Właśnie urządzasz swoje nowe gniazdko i przyszedł czas na zaplanowanie jadalni? Z pewnością jej sercem będzie nic innego, jak stół do jadalni, przy którym wspólnie z rodziną będziesz spotykać się podczas posiłków. Wybór stołu do jadalni nie jest prosty: należy zwrócić uwagę zarówno na estetykę, jak i aspekty funkcjonalne. Kwestię dopasowania stołu do stylu twojej jadalni i całego mieszkania czy domu zostawiamy tobie – z pewnością uda ci się wybrać odpowiedni materiał i design! Jednak przy okazji stołów jest szereg innych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, a które mogą umknąć przy wyborze. Dlatego przychodzimy z pomocą! Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Wysokość stołu – co musisz o niej wiedzieć?

Pierwszym z istotnych czynników jest wysokość stołu. Łatwo o tym zapomnieć, a wiele stołów może mieć naprawdę różne wysokości. Od tego, jak usytuowany jest blat, zależy komfort siedzenia przy stole. W końcu kto chciałby uderzać kolanami w stół od spodu, czy nie mieć możliwości założenia nogi na nogę? Przyjmuje się, że optymalna wysokość stołu dla osób o przeciętnym wzroście to 70-75 cm. Oczywiście należy też do tego dobrać odpowiednią wysokość krzeseł, zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na modele z podłokietnikami. Warto w takiej sytuacji upewnić się, czy będzie dało się wsunąć krzesło pod stół.

Kształt blatu ma znaczenie

Jeśli zaś chodzi o kształt blatu, to nie tylko kwestie estetyczne, ale też praktyczne. Stoły o blatach prostokątnych czy kwadratowych wydają się nam bardziej solidne, a jednocześnie są też mniej lekkie optycznie niż te z blatem okrągłym. Stół okrągły z kolei jest częściej wybierany przez rodziny z małymi dziećmi: taki blat nie ma ostrych rogów, nie trzeba więc go obklejać specjalnymi nakładkami i jest po prostu bezpieczniejszy. Z drugiej strony, do niewielkich kawalerek lepiej sprawdzi się stół do jadalni z kwadratowym blatem, który można dosunąć do ściany, oszczędzając przy tym przestrzeń.

Ile cm dla jednej osoby przy stole?

Kolejną ważną, jeśli nie najważniejszą rzeczą, jest komfort osób, które przy takim stole będą zasiadać. Każda z osób powinna móc swobodnie trzymać obie ręce na stole i operować sztućcami bez obawy, że łokciem zahaczy osobę obok. Ile więc cm powinno być przewidzianych dla jednej osoby przy stole? Standardowo przyjmuje się, że dla jednej osoby powinno to być 60 cm, choć oczywiście im więcej (jeśli metraż mieszkania na to pozwala) tym lepiej i wygodniej.

Odległość stołu od ściany

Aby użytkowanie stołu było możliwie najwygodniejsze, musimy zadbać też o odstęp między stołem a ścianą czy innymi meblami. Stół powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby można było swobodnie odsuwać krzesła i wstawać od stołu, a także żeby podawanie dań było wygodne. Najlepiej, gdyby stół było oddalony minimum 60 cm od ściany i innych mebli. Oczywiście odległość może być większa, jeśli to możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj