Niewielkie przestrzenie w nowoczesnych wnętrzach o wysokich sufitach to dobra okazja do zamontowania antresoli. Jest to otwarte lub częściowo otwarte pomieszczenie, które znajduje się między kondygnacjami domu, albo w górnej części pomieszczenia. Najczęściej na antresolę wyznacza się miejsce nad salonem. Mogą prowadzić do niej schody, zarówno te klasyczne, jak i kręcone, albo drabinka. Wszystko zależy od metrażu pomieszczenia i preferencji właściciela wnętrza.

Antresola jako coraz bardziej popularna forma powierzchni sypialnej

W antresolach najczęściej organizuje się przestrzeń do spania. Sypialnia w takim miejscu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, można jednak równie dobrze urządzić tam gabinet, bibliotekę, miejsce do zabawy dla dzieci czy zagospodarować taką powierzchnię zgodnie ze swoimi upodobaniami. To, czy można sobie pozwolić na budowę antresoli zależy głównie od wielkości salonu, czy jadalni, nad którą ma powstać oraz wysokości pomieszczenia. Stosuje się je w nowoczesnych aranżacjach, w których rezygnuje się ze strychu i odsłania belki stropowe. Jest to bardzo często łączone z wielkimi oknami zajmującymi obszar jednej ze ścian. Takie rozwiązanie daje spektakularny efekt i przyciąga uwagę.

Jakie są najważniejsze zalety antresoli?

Projektanci wnętrz i architekci zgadzają się, że wybudowanie antresoli nad częścią salonu może być nie tylko praktyczne, ale i bardzo efektowne. Dekoracyjność barierek zabezpieczających czy schodów dodaje uroku całemu wnętrzu. Umiejętne rozmieszczenie tych elementów bardzo uatrakcyjnia wizualnie oba pomieszczenia. W większym pokoju antresola dodaje charakteru loftowego. Dzięki temu doskonale pasuje do stylu loftowego i skandynawskiego. Umeblowanie miejsca z antresolą powinno uzupełniać styl architektoniczny. Należy zwrócić uwagę, że wybudowanie antresoli nad salonem i przeznaczenie jej na sypialnię lub inne pomieszczenie sprawi, że inne pokoje, które mogłyby pierwotnie pełnić tę funkcję będzie można wykorzystać w inny sposób! Wysoki sufit czy strop wygląda bardzo ciekawie, ale zastosowanie antresoli przyczynia się do nadania całości lepszych proporcji. Dzięki temu zarówno salon, jak i sypialnia będą przytulne, a czas spędzony w nich upłynie przyjemnie.

Antresola — jakie ma wady?

Projektowanie we wnętrzu antresoli wiąże się z kilkoma wadami i przeszkodami, na które trzeba zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o aranżacji przestrzeni. Antresola nie jest zamkniętym pomieszczeniem. Dlatego, jeśli w domu mieszka więcej osób to oglądający telewizję w salonie mogą zakłócać sen lub relaks osoby przebywającej w wybudowanej wyżej sypialni. Problemem jest również równomierne ogrzanie pomieszczeń, jako że ciepło ucieka do góry. Najlepiej w takiej sytuacji zainstalować ogrzewanie podłogowe, wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. Trudne może się też okazać oświetlenie wnętrz w taki sposób by punkty świetlne z jednego pomieszczenia nie zakłócały atmosfery w tym drugim. Decyzja o wybudowaniu antresoli nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto podejmować ją z profesjonalistą, który ma doświadczenie w podobnych projektach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj