Dywany, tak jak wszystkie inne elementy wyposażenia, ulegają eksploatacji. Niegdyś biały dywan może z czasem zupełnie zmienić kolor. Pokryte warstwą kurzu i brudu wzory stracą na intensywności. Niestety, mimo regularnego odkurzania, dywan się brudzi, a drobinki kurzu wnikają w jego włókna. To naturalne i nieuniknione. Jest jednak rozwiązanie – pranie dywanu. Świeży i odpowiednio wyprany dywan może odmienić wnętrze.

Jak prać dywan samodzielnie?

Dywan można wyprać samodzielnie. Jest na to kilka sposobów, o których przeczytasz tutaj: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/rodzaje-dywanow-i-sposoby-ich-prania/. Nietrudno się domyślić, że sposób prania uzależniony jest od rodzaju dywanu. A tych jest kilka, np.: dywan shaggy, dywan wełniany, dywan poliestrowy, dywan z wiskozy, dywan akrylowy.

  • Dywan poliestrowy – odporny na wilgoć, a zatem plamy są mu niegroźne. Z powodzeniem wypierzesz ten rodzaj dywanu odkurzaczem piorącym. Wszelkie plamy możesz wyczyścić silnymi detergentami, ponieważ dywan poliestrowy jest odporny zarówno na środki do prania, jak i na mechaniczne szorowanie. Możesz także zastosować piankę do prania dywanów (pozostaw potem do wyschnięcia).
  • Dywany wełniane – są to dywany niezwykle eleganckie, ponieważ wełna to szlachetny materiał. Zła wiadomość jest taka, że akurat ten rodzaj dywanu bardzo trudno wyprać samodzielnie. Trzeba być bardzo ostrożnym i przede wszystkim sprawdzić zalecenia producenta co do konserwacji dywanu. Ponadto trzeba używać wyłącznie letniej wody, aby wełna się nie sfilcowała.
  • Dywany shaggy – są to niezwykle efektowne dywany z długim włosiem. Niemniej, również ciężko je wyprać w domu. Włosie może się zniszczyć, a struktura dywanu ulec zniekształceniu. Dywan shaggy zdecydowanie lepiej oddać do profesjonalnego prania dywanów.
  • Dywany akrylowe – taki dywan jest elektrostatyczny, a więc sprawdza się w wielu różnych pomieszczeniach. Niemniej, zabrudzenia dość mocno wnikają w jego strukturę. Najlepszym sposobem prania dywanu akrylowego jest pranie ekstrakcyjne za pomocą środka, który rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia. Najlepiej zlecić takie pranie profesjonalnej firmie.
  • Dywany z wiskozy – takie dywany są lśniące, ale też przyjemne w dotyku. Utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Można je nawet wyprać w pralce (w temperaturze do 50 stopni Celsjusza). Co więcej, dywan z wiskozy można skutecznie wyprać, używając zwykłego szarego mydła.

Jak zatem widać – można wyprać dywan samodzielnie. Wszystko zależy jednak od rodzaju dywanu. Lepiej nie ryzykować z bardziej wymagającymi dywanami, ponieważ są to z reguły drogie elementy wystroju i szkoda byłoby je zniszczyć.

Czyszczenie dywanu na sucho

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość czyszczenia dywanu na sucho. Aby znaleźć dokładny sposób czyszczenia dywanów tą metodą, zerknij tutaj: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/czyszczenie-dywanu-na-sucho-jak-to-dziala/.

Czyszczenie dywanów na sucho polega na zastosowaniu proszku na powierzchni dywanu – środka dostępnego w drogerii lub domowego (wiele osób stosuje w tym celu sodę oczyszczoną). Proszek należy wysypać na dywan i poczekać, aż wchłonie brud. Jeśli dywan jest mocno zanieczyszczony, to proszek można wetrzeć za pomocą gąbki. Poza tym, że ten sposób usuwa zanieczyszczenia, to również skuteczne niweluje nieprzyjemne zapachy. To świetny sposób na szybkie, samodzielne odświeżenie dywanu.

Trzeba jednak pamiętać, że od czasu do czasu dywan powinien być oddany do pralni, gdzie zostanie wyprany w bezpieczny sposób profesjonalnymi środkami. Ofertę pralni znajdziesz tu: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/.

Odświeżony, czysty dywan odzyska dawny blask, a barwy znów będą nasycone. Zamiast rozglądać się za nowym dywanem lub z niego rezygnować – po prostu regularnie go odkurzaj i oddawaj do pralni, gdy tego wymaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj