Do niedawna, ze względu na swoją cenę inteligentne domy były dla większości z nas tylko ciekawostką technologiczną. Jednak spadek cen tych układów i procesów elektronicznych sprawia, że coraz częściej możemy sobie pozwolić na własną automatykę budynkową. Ciągły wzrost cen energii węglowej i gazowej oraz coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin również doprowadzają nas do konieczności szukania nowych rozwiązań dla naszego domu.

Systemy inteligentnego domu

Już coraz częściej w sąsiadujących obok nas domach widujemy zainstalowane panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, a w niedalekiej przyszłości magazyny energii. Kolejnym krokiem do osiągnięcia celu zero emisyjności naszego domu będzie zoptymalizowanie zużycia energii przez zainstalowane w domu odbiorniki. Obecnie bez odpowiedniego sterownika nie ma możliwości, aby te wszystkie systemy działały wspólnie – stąd inicjatywa inteligentnego domu aby to połączyć.

Zestaw podstawowy działa na zasadzie maszynowego uczenia. Oznacza to, że automatyka po upływie pewnego czasu jest w stanie zapamiętać nasze preferencje i zoptymalizuje zużycie energii zapewniając w dalszym ciągu odpowiedni komfort domowników oraz obniżając rachunki za energię.

Biorąc po uwagę fakt, że w sypialni najlepiej jest jak mamy utrzymaną temperaturę w okolicy 18 stopni, w gabinecie czy pokoju do nauki najlepszą temperaturą jest 21 stopni, tak w pomieszczeniach do relaksu gdzie oglądamy na przykład telewizję dobrze mieć temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 24 stopni. Przy tego typu różnicach, widocznych już w jednym domu, idealnie sprawdzi się automatyka, która zapamiętuje nasze upodobania oraz obecność w pomieszczeniach. Na tej podstawie, dzięki odpowiedniemu algorytmowi ustalana jest w jakich pomieszczeniach oraz w jakich godzinach utrzymać odpowiednia temperaturę oraz zoptymalizować zużycie energii.

Montując sterownik Loxone oraz czujniki ruchu możemy również wzbogacić się o system antywłamaniowy, który może być podłączony do systemu czujników otwarcia okna, zalania wodą czy wycieku gazu lub niebezpiecznego czadu. Komunikacja o działaniu systemu oraz możliwości sterowania zmieniające ustawienia jest możliwa przez telefon komórkowy, z którym w obecnych czasach w ogóle się nie rozstajemy.

Taki system daje nam również możliwość wyłączenia zasilania gniazd sieciowych gdzie w przypadku wyjazdu do pracy czy na urlop jesteśmy w stanie zdalnie, za pomocą telefonu komórkowego, je po prostu odłączyć bez obaw czy na przykład żelazko zaraz spali nam dom. Jesteśmy w stanie zaprogramować nasz system w taki sposób, że w momencie wykrycia alarmu zapali nam się światło albo zostanie odłączone zasilanie wody – są to tylko niektóre możliwości dopasowania systemu do naszych osobistych potrzeb.

Inteligentny dom cena

Wybierając system inteligentnego domu wyposażony w alarm i ogrzewanie musimy liczyć się z cenami rzędu 3 500 złotych netto (w tym Loxone Miniserver, Loxone 1Wire Extension, Loxone 1 Wire do 5 czujników temperatury oraz programem).

Decydując się na system alarmu oraz ogrzewania z możliwością podłączenia licznika energii elektrycznej trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5 350 złotych netto. W tej cenie mamy zapewnione Loxone Miniserver Go, Loxone Modbus Extension, 1Wire Extension, Loxone 1 Wire (10 czujników temperatury), EPLM 8DI8D0 oraz Program.

Najtańszym systemem jest wybór połączenia Alarmu i Energi gdzie w skład wchodzi Loxone Miniserver oraz Program w cenie niecałe 3 000 złotych netto. Często firmy oferujące zainstalowanie systemu inteligentnego domu posiadają w swojej ofercie również usługę wizualizacji oraz pomocy w uruchomieniu i dostosowaniu całego systemu do naszego domu oraz naszych potrzeb.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: https://oszomega.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj