Jeśli dotychczasowe aranżacje zaczynają Cię nudzić, potrzebujesz zmian lub zwyczajnie musisz nieco odświeżyć pomieszczenie, to znak, że nadchodzi czas na mały remont. Najlepszym sposobem na szybkie, ale przy tym zauważalne zmiany, jest… malowanie! Z pomocą farb i dopasowanych do nich akcesoriów można zdziałać prawdziwe estetyczne cuda.

Malowanie ścian – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz się własnoręcznego wykonania

Malowanie ścian i sufitów to fantastyczny pomysł na szybką i stosunkowo niedrogą metamorfozę pomieszczenia. Wystarczy wybrać farbę w ulubionym kolorze i sprawdzić, czy nadaje się do użytku w danym wnętrzu – do sypialni i pokoi dziennych mogą być to produkty akrylowe, z kolei do wnętrz wilgotnych takich jak łazienki, o wiele lepiej będzie postawić na emulsje lateksowe i ceramiczne. Aby jednak nakładanie produktów przebiegało wygodnie i sprawnie, należy wybrać również dopasowane do powierzchni i farby pędzle oraz wałki do malowania. Pierwsze będą dobrym pomysłem w narożnikach oraz miejscach łączenia ścian z podłogami i sufitami, z kolei wałki do malowania zapewnią wygodę na dużych, płaskich powierzchniach.

W przypadku pędzli koniecznie trzeba zwrócić uwagę na włosie – do wyboru są bowiem akcesoria naturalne, które będą się nadawać do farb rozpuszczalnikowych, oraz tzw. syntetyki, które są z kolei łatwiejsze w późniejszym czyszczeniu i pielęgnacji. Pędzle mają też rozmaite kształty – oprócz płaskich w sprzedaży spotkać można okrągłe, a nawet zakrzywione, dzięki czemu łatwiej docierają w trudnodostępne miejsca. Jeśli chodzi o wałki do malowania tutaj również do wyboru mamy liczne warianty runa. Jedne mają krótkie, inne długie, a nawet sznurkowe włosie. Przyjęło się, że wałki naturalne sprawdzą się podczas aplikacji farb rozpuszczalnikowych, natomiast z wodorozcieńczalnymi lepiej współgrać będą te ze sztucznym runem. Oleje i lakiery to odrębna bajka – w ich przypadku najlepszym wyjściem będą wałki z gąbki, a gdy planujemy tworzyć dekoracyjne tekstury – można wykorzystać do tego produkty z gumy.

Jakie narzędzia będą pomocne podczas typowego malowania wnętrza?

Malowanie to jednak nie tylko wałki i pędzle, bowiem do kompletu warto mieć jeszcze narzędzia takie jak kuwety malarskie, dzięki którym będziemy mogli odsączyć nadmiar farby z używanego narzędzia. Jest to o tyle ważne, że uchroni nas przed zachlapaniem powierzchni, a dodatkowo umożliwia ekonomiczne wykorzystywanie produktu.

Oprócz kuwet, które są dostępne w wielu rozmiarach, które można bez trudu dopasować do wymiarów wałka, można wybrać również nieco większe wiaderka. Sprawdzają się one w przypadku większych powierzchni, gdyż są zdecydowanie bardziej pojemne, więc nie trzeba non stop kłopotać się z dolewaniem farby. W ich przypadku należy jednak pamiętać o dokupieniu osobnej kratki, która będzie pełnić analogiczną funkcję do kuwet.

Jeśli zamierzamy przeprowadzić szybką akcję, bez usuwania z pomieszczenia naszych mebli, warto zadbać o ich właściwe zabezpieczenie. Pomocne będą w tym takie produkty jak folie malarskie oraz taśmy, służące do ich przytwierdzenia. Te ostatnie mogą pełnić także inną funkcję – dekoracyjną, gdyż nie tylko nadają się do przygotowania odcięć pomiędzy ścianą a sufitem, ale także wykonania rozmaitych wzorów, które pięknie ozdobią przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj