Dotychczas inteligentne domy były dla większości z nas nieosiągalną technologią ze względu na swoją cenę. Jednak obecnie ceny układów elektronicznych oraz procesów sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie. Również obecny wzrost cen energii oraz obowiązek zmniejszania emisji spalin sprawia, że poszukujemy coraz to nowszych technologii dostosowanych do obecnych warunków.

Już wielu z nas zdecydowało się na montaż paneli fotowoltaicznych, a nawet pom ciepła. W niedalekiej przyszłości będziemy mogli zamontować własne magazyny energii, a kolejnym krokiem będzie dążenie do zero emisyjności poprzez zoptymalizowanie zużycia energii przez odbojniki zamontowane w domu. Problemem może być możliwość jednoczesnego sterowania zainstalowanymi innowacjami w naszym domu bez odpowiedniego sterownika jakim jest inteligentny dom.

System inteligentnego domu – jak działa?

Podstawowy zestaw działa dzięki zasadzie maszynowego uczenia. Zasada ta polega na tym, że automatyka po upływie określonego czasu jest w stanie zapamiętać nasze preferencje oraz przy okazji zoptymalizować dotychczasowe zużycie energii, oszczędzając nasze pieniądze przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego komfortu w naszym domu.

W naszym domu najlepszą temperaturą jest ta mieszcząca się w zakresie 18 -25 stopni. W pomieszczeniach sypialnianych najniższa, czyli 18 stopni będzie najbardziej korzystna dla naszego snu. W gabinecie czy pokoju do nauki optymalną temperaturą będzie około 21 stopni. Najwyższa temperatura powinna być w pomieszczeniach do relaksu gdzie siedzimy i oglądamy telewizję.

Zadaniem automatyki jest zapamiętanie naszej obecności w domu i poprzez inteligentne algorytmy samodzielnie ustalenie w jakich pomieszczeniach ustawić niższą temperaturę a w jakich pomieszczeniach ustawić wyższą temperaturę. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zyskujemy odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu, ale również możemy uzyskać do 30% mniejsze zużycie energii co wiąże się z realnymi oszczędnościami naszych pieniędzy.

Projekt inteligentnego domu

Wykorzystując czujniki ruchu nasz sterownik zyskuje możliwość działania jako inteligentny alarm antywłamaniowy, który w połączeniu z czujnikami otwarcia okna, zalania wodą, wycieku gazu lub czadu zyskuje jeszcze większe możliwości sterowania domem. Wszystko połączone jest z naszym telefonem komórkowym, który zawsze mamy ze sobą i możemy zdalnie zmienić aktualne ustawienia w domu.

Dzięki wykorzystaniu jednego z wyjść do wyłączenia zasilania gniazd sieciowych możemy będąc na wakacjach czy w pracy wyłączyć na przykład podłączone żelazko bez obawy o ewentualny pożar naszego dobytku. Ta technologia przy wykryciu alarmu jest w stanie, po uprzednim zaprogramowaniu, na przykład włączyć światło czy wyłączyć zasilanie wody lub gazu a nawet włączyć wentylację po przekroczeniu stężeń niebezpiecznych gazów w domu.
Odpowiednie zaprogramowanie systemu może wezwać najbliższą jednostkę straży pożarnej bądź pogotowia gazowego przy przekroczeniu stężeń gazu w naszym domu. System ten nie tylko ułatwia nam obsługę naszego domu ale również może w stanie zagrożenia uratować nasze życie lub nasz majątek.

Zainstalowana automatyka możemy sterować za pomocą aplikacji IOS, Android oraz system OS i Windows zainstalowanym na naszym urządzeniu mobilnym (telefon, tablet). Miniserver Loxone umożliwia rozbudowę o funkcjonalność inteligentnego domu.
Sami widzicie, że możliwości sterowania w naszym domu oraz możliwości jego dowolnego rozbudowania i konfiguracji jest praktycznie nieograniczony. Nowoczesna technologia coraz częściej pomaga w codziennym życiu. O możliwościach funkcjonalności inteligentnego domu zapraszamy do kontaktu (odpowiednio uzupełnić).

Sprawdź szkolenie w OSZOmega z automatyki budynkowej: https://www.oszomega.pl/szkolenie-z-automatyki-budynkowej-inteligentnych-domow.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj