Odzież wierzchnia, do której zalicza się między innymi kurtki lub płaszcze, mimo że nie jest prana tak często jak inne elementy garderoby, to jednak od czasu do czasu wymaga odświeżenia. Żeby nasze ubrania zachowały prawidłowy fason i estetyczny wygląd na długo, powinny być odpowiednio pielęgnowane. Dlatego podejmując decyzję o wypraniu kurtki samodzielnie, należy zwrócić uwagę na szereg aspektów, by wykonać taką procedurę prawidłowo. To ważne w kontekście tego, by ubranie nie straciło na funkcjonalności. Jak prać kurtki? Podpowiadamy.

Kiedy należy wyprać kurtkę?

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej wybrać kurtkę. Ze względu na to, że jest to element garderoby, który odświeżamy dużo rzadziej niż inne ubrania, zazwyczaj dobrym momentem na takie działanie jest zakończenie sezonu, w którym użytkowaliśmy takie ubranie. Dlatego na przykład kurtkę zimową należy wyprać wiosną. Z kolei okrycie wiosenne latem. Zanim więc po sezonie schowamy naszą odzież wierzchnią na kilka miesięcy do szafy, powinniśmy ją wyprać.

Oczywiście ten element garderoby wymaga odświeżenia również w innych przypadkach, na przykład kiedy go zabrudzimy lub palimy na co dzień papierosy i nasza kurtka przesiąkła tą nieprzyjemną wonią. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie materiały można prać samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu proszek do prania i standardową pralkę. Niektóre tkaniny wymagają fachowego podejścia. Dlatego, aby nie straciły swoich właściwości i by odzież wierzchnia nie utraciła fasonu, w niektórych przypadkach lepiej zanieść ją do profesjonalnej pralni.

Jak krok po kroku wyprać kurtkę?

Jeżeli chcemy wyprać kurtkę samodzielnie, wówczas warto odpowiednio się do takiego działania przygotować. Sprawdźmy najpierw kieszenie i powyciągajmy z nich wszystkie znajdujące się w nich elementy. Następnie zapnijmy zamki błyskawiczne, rzepy i guziki, aby były odpowiednio zabezpieczone przed praniem. Przygotujmy również odpowiednie detergenty. Producenci odzieży wierzchniej zazwyczaj nie zalecają wykorzystywania do jej prania zmiękczaczy tkanin, a także wybielaczy. Dlatego powinniśmy zaopatrzyć się w zwykły proszek do prania lub specjalny środek piorący.

Jeśli zauważymy jakieś za większe zabrudzenia na materiale, wówczas możemy spróbować usunąć je jeszcze przed włożeniem do pralki, przy pomocy mydła. Warto również odpiąć futrzany kołnierz, jeżeli w taki zaopatrzone jest nasze okrycie wierzchnie, aby wyprać go ręcznie. Sprawdźmy zawsze etykietę, jaka znajduje się na takim produkcie, by wiedzieć w jakich temperaturach i w jakim programie może być prany. Zazwyczaj informacje te umieszczone są wewnątrz kurtki.

Jaki program wybrać do prania kurtki?

Wiele kurtek można prać w pralce. W takim przypadku jednak temperatura nie może przekraczać 40 stopni, ponieważ jej wyższe wartości uszkadzają włókna. Jeżeli więc do naszej odzieży wierzchniej nie jest dołączona metka, lecz wiemy, że może być ona prana w pralce, wówczas zalecana temperatura wody wynosi 30-40 stopni. Kurtkę należy wirować na niskich obrotach, na poziomie maksymalnie 800 obr./s. Co więcej, nowoczesne pralki często posiadają program do prania kurtek oznaczony jako “outdoor”, który ma taki tryb pracy, który nie uszkadza odzieży wierzchniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj