Wtedy, gdy myślimy o kosztach zakupu mieszkania, bierzemy pod uwagę cenę, którą trzeba zapłacić za nieruchomość i to, ile należy przeznaczyć na remont albo wykończenie. Często zapominamy, że na tym wydatki się nie kończą. W zależności od tego, czy kupujemy nieruchomość z rynku pierwotnego, czy z wtórnego, musimy jeszcze zapłacić podatek, uiścić taksę notarialną i przygotować się na ewentualne koszty okołokredytowe.

Zakup nieruchomości to inwestycja, która wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Kupujący musi zapłacić nie tylko kwotę oczekiwaną przez sprzedającego, lecz także pamiętać o kosztach ewentualnego remontu i wyposażenia mieszkania, konieczności poniesienia opłat notarialnych, zapłaceniu podatków itp.

Bez względu na to, czy kupuje się mieszkania w Koszalinie, Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu, czy w mniejszych miejscowościach, część kosztów dodatkowych będzie taka sama. Część jednak może się różnić.

O jakich opłatach mówimy?

Taksa notarialna

M.in. o taksie notarialnej. To kwota, którą płaci się notariuszowi za sporządzenie niezbędnych dokumentów. Zwyczajowo spoczywa ona na osobie kupującej mieszkanie.

Taksa nie jest ujednolicona – to znaczy może być różna u różnych notariuszy. Jedyne, co określa ustawa, to maksymalną wysokość wynagrodzenia notariusza za wykonanie określonych czynności. I tak np. za przeniesienie własności mieszkania wartego 400 000 zł zapłacimy maksymalnie ponad 1450 zł lub mniej.

Oprócz tego istnieją opłaty stałe np. za złożenie wniosku o wpis do ksiąg wieczystych 246 zł, a za wypisy z aktu notarialnego 6 zł plus VAT za każdą rozpoczętą stronę.

Podatek VAT

Warto pamiętać również o podatku VAT, chociaż on w większości przypadków wliczany jest w cenę nieruchomości. Zazwyczaj deweloperzy podają ceny brutto – z wliczonym VAT-em, ale później na fakturze wyszczególniają cenę netto i sam VAT. Gdy kupuje się nieruchomość od dewelopera, to on odpowiada za odprowadzenie podatku VAT, to znaczy składa deklarację w urzędzie skarbowym i przelewa określoną kwotę.

Założenie księgi wieczystej i wpis do hipoteki

Oprócz tego płaci się również za założenie księgi wieczystej, jeśli mieszkanie jest z rynku pierwotnego i wpis do hipoteki. Założenie księgi wiąże się ze stałą opłatą 100 zł, do której dolicza się 200 zł za wniosek o wpis prawa własności. Do tego mogą dochodzić również wpisy do hipoteki w związku z kredytem hipotecznym – jest to kolejne 200 zł, o ile wniosek składa się samodzielnie oraz 19 zł podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Zresztą ten podatek nazywany w skrócie PCC uiszcza się również od zakupu mieszkania, ale wyłącznie z rynku wtórnego. Wynosi on dokładnie 2 procent wartości rynkowej mieszkania. Należy go opłacić w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy kupna–sprzedaży lub dnia wypełnienia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki.

W przypadku mieszkania o wartości 400 000 zł będzie to dodatkowe 8000 zł.

Koszty okołokredytowe

Do tego dochodzą jeszcze wszelkie koszty okołokredytowe, jeśli nieruchomość jest kupowana na kredyt hipoteczny. Zalicza się do nich m.in. koszty wyceny nieruchomości, prowizję z tytułu udzielenia kredytu, ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie dla wszystkich kredytobiorców.

Sprzedaż mieszkań w Koszalinie prowadzi m.in. Matbet: https://matbet.com.pl/osiedlewloska/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj