metr kwadratowy

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś rozłożyć podłogę, zaaranżować meble lub pokłócić się o to, kto dostanie większą sypialnię, już rozumiesz, jak ważne jest poznanie wielkości pomieszczenia. Jeśli patrzysz na meble lub materiały podłogowe – lub potencjalnego współlokatora z dowolnego miejsca na świecie – musisz zamiast tego obliczyć rozmiar pokoju w metrach kwadratowych.

Obliczenie jak najdokładniej wielkości przestrzeni jest ważnym krokiem w każdym projekcie budowlanym lub majsterkowaniu. Potrzebujesz tych pomiarów, aby były prawidłowe przy zamawianiu materiałów.

Zmierz długość i szerokość

Aby obliczyć powierzchnię pokoju, musisz znać jego długość i szerokość. Ponieważ chcesz uzyskać wynik w metrach kwadratowych, oba pomiary należy wykonać w metrach. Większość taśm mierniczych ma wymiary metryczne wzdłuż jednej strony, więc po prostu upewnij się, że czytasz właściwą stronę taśmy i zawsze zapisuj pomiary, aby ograniczyć błędy i uniknąć konieczności ponownego pomiaru, jeśli zapomnisz.

Obliczanie powierzchni pomieszczenia

metr kwadratowyTeraz, gdy znasz już długość i szerokość pomieszczenia w metrach, obliczasz jego powierzchnię za pomocą wzoru długość × szerokość = powierzchnia . Jeśli pomieszczenie ma 4 metry długości i 3 metry szerokości, jego powierzchnia wynosi 4 metry × 3 metry = 12 metrów kwadratowych. Jeśli pomieszczenie ma 6 metrów długości i 5 metrów szerokości, jego powierzchnia wynosi 6 metrów × 5 metrów = 30 metrów kwadratowych. Gdy pomnożymy jeden pomiar w metrach przez inny pomiar w metrach, wynik powinien być zawsze oznaczony jako metry kwadratowe, aby uniknąć nieporozumień. Możesz również zapisać metry kwadratowe jako metry 2 , czyli metry kwadratowe.

Pomiar pomieszczeń o nieparzystym kształcie

Wzór działa, jeśli Twój pokój ma kształt kwadratu lub prostokąta, ale czasami pokoje mają kształt litery L, a może chcesz zmierzyć wolną przestrzeń wokół mebli, które są już w pokoju. W takim przypadku najłatwiejszym sposobem jest rozbicie kształtu pomieszczenia na pojedyncze prostokąty. Oblicz powierzchnię każdego prostokąta w metrach kwadratowych, a następnie dodaj powierzchnie, aby uzyskać całkowitą powierzchnię pokoju w metrach kwadratowych. Jeśli masz pokój w kształcie litery L, który rozbiłeś na dwa prostokąty – jeden o wymiarach 2 metry na 5 metrów, a drugi o wymiarach 5 metrów na 4 metry – powierzchnia pierwszego prostokąta to 2 metry × 5 metrów = 10 metrów kwadratowych, a powierzchnia drugiego prostokąta to 5 metrów × 4 metry = 20 metrów kwadratowych. Dodaj je do siebie, aby uzyskać całkowitą powierzchnię pomieszczenia: 10 metrów kwadratowych + 20 metrów kwadratowych = 30 metrów kwadratowych.

Na koniec kilka dodatkowych informacji:

Czym jest metr kwadratowy

Ogólnie rzecz biorąc, metr kwadratowy to miara obszaru, którego zwykle używamy do pomiaru dwuwymiarowej przestrzeni, takiej jak pole lub podłoga. Na przykład powierzchnia podłogi, powierzchnia pokoju, powierzchnia ścian i powierzchnia domu są najpierw mierzone w stopach, a następnie przeliczane na metry kwadratowe. Jednostką powierzchni w układzie SI jest metr kwadratowy. Ma symbol m2 i jest definiowany jako powierzchnia kwadratu, którego boki mierzą dokładnie jeden metr.

Konwersja z centymetrów na metry

Aby obliczyć powierzchnię, oba pomiary mają tę samą jednostkę, ponieważ jeśli jednostki są różne, pomiary nie są dzielone równomiernie. W tym celu musimy przeliczyć pomiary na tę samą jednostkę. Musimy obliczyć w metrach lub centymetrach .

1 centymetr = 0,01 metra

1 metr = 100 centymetrów

Aby przeliczyć z centymetrów na metry, musimy pomnożyć wartość przez 0,01, aby przeliczyć wartość pomiaru z metrów na centymetry, musimy pomnożyć wartość przez 100.

Na przykład:

3 m 35 cm = 2 m + 0,35 m = 3,35 m

1 m 8 cm = 108 cm (1 metr = 100 centymetrów)

Zamiana metrów na stopy

Ponieważ pomiary wykonaliśmy w metrach, aby obliczyć powierzchnię w stopach, nie musimy jej ponownie mierzyć. Musimy zamienić metry na stopy.

1 metr = 3,2808 stopy

1 stopa = 0,3048 metra

Aby przeliczyć metry na stopy z, mnożymy wartość przez 3,2808, aby otrzymać wynik w stopach. Aby przeliczyć ze stóp na metry, pomnóż wartość przez 0,3048, aby otrzymać wynik w metrach.

Na przykład pokój ma 13 stóp długości po jednej stronie, po konwersji mamy 133.2808133.2808 = 3,96 metra.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj