Zapewnienie czystości obiektu użyteczności publicznej jest jednym z wymogów współczesnego świata. Brud wnoszony do pomieszczeń pod butami jest źródłem zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na zdrowie i poczucie estetyczne. Osoby przebywające w miejscu, gdzie na podłogach znajdują się ślady błota, piasku, śniegu czy wody, niechętnie będą wspominały czas tam spędzony.

Jak działają wycieraczki w obiektach użyteczności publicznej?

Żeby skutecznie usuwać brud nagromadzony na podeszwach, konieczne jest kilka sekcji odpowiedzialnych za oczyszczanie z konkretnego rodzaju zanieczyszczeń. Skonstruowana w ten sposób wycieraczka obiektowa usuwa lub niweluje ilość zebranego w obiekcie piasku, błota i wody.

Działanie takie zapewnia kilka warstw wycieraczki:

 1. pierwsza oczyszczająca duże zabrudzenia, tzw. gruboziarniste, jak piasek czy żwir,
 2. następnie mniejsza, która oczyszcza z podeszwy drobniejsze ziarna, których nie zebrała pierwsza warstwa,
 3. trzecia warstwa przeznaczona jest do stosunkowo małych elementów, jak woda, kurz czy pyłki.

Dzięki takiemu systemowi można w pełni zabezpieczyć miejsce publiczne przed brudem pochodzącym z zewnątrz i ograniczyć jego przenoszenie na terenie samego obiektu.

Jakie cechy powinna posiadać wycieraczka?

Przy wejściu do miejsc publicznych liczy się przede wszystkim pierwsze wrażenie. A w przypadku narzędzi służących utrzymaniu porządku – niewidoczność. Im trudniej je dostrzec, tym zwiększa się prawdopodobieństwo ich skuteczności.

Psujące się, dziurawe, brudne czy zaniedbane wycieraczki obiektowe pozostają w pamięci, mimo że są mało istotnym szczegółem. Często jednak to właśnie niepozorne detale są tym, co zapamiętuje się z całej wizyty w urzędzie czy galerii handlowej.

Dlatego też powinny się one cechować:

 1. odpornością na wilgoć,
 2. prostota montażu i wymiany,
 3. szybkością czyszczenia,
 4. wytrzymałością na wzmożony ruch,
 5. nie niszczeniem obuwia ani innych elementów, np. kółek do wózków.

Sprostanie takim wymaganiom to zadanie projektantów, którzy pozyskują materiał z recyklingu opon samochodowych. Jest to gwarancja trwałości i jakości przy użyciu odpowiedniej technologii wytwarzania.

O czym powinien pomyśleć producent wycieraczek obiektowych?

Zabezpieczenie miejsc, w których panuje duży ruch i przepływ ludzi, to wyzwanie dla zespołów zajmujących się dbaniem o porządek i estetykę. Regularne czyszczenie, zamiatanie i naprawianie uszkodzonych wycieraczek oraz innych materiałów pokrywających podłogę może być uciążliwe i kosztowne.

Producent wycieraczek obiektowych musi zadbać o jakość i bezpieczeństwo przechodniów. Wytrzymały materiał i technologia produkcyjna zapewniają takim narzędziom trwałość i niezawodność. Zapobiegają poślizgom i upadkom, a w zaludnionych miejscach jest to częsty powód urazów i przykrych doświadczeń.

Montowane przy drzwiach rozsuwanych, obrotowych lub zwykłych mają służyć estetyce i komfortowi osób przebywających na terenie obiektu. Muszą zatem być solidne, proste i spełniać swoje zadanie, zaś obsługa obiektu powinna mieć ułatwione zadanie w zakresie konserwacji.

Do jakich miejsc przystosowane są wycieraczki obiektowe?

Ich szerokie zastosowanie pozwala na montaż w miejscach takich jak:

 1. szkoły i placówki szkoleniowe,
 2. biura i sklepy usługowe,
 3. galerie handlowe,
 4. hole dworcowe,
 5. zakłady przemysłowe,
 6. szpitale,
 7. ośrodki rekreacyjne.

To głównie obiekty publiczne i prywatne, w których ważne jest zachowanie czystości, estetyki i dobrego wizerunku. Do części z nich przychodzą osoby potrzebujące pomocy lub zmuszone okolicznościami, inne poszukują rozrywki i sposobu na zabicie czasu. Powodów jest wiele, jednak gdy natrafi się na brud zalegający na podłodze, uczucie niechęci wzrośnie, powodując mieszane uczucia.

Aby zapobiec zanieczyszczeniom i stworzyć wizerunek schludnego, zadbanego miejsca, należy liczyć się z kosztami częstej konserwacji i zatrudnienia personelu zapewniającej utrzymanie czystości.

Można także wybrać bardziej sprawdzone rozwiązanie w postaci specjalnie zaprojektowanych wycieraczek. Nadają się do wejść i wyjść, gdzie panuje wzmożony ruch i podatnego na różnorodnego zanieczyszczenia zewnętrzne.

Partnerem artykułu jest producent wycieraczek obiektowych:

Producent wycieraczek obiektowych Techem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj