osób żyjących w mieszkaniach, w których oczywiście nie ma komina. Mają wiele zalet, ponieważ są bardzo estetyczne, ekologiczne, a do jego odpalenia potrzebne jest biodegradowalne biopaliwo. Są całkowicie bezpieczne, nie wydzielają sadzy, dymu, ani zapachu. Takie kominki doskonale sprawdzają się w nowoczesnych minimalistycznych lub loftowych wnętrzach.

Potrzeby domu

Kupując kominek najważniejszym pytaniem na które należy sobie odpowiedzieć, są faktyczne potrzeby naszego domu. Kominek może być głównym lub dodatkowym źródłem ciepła. W zależności od tego musimy dobrze zapoznać się z ilością ciepła, która jest konieczna do ogrzania pomieszczenia. Najbardziej wydajną alternatywą dla kominka jest piec wolnostojący tzw. koza. Jest ona jednak bardzo nie estetyczna i najlepiej sprawdza się trzymana w osobnym pomieszczeniu, a nie każdy może pozwolić sobie na wydzielenie przestrzeni na kotłownie.

Mimo wszystko kominki najczęściej pełnią rolę dodatkowego ogrzewania, a dodatkowo tworzą przytulną atmosferę w pomieszczeniu, która sprzyja rodzinnym spotkaniom. Kominek najczęściej umieszczany jest w centralnym miejscu pomieszczenia, dlatego musi być estetyczny i pasować do ogólnej aranżacji całego wnętrza. Decydując się na zakup kominka warto również pamiętać, że montaż powinni wykonać specjaliści co zapewni późniejsze bezpieczeństwo mieszkańców domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj