Listwy to drobny element dekoracyjny montowany najczęściej na styku podłogi i ściany, który może odmienić charakter każdego wnętrza. Listwy wykończeniowe stosuje się, by zakryć mało estetyczne szczeliny dylatacyjne, ukryć przewody oraz ochronić podłogi i ściany przed uszkodzeniem. A jakie listwy warto wybrać do nowoczesnego domu?

Listwy to popularny element stosowany do wykończenia modnych wnętrz. Dobrze dobrane listwy sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało schludnie i czysto. Obecnie na rynku można znaleźć takie rodzaje listew jak:

  • listwy przypodłogowe
  • listwy progowe podłogowe
  • listwy na kable
  • listwy sufitowe

Listwy przypodłogowe montowane są między podłogą a ścianą i stanowią dobre zabezpieczenie przed kurzem, brudem i przypadkowymi uszkodzeniami. Listwy progowe podłogowe mają za zadanie wyrównać różnicę między panelami a innymi podłogami, dlatego powinny być płaskie i gładkie. Listwy na kable to produkt, który sprawnie zamaskuje przewody bez konieczności ingerowania w konstrukcję ściany. Natomiast listwy sufitowe to element dekoracyjny montowany na styku ściany i sufitu, który może być wyposażony w efektowne oświetlenie LED.

listwy podłogowe

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając listwy wykończeniowe?

Listwy wykończeniowe muszą być wykonane z trwałych materiałów, aby nie zniszczyły się w wyniku codziennej eksploatacji. Poza tym listwy powinny być także łatwe w pielęgnacji, szczególnie jeśli znajdują się w kuchni lub w jadalni. Dlatego warto wybierać produkty zrobione z dobrej jakości drewna lub uniwersalnej płyty MDF. Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie listew styropianowych, plastikowych lub metalowych w różnych ciekawych wersjach kolorystycznych. Natomiast w nowoczesnych wnętrza idealnie sprawdzą się szklane listwy w żywych i wyrazistych odcieniach.

listwy progowe i przejściowe

Jak dopasować listwy do modnego wnętrza?

Poszczególne modele listew różnią się między sobą wysokością, grubością oraz designem. W modnym wnętrzu urządzonym w stylu minimalistycznym warto postawić na matowe lub błyszczące listwy o gładkiej powierzchni w kolorze białym, srebrnym, złotym lub grafitowym. Listwy ze zdobieniami to doskonały wybór do pomieszczenia wzorowanego na stylu rustykalnym lub prowansalskim. W takich wnętrzach dobrze sprawdzą się również jasne materiały lub produkty imitujące drewno. Co ważne listwy powinny być dobrze dopasowane do co najmniej jednego elementu znajdującego się w danym pomieszczeniu. W zależności od preferencji można dobrać listwy do koloru podłogi, ściany, ram okiennych, futryny lub ościeżnicy.

Jeśli listwa ma dobrze służyć domownikom przez wiele lat, to powinna być także odpowiednio zamontowana. Obecnie listwy można przytwierdzić do ściany za pomocą kleju, taśmy samoprzylepnej lub specjalnych wkrętów. Ważne, by wybrany produkt ściśle przylegał do ściany, był odporny na wilgoć i nie ulegał odkształceniom wraz z upływem czasu. Właściwie dopasowana listwa dobrze zabezpieczy podłogę i ścianę przed mikrouszkodzeniami oraz będzie idealnym dopełnieniem modnego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj