Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się w życiu. Ważne jest przy tym nie tylko wybór architekta, ale także wybór odpowiedniego rozwiązania budowlanego. Jednym z kluczowych elementów w przypadku budowy domu jest garaż. Wybór rozwiązania dotyczącego umiejscowienia garażu jest ważny zarówno w kontekście funkcjonalnym, jak i estetycznym. W niniejszym artykule przedstawiamy wady i zalety poszczególnych rozwiązań – domu z garażem w bryle budynku i domu z garażem wolnostojącym.

Dom z garażem w bryle budynku

Zalety:

  • Funkcjonalne wykorzystanie powierzchni – garaż w bryle budynku zajmuje mniej miejsca na działce niż oddzielnie stojący garaż. Pozwala to na zaoszczędzenie cennej przestrzeni na działce, co szczególnie ważne jest w przypadku działek o mniejszym metrażu.
  • Wygoda – garaż wbudowany w bryłę budynku zwiększa wygodę użytkowania, gdyż umożliwia bezpośrednie przejście z garażu do domu bez konieczności przemierzania kilkudziesięciu metrów po zewnętrznej części działki, co zwłaszcza zimą, bywa bardzo nieprzyjemne.
  • Łatwe doprowadzenie instalacji do garażu – do garażu, który został wykonany w bryle budynku dużo łatwiej doprowadzić wszystkie instalacje, nie trzeba ich dodatkowo ciągnąć przez ogród do odrębnego budynku z garażem.

Wady:

  • Koszty – dom z garażem w bryle budynku jest zazwyczaj droższy w budowie, niż dom bez garażu. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych, w tym z wykonaniem fundamentów i ścian czy dachu.
  • Wybór miejsca – konieczność wyboru odpowiedniego miejsca pod wybudowanie budynku z garażem w bryle. Często takie domy są szersze niż domy bez garażu. Nie każda działka umożliwia postawienie takiego domu. Przed podjęciem decyzji, należy zwrócić uwagę na szerokość działki, kształt oraz możliwości usytuowania wjazdu do garażu.

Dom z wolnostojącym garażem

Zalety:

  • Możliwość wykonania garażu o większej powierzchni – jeżeli zdecydujemy się na budowę garażu z wykorzystaniem tańszej technologii niż w przypadku domu, to za tę samą kwotę możemy postawić dużo większy wolnostojący garaż niż garaż zbudowany w bryle budynku. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń magazynową, co będzie szczególnie przydatne w przypadku posiadania większej ilości samochodów lub gdy chcemy z części garażu wydzielić pomieszczenie gospodarcze na narzędzia i sprzęt ogrodniczy.
  • Możliwość łatwiejszej wymiany opon, czy naprawy samochodu – oddzielny garaż pozwala na łatwiejszą wymianę opon i dokonywanie prostszych napraw samochodu, bez obaw o przeniesienie zabrudzenia do części mieszkalnej domu.
  • Brak ryzyka przedostania się szkodliwych dla zdrowia spalin do wnętrza domu.
  • Możliwość rozłożenia w czasie kosztów budowy – wolnostojący garaż możemy wybudować w dowolnym czasie, niekoniecznie łącznie z budową domu.

Wady:

  • Koszty – wolnostojący garaż jest często droższy w budowie niż garaż wbudowany w bryłę domu, szczególnie jeśli chcemy go postawić w technologii tej samej co dom. Związane jest to z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac budowlanych w postaci wykonania oddzielnych fundamentów i ścian oraz z koniecznością doprowadzenia niezależnych instalacji
  • Mniejszy komfort użytkowania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym,

Podsumowując, wybór rozwiązania dotyczącego umiejscowienia garażu w budynku powinien być dokładnie przemyślany. Zarówno dom z garażem w bryle budynku, jak i dom z garażem wolnostojącym mają swoje wady i zalety. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć swoje potrzeby i zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej funkcjonalne, praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Zdjęcie: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów jednorodzinnych od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj