Nowoczesnym sposobem na oświetlenie schodów są lampy LED do montażu tuż nad podłogą. Ta alternatywa żyrandoli lub kinkietów wygląda wyjątkowo estetycznie, a dodatkowo jest energooszczędna oraz zwiększa bezpieczeństwo w mieszkaniu bądź obiekcie publicznym. Dlaczego nie wystarczy dobrać opraw do stylistyki wnętrza, po czym przystąpić do montażu? Co warto wiedzieć przed wyborem lamp schodowych?

Jak odbywa się montaż oświetlenia punktowego?

Na montaż oświetlenia punktowego powinniśmy zdecydować się już na etapie budowy domu bądź w trakcie ewentualnego remontu, ponieważ wymaga on wykucia w ścianach otworów oraz podłączenia do nich przewodów elektrycznych. Następnie w przygotowanych miejscach umieszczane są puszki i oprawa, którą widzimy. Cała instalacja oświetlenia przypodłogowego nie jest trudna, jednak, aby zminimalizować koszty, należy wykonać ją np. w trakcie budowy klatki schodowej.

Lampy LED – energooszczędne i komfortowe rozwiązanie

Przed stworzeniem projektu oświetlenia schodowego warto wiedzieć, że może być ono inteligentne i współdziałać z czujnikami ruchu. Taka instalacja to duże udogodnienie nocą, kiedy schodząc z piętra, nie chcemy włączać intensywnego światła lampy sufitowej. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu wystarczy postawić jeden krok, a klatka schodowa będzie wyraźnie widoczna dla domowników. Poza tym oświetlenie podłogowe reagujące na ruch można wyregulować, aby nie uruchamiało się w dzień, a także działało przez określony czas. Połączenie tych funkcji oraz wydajnych żarówek LED, które zużywają nawet do 80% mniej prądu niż tradycyjne, powoduje znaczne oszczędności.

Aranżacja zgodna ze stylistyką wnętrza

Warto zadbać o to, aby oprawy schodowe pasowały do estetyki całego domu. Sklepy proponują nam szeroki wachlarz lamp do montażu przy podłodze, z tego względu do wyboru mamy np. źródła światła kwadratowe lub okrągłe. Ponadto mogą one mieć fronty w kształcie kryształów czy innych figur, dzięki którym tworzą jeszcze bardziej oryginalne dekoracje. Zwykle dobieramy je do koloru włączników, klamek, listew ozdobnych bądź ścian. Jeśli zależy nam na m.in. biało-czarnych oprawach schodowych warto skorzystać z możliwości stworzenia spersonalizowanego zestawu i zamówić go przez internet.

Dobranie odpowiedniej barwy światła

Poza wyborem modelu istotne jest również dobranie do aranżacji wnętrza barwy światła. Najczęściej do domów, gdzie dominuje drewno, stosuje się żarówki o tzw. ciepłej temperaturze, gdyż uwydatniają one kolor naturalnego surowca, a także powodują, że pomieszczenie jest przytulne. W nowoczesnych mieszkaniach natomiast najlepiej wyglądają lampy wytwarzające światło zimne lub neutralne, czyli zbliżone do promieni słonecznych.

Po zmierzchu oświetlenie przypodłogowe ma dekoracyjny charakter, eksponuje stopnie, jak również staje się bardzo funkcjonalne. Aby stworzyć przestrzeń dopasowaną do osobistych potrzeb, warto jednak wybrać oprawy schodowe pod kątem wspomnianych kwestii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj