Ciemne meble w salonie stanowią coraz częstszy wybór Polaków. Nic dziwnego – wnętrza, w których się pojawiają, stają się niezwykle stylowe i nowoczesne, szykowne i ponadczasowe. Jednak, aby określenia te definiowały pomieszczenie z ciemnymi meblami, ważne jest choćby odpowiednie dopasowanie koloru ścian i pozostałych elementów wystroju. Przejdźmy do szczegółów!

Ciemne meble – co za nimi przemawia?

Na czarne czy brązowe meble najczęściej decydują się osoby odważne. Chcą oni, aby ich wnętrze mieszkalne było efektowne, luksusowe, inne niż wszystkie dookoła. Trzeba jednak wiedzieć, że meble w ciemnych barwach najlepiej wypadają w pomieszczeniach dużych i dobrze doświetlonych. Na niewielkich metrażach aranżacja z ich udziałem – owszem – jest możliwa, lecz wymaga szczególnego podejścia. Istnieje tutaj ryzyko przytłoczenia wnętrza i jego optycznego pomniejszenia.

Kolory ścian do ciemnych mebli – jakie wziąć pod uwagę?

Istnieje wiele sposobów na aranżację salonu z ciemnymi meblami. Niezwykle istotny jest wybór koloru ścian – to od niego w dużej mierze będzie zależał charakter wnętrza. Możemy pójść w dwóch kierunkach: postawić na barwy, które stworzą z meblami spójną całość lub będą ze sobą kontrastować.

Pierwsza opcja, choć ryzykowna, to w końcowym rezultacie potrafi wprawić w osłupienie. Jest jeden warunek – wielkość pomieszczenia powinna być naprawdę duża. Tylko wtedy warto zdecydować się na intensywne, nasycone kolory, które wspólnie z ciemnymi meblami stworzą elegancką aranżację. Barwy, jakie warto wziąć pod uwagę, to na pewno głębokie odcienie granatu, ciemne zielenie, zwłaszcza butelkowa zieleń, a także brązy: szczególnie odcień czekoladowy.

Druga opcja to rozwiązanie idealne do niewielkich wnętrz oraz tych słabo oświetlonych. Decydując się na jasne i neutralne kolory na ściany, takie jak biel, krem, beż, écru, szarość, wnętrze niewątpliwie zyska na lekkości. To również właściwy wybór, jeśli chcemy wyeksponować ciemne meble w pomieszczeniu – uczynić je pierwszoplanowym elementem kompozycji wnętrzarskiej.

Aranżacja wnętrza z ciemnymi meblami – jakie dekoracje ścienne powinny nas zainteresować?

Wykończenie ścian w salonie i każdym innym wnętrzu, w którym docelowo mają pojawić się ciemne meble, może zakończyć się na wyborze odpowiedniej farby ściennej, choć wcale nie musi. Warto urozmaicić wystrój pomieszczenia o materiały dekoracyjne na ścianę (koniecznie) pasujące do wybranego przez nas stylu aranżacyjnego. Przykładowo:

  • styl industrialny – cegła dekoracyjna, beton architektoniczny, metalowe ozdoby ścienne,
  • styl nowoczesny – panele lub lamele drewniane, marmur, plakaty dekoracyjne,
  • styl art deco – sztukateria, tapeta w geometryczne wzory, duże lustro wiszące w dekoracyjnej ramie.

Pamiętaj, wnętrze z ciemnymi meblami wcale nie musi być ponure czy nudne. Przy obecnej różnorodności produktów wykończeniowych i dekoracji możesz uczynić ze swojego salonu, sypialni etc. spójną i zachwycającą przestrzeń. Taką, w której będziesz chciał spędzać jak najwięcej czasu, i która szybko Ci się nie znudzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj