inteligentne domy

Inteligentne domy stają się coraz popularniejsze, a koszt zestawów smart home staje się coraz bardziej przystępny. Przybywa także producentów oferujących inteligentne systemy oraz rodzajów urządzeń, które mogą być smart. Zdecydowanie nie są one już pieśnią odległej przyszłości, ale teraźniejszością.

Co składa się na system smart home?

Każdy zestaw inteligentnego domu wyposażony jest w centralną jednostkę, która ma za zadanie nadzorować oraz sterować pracą wszystkich podłączonych do niej sprzętów. W praktyce jest to niewielki komputer, połączony z pozostałymi elementami bezprzewodowo (najczęściej) lub za pomocą przewodów (rzadziej). Może on być wyposażony w głośnik i mikrofon, dzięki czemu staje się jednocześnie elementem interfejsu, umożliwiającym sterowanie za pomocą głosu całym domem. Dodatkowo zazwyczaj jest on połączony z jednym z asystentów głosowych.

Czujniki w całym domu

Inteligentny dom nie istnieje bez całego wachlarza różnorodnych czujników, np. temperatury, światła, ruchu, wilgotności powietrza, zalania, tlenku węgla itd. Dane pobierane przez centralę zawiadującą systemem, są następnie wykorzystywane do zautomatyzowanego kontrolowania pozostałymi inteligentnymi sprzętami. Przykładowo, po wykryciu ruchu może uruchamiać się w danym miejscu oświetlenie lub kamera, albo gdy zapada zmrok, rolety automatycznie opadają, a o świcie (lub innej wybranej godzinie) unoszą się. Możliwości jest bardzo wiele, a każdy użytkownik może tworzyć swoje własne zasady.

Wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności

Założenia inteligentnego domu są proste. Ma on oszczędzać czas człowieka, wykonując za niego pewną część rutynowych czynności. Obsługa systemów smart home odbywa się za pomocą smartfona. Może także, w zależności od zastosowanego rozwiązania, być kontrolowana głosowo lub za pośrednictwem fizycznych, rozmieszczonych w domu elementów sterujących (przyciski, ekrany).

Inteligentne domy zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa. Wykorzystanie monitoringu, alarmu, ostrzeżeń o otwarciu okna lub drzwi oraz czujników dymu, zalania i ruchu, umożliwia skuteczne przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym.

Uważa się, że zainstalowanie smart oświetlenia oraz postawienie kontroli nad ogrzewaniem inteligentnym algorytmom, pozwala na mniejsze zużycie energii. Dużą zaletą jest możliwość zdalnej kontroli nad np. ogrzewaniem. Jeżeli domownik planuje powrócić do domu o nietypowej porze, może zdalnie poinformować inteligenty dom, aby włączył ogrzewanie wcześniej niż zostało to zaplanowane. Podobnych funkcji jest bardzo wiele. Szczegóły zależą od możliwości danego systemu smart home oraz tego, które jego elementy zostaną wdrożone w danym domu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj