Szukasz mieszkania w stanie surowym, deweloperskim czy wykończonym pod klucz? Szczególnie w przypadku tych dwóch ostatnich warto dokładnie sprawdzać zapisy umowy z deweloperem, ponieważ pojęcia te niestety nie są precyzyjnie określone w żadnych przepisach.

Czym różni się mieszkanie pod klucz od tego w stanie deweloperskim?

Zadanie wykończenia mieszkania, czyli zakończenia wszystkich niezbędnych prac budowlanych jest bardzo wymagające i wielu inwestorów najchętniej powierzyłoby je deweloperowi. Nic więc dziwnego, że inwestycja zrealizowana w modelu mieszkania pod klucz cieszy się coraz większą popularnością.

Obecnie nowe mieszkanie najczęściej sprzedawane jest w stanie deweloperskim lub właśnie jako gotowe pod klucz. Czym te dwie formy się różnią?

  1.  Mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza, że deweloper gwarantuje odpowiednie wykonanie konstrukcji, instalacji sanitarno-elektrycznej, przygotowane są tynki wewnętrzne, a także wylewki podłogowe itp. Mieszkanie w tym stanie nie jest jedak jeszcze gotowe do zamieszkania i wymaga dodatkowego wykończenia i doprowadzenia do końca części prac budowlanych.
  2. Mieszkanie pod klucz to teoretycznie gwarantuje pełne wykończenie i urządzenie nieruchomości. Mieszkanie w fazie sprzedaży jest więc gotowe do zamieszkania przez właściciela. Deweloper bierze więc na siebie takie prace wykończeniowe jak: malowanie, układanie podłóg, montaż części mebli kuchenny, instalację armatury łazienkowej, instalację oświetlenia. Zostaje Ci jedynie dokończenie urządzenia mieszkania i wyposażenie go w meble.

Komu warto powierzyć wykończenie mieszkania?

Mieszkanie pod klucz jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ zwalnia cię z konieczności zatrudniania kolejnej ekipy, a często ekip budowlanych i nadzorowania ich pracy. Możesz się skupić na wyborze mebli lub pracy z dekoratorem wnętrz. Mieszkanie pod klucz w dużej mierze przypomina często mieszkanie z rynku wtórnego, w którym zostaje zabudowa łazienki i kuchni. Jest to wygodne rozwiązanie, ale aby było również bezpieczne, koniecznie trzeba postawić na sprawdzonego dewelopera.

Zakup mieszkania — sprawdź dokładnie zapisy umowy

Warto uświadomić sobie, że pojęcie mieszkania pod klucz nie jest prawnie uregulowane. Oznacza to, że każdy deweloper w ramach tej usługi może gwarantować wykonanie nieco innego zakresu prac.  Dlatego też zawsze trzeba bardzo uważnie czytać zapisy umowy dotyczące zakresu prac, jak i te wskazujące na wykorzystane materiały wykończeniowe, a przy odbiorach sprawdzać kompletność ich realizacji. Tylko w ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj