Żyrandol to najbardziej klasyczny element oświetlenia, który spotykany jest w naszych domach i choć jeszcze kilka lat temu kojarzył nam się z reliktem przeszłości, dzisiaj piękne żyrandole przeżywają swoją drugą młodość. Nieco odmienione, uwspółcześnione i upiększone doskonale wpisują się w nowoczesne aranżacje i pięknie ozdabiają pomieszczenia.

Żyrandol to nie tylko oświetlenie efektowne, ale też praktyczne. Są one zazwyczaj przeznaczone na kilka źródeł światła skierowanego w różnych kierunkach, przez co pomieszczenie może być bardzo dobrze i równomiernie rozświetlone. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze, żyrandol nadaje mu bardziej eleganckiego i ponadczasowego charakteru, warto więc zastanowić się nad żyrandolem, szczególnie jeśli chodzi o takie pomieszczenia, jak salon.

Dzisiaj przedstawimy Wam kilka aranżacji z żyrandolami w roli głównej, może któraś z nich zainspiruje Was do urządzenia podobnego wnętrza.

Elegancja i klasa

Zaczynamy od aranżacji jadalni, w której postawiono na delikatną grę kolorami. Współgrające ze sobą odcienie beży i brązów tworzą wyjątkową całość, która przełamana jest elementami w bieli. Ciemnobrązowa podłoga współgra ze stołem i drewnianą komodą. Aby stół nie był ciemną plamą wnętrza, dwa przeciwległe krzesła zostały obite beżowym materiałem, dzięki temu ta aranżacja wygląda dużo bardziej oryginalnie i nieprzeciętnie. Stół jest duży, dlatego zamiast jednej lampy nad jego centralną częścią, postawiono na dwa takie same żyrandole zamontowane w szeregu. https://ardant.pl/zyrandole/do-salonu-7/  Taki zabieg sprawia, że cały blat stołu jest równomiernie oświetlony. Z uwagi na to, że żyrandole są dosyć obszerne, zawieszono je nieco wyżej. To sprawia, że światło lepiej się rozprasza, a same lampy nie przeszkadzają osobom siedzącym naprzeciwko siebie w rozmowie. Kolejnym aspektem, na jakim warto zwrócić uwagę jest to, że żarówki w żyrandolach okryte są materiałowymi, jasnymi abażurami. Ten zabieg to mocne ocieplenie aranżacji, a także samego światła. Promienie wydobywające się spod abażurów stają się delikatniejsze i przyjemniejsze w odbiorze. Ostatnim elementem aranżacji, którego nie można pominąć są lustra. Zamontowane po obu stronach stołu, na wysokości żyrandoli, odbijają światło i dodatkowo rozświetlają całe pomieszczenie. Jest to aranżacja bardzo dokładnie przemyślana, mimo zastosowania sporej ilości ciemnych kolorów, została ona rozświetlona w taki sposób, że wydaje się bardzo jasna i przytulna. Dla podkreślenia efektu nastrojowego klimatu, na jednej ze ścian zamontowane zostały kinkiety pasujące do żyrandoli. Taka jadalnia to elegancja w czystej postaci, a żyrandole mocno podkreślają ten efekt.

Żyrandol w stylu industrialnym

Po wersji mocno klasycznej mamy propozycję dla miłośników bardziej surowego stylu i udowadniamy, że styl industrialny wcale nie oznacza zimny. Wystarczy tylko zastosować kilka wnętrzarskich sztuczek, by z betonowego wnętrza stworzyć prawdziwe, domowe cudo. W tym przypadku przestrzeń mocno otwarta na świat – spójrzcie na ciągnące się przez cały pokój, duże okna, została wywrócona „do góry nogami” zazwyczaj klasyczny, biały sufit zostaje uzupełniony industrialnymi dodatkami. Tutaj mamy odwrotną sytuację. Surowy, betonowy sufit i kolumny zostały ocieplone drewnianą podłogą, klasycznym stolikiem kawowym, elegancką, beżową kanapą i delikatnym dywanikiem. Całość bardzo elegancka i mogłoby się wydawać… zwyczajna, gdyby nie duży, designerski żyrandol tuż nad tą strefą klasyki. Wygląda on tutaj fenomenalnie i przykuwa uwagę każdego. Jest to element spajający surową górę z klasycznym dołem. Żyrandol składa się z wielu ruchomych kloszy, wyglądających, jak lampki biurkowe i doskonale wpisuje się w tę przestrzeń pełną kontrastów. Jest to dowód na to, że wnętrza uwielbiają zabawy stylami, nie trzeba bać się łączenia rzeczy pozornie z różnych światów. Wystarczy odrobina wyobraźni, by stworzyć niepowtarzalną aranżację z żyrandolem w roli głównej.

Kuchnia bliska naturze

Byliśmy już w salonie i w jadalni, pora więc na kuchnię. Tym razem pełną bieli, ciepłych odcieni drewna i oczywiście światła. Dla lekkiego przełamania aranżacji mocno skłaniającej się ku skandynawskiej, na podłodze ułożone zostały kamienne płytki, a blat wyspy wykonany jest z marmuru. Za dobre i równomierne rozświetlenie blatu odpowiadają dwa efektowne żyrandole w stylu sputnik. Piękna, złota baza doskonale współgra zarówno z drewnem, bielą, jak i kamiennymi elementami aranżacji, a mnóstwo małych kloszy z mlecznego szkła doskonale rozprasza promienie po całym pomieszczeniu. Lampy sputnik to nawiązanie do stylu retro, który w tym pomieszczeniu, razem z stylowymi krzesłami barowymi, prezentuje się wyjątkowo trafnie.

Łazienka pełna luksusu

Ta aranżacja niektórych może mocno zaskoczyć, w końcu co to za pomysł… żyrandol w łazience? Ale wiecie co, dlaczego nie? Łazienka to miejsce, w którym mamy się zrelaksować po ciężkim dniu pracy, to bardzo często jedyne miejsce, w którym mamy szanse pobyć przez chwilę sami, zastanowić się nad ważnymi dla nas sprawami, dlaczego więc nie możemy czuć się w niej po prostu dobrze? Jeśli ktoś lubi klasykę z nutką glamour, to dlaczego nie wykorzystać tego stylu również w łazience? Przecież wygląda on oszałamiająco. W tym przypadku kamienna łazienka w odcieniach szarości została oświetlona pięknym, złotym żyrandolem i uwierzcie, nie jest on jeszcze mocno zdobiony, nawet w łazience można pozwolić sobie na dużo więcej. Żyrandole wpisują się głównie w łazienki glamour, ale można wykorzystać je także w innych stylach. Jedynym, o czym należy pamiętać to ich stopień szczelności przed wilgocią. Tutaj należy wybierać spośród specjalnych modeli łazienkowych, którym nie straszna jest para, ani krople wody.

Jak sami widzicie, sposobów na żyrandol może być wiele. Każdy może odnaleźć swój. Wystarczy zastanowić się nad tym, jak wyobrażamy sobie daną przestrzeń i nie ograniczać się żadnymi schematami. Wybór żyrandoli na rynku, zarówno tych klasycznych, nowoczesnych czy industrialnych jest bardzo duży, trzeba tylko trochę poszukać tego idealnego.

Błędy najczęściej popełniane przy wyborze oświetlenia

Wybór oświetlenia to ważna część projektowania wnętrza. Dobrze dobrane lampy nie tylko oświetlają pomieszczenie, ale stanowią jego dekorację. Dodatkowo światło potrafi wydobyć wszystkie zalety wnętrza oraz podkreślić to, na czym najbardziej nam zależy. Ulubiony obraz czy rodzinne fotografie. Z kolei źle dobrane światło potrafi popsuć nawet najlepiej zaprojektowane wnętrze, więc nie warto bagatelizować tego tematu.

1. Co za dużo to niezdrowo

Bardzo często wybierając oświetlenie kierujemy się zasadą „im więcej tym lepiej”. Najwyższy czas powiedzieć, że to nie jest prawda! Owszem, ze światłem też da się przesadzić. Nasze sufity zaczynają wyglądać, jak rozświetlone choinki. To nie tylko wygląda nieestetyczne, ale też jest niepraktyczne. Po pierwsze prześwietlamy wnętrze, co w ogóle nie jest nam potrzebne, a po drugie płacimy dużo większe rachunki, a tego chyba nikt nie lubi. Warto zastanowić się, jak duże jest wnętrze, co będziemy w nim robić – pracować czy odpoczywać i dopiero wtedy zastanowić się nad tym, jak dużo światła jest potrzebne.

2. Ze skrajności w skrajność

Czyli przechodzimy na drugą stronę barykady. Zapewniamy, że jeden żyrandol, nawet z mocną żarówką lub kilkoma źródłami światła nie jest praktycznym rozwiązaniem. Tak oświetlone pomieszczenie będzie jasne w centralnym punkcie, ale zacienione w rogach, co nie wygląda dobrze. Poza tym, co jeśli w salonie oświetlonym jedną lampą wiszącą ktoś będzie chciał odpocząć? Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby włączenie nastrojowej lampy stołowej lub kinkietu? Przyznasz, że centralne oświetlenie może się tutaj nie sprawdzić.

No i na koniec. Pomieszczenie oświetlone tylko jednym żyrandolem prezentuje się po prostu nieciekawie. Nudno i bez wyrazu. Uwierz, że nie wygląda to atrakcyjnie.

3. Weź pod uwagę możliwości swojego wnętrza

Bardzo ważny przy wyborze lampy jest jej rozmiar. Tak, jak duża lampa przytłoczy niewielką przestrzeń, tak mała lampa zniknie w dużym pomieszczeniu i będzie wyglądała niczym karykaturalna miniaturka. Stylistyka ma znaczenie, ale nie za wszelką cenę. Oprócz designu zwróć uwagę także na rozmiar wybieranego żyrandola. Dobierz rozmiar do rozmiaru pokoju, a wszystko będzie wyglądało tak, jak powinno wyglądać.

4. Mocne światło nie zawsze jest dobre

Zapewne z każdej strony docierają do Ciebie informacje, że jasne wnętrze wygląda na przestronniejsze, bardziej eleganckie i w ogóle lepsze. Owszem, coś w tym jest, ale nie dajmy się zwariować. To wcale nie oznacza, że do każdej lampy w domu masz dokupić żarówkę o mocy 100W! Wręcz przeciwnie. Różnicuj moc oświetlenia. Jeśli w żyrandolu masz mocne światło, to do lampy ze światłem dodatkowym, wybierz żarówkę o delikatnym, ciepłym świetle, która pomoże Ci w stworzeniu nastrojowej atmosfery. Jeśli masz kilka lamp w pokoju, to zrób tak, by każda świeciła innym światłem, dzięki temu będziesz mógł korzystać z nich w różnych sytuacjach.

5. Kolor światła też jest ważny

Oprócz tego, jaką moc daje żarówka, zwróć także uwagę na jej kolor. To także bardzo ważne przy oświetleniu. Lampy dające jasne, zimne światło sprawdzą się w biurze czy w kuchni – jako oświetlenie blatu roboczego, ale są złym wyborem do sypialni. W miejscach, gdzie chcesz odpocząć i wyciszyć się wybierz światło o ciepłej barwie. Pomoże Ci ono się zrelaksować, ale z kolei nie sprawdzi się w miejscach, w których będziesz się koncentrować na pracy czy nauce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj