Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń elektrycznych w domu. Gorącą kawę czy herbatę pijemy zazwyczaj kilka razy dziennie, a każde zagotowanie wody wiąże się ze zużyciem prądu. Dlatego warto wiedzieć, które modele pozwolą nam cieszyć się ulubionymi napojami bez marnowania pieniędzy. Jaki czajnik elektryczny wybrać oraz jak go użytkować, by ograniczyć zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym?

Czajnik elektryczny – jak zadbać o energooszczędność?

Zużycie prądu w czajniku elektrycznym wiąże się bezpośrednio z jego trybem pracy, na który wpływa system grzewczy zastosowany w urządzeniu. Im bardziej nowoczesne rozwiązanie, tym pobór mocy do uzyskania odpowiedniego podgrzania wody będzie mniejszy. Grzałki w czajniku elektrycznym mogą być spiralne lub płytowe, warto jednak patrzeć na moc urządzenia. Najbardziej optymalna moc czajnika elektrycznego to 2000-2400 W.

Kontrola temperatury w czajniku elektrycznym

Coraz popularniejsza funkcja czajników elektrycznych, która ma duży wpływ na oszczędność urządzenia to regulacja temperatury. Mechanizm ten pozwala na podgrzanie wody do wybranej temperatury, dzięki czemu zużywamy mniej mocy. Niektóre napoje, takie jak zielona herbata, nie powinny być parzone w 100 stopniach Celsjusza, dlatego podgrzewanie wody do wrzątku, by następnie czekać aż ostygnie to działanie, które zużyje więcej mocy, niż jest to potrzebne, oraz spowoduje niepotrzebną stratę czasu. Dodatkowo, dzięki tej funkcji możemy ustawić podtrzymanie temperatury wody na np. 50 stopni Celsjusza i mieć pod ręką ciepłą wodę.

Kolejnym elementem, który nie pozostaje bez znaczenia na energooszczędność czajnika elektrycznego jest materiał, z jakiego zbudowana jest jego obudowa. Może być to plastik, stal, szkło, a nawet ceramika. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety, ale z pewnością te, które są najbardziej szczelne zapewnią najdłuższe utrzymanie temperatury wody. Do takich materiałów należy przede wszystkim stal i szkło, jednak ważna jest także sama grubość obudowy.

Wszystkie powyższe elementy składają się na mniejsze zużycie prądu przez czajnik elektryczny i należy wziąć je pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu.

Użytkowanie i konserwacja czajnika elektrycznego

Sam zakup energooszczędnego czajnika elektrycznego to nie wszystko, co pozwoli na utrzymanie niższych kosztów zużycia prądu. To, jak użytkujemy oraz dbamy o urządzenie ma równie istotny wpływ, dlatego warto wiedzieć, jak zapewnić sobie energooszczędność przez długi czas.

Podczas korzystania z czajnika elektrycznego należy pamiętać o:

  • zamykaniu klapy wierzchniej. Gotowanie wody z otwartą klapą znacznie wydłuża czas jej podgrzania, gdyż jest ona na bieżąco ochładzana przez temperaturę otoczenia
  • czyszczeniu kamienia. Osadzanie się kamienia na grzałce i obudowie czajnika elektrycznego sprawia, że sprzęt pracuje mniej wydajnie i w konsekwencji pobiera więcej prądu. Oczyszczanie z kamienia można szybko przeprowadzić za pomocą domowych sposobów – gotując wodę z kwaskiem cytrynowym. Po tej czynności zawsze należy przepłukać czajnik.
  • używaniu przefiltrowanej wody. To podstawa, która zapewni nie tylko lepszy smak napojów, ale też zmniejszy powstawanie kamienia w czajniku. W tym celu można użyć zewnętrznego dzbanka filtrującego wodę lub wybrać model czajnika elektrycznego z wbudowanym filtrem.

Podsumowując, przy wyborze czajnika elektrycznego, który ma być energooszczędny należy zwrócić uwagę na jego moc, materiał z jakiego jest wykonany, a także dodatkowe funkcje, która pozwolą na optymalne korzystanie z urządzenia. Pamiętajmy też o dobrych nawykach, które przy codziennym użytkowaniu będą miały wpływ na wydajność czajnika i pozwolą ograniczyć zużycie prądu, a w konsekwencji zapewnią oszczędność pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj