Wiertnica jest urządzeniem wyjątkowo wytrzymałym, które pozwala na wiercenie nawet w bardzo twardym materiale, takim jak asfalt, kamienie, skały czy beton zbrojony. Jakie są rodzaje wiertnic i jak wybrać odpowiednią wiertnicę elektryczną?

Rodzaje wiertnic

W praktyce na budowach wykorzystywane są różne warianty urządzeń. W miejscach, gdzie realizacja projektu wymaga dużej mocy lub sprzęt wykorzystywany jest wyjątkowo intensywnie, najlepiej sprawdzą się modele spalinowe. Najczęściej są one wykorzystywane do wykonania odwiertów w glinie lub glebie, a także do odwiertów o dużej głębokości. Alternatywnym rozwiązaniem są wiertnice pneumatyczne, z których korzysta się głównie w miejscach, gdzie względy bezpieczeństwa nie pozwalają na użytek wariantu spalinowego lub elektrycznego.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak wiertnica elektryczna. W zależności od modelu jest ona przystosowana do pracy z gniazdami (o napięciu nominalnym 230 V lub 400 V). Istnieje możliwość podłączenia urządzenia również do agregatu prądotwórczego.

Analizując rodzaje wiertnic przez pryzmat sposobu działania wymienia się urządzenia:

  • obrotowe,
  • udarowe,
  • wibracyjne,
  • obrotowo-udarowe.

Rodzaj urządzenia wybierany jest indywidualnie, uwzględniając specyfikę i właściwości konkretnego projektu.

Wiertnica elektryczna – zalety i wykorzystanie

Wśród najczęściej wymienianych atutów wiertnic elektrycznych podkreślić należy lekkość sprzętu. Dzięki temu odwierty wykonywane są wygodnie. Urządzenia są też zdecydowanie tańsze niż modele spalinowe lub pneumatyczne. Atutem jest również wysoka precyzja działania, co ważne jest podczas wykonywania zleceń.

Wiertnica elektryczna doskonale sprawdza się podczas prac polegających na wykonaniu zabezpieczenia skarp, konstrukcji oporowych, stabilizacji osuwisk czy do przygotowania odwiertów pod głębokie fundamenty. Przykładem zadania, do którego wykorzystać trzeba wiertnicę, jest przygotowanie gruntu do montażu gruntowej pompy ciepła.

Jak wybrać odpowiednią wiertnicę elektryczną?

Przed realizacją danego projektu należy wybrać optymalne urządzenie, które z jednej strony pozwoli efektywnie wykonać zlecenie, a jednocześnie zapewni maksymalne bezpieczeństwo. Szeroka gama wiertnic dostępnych na viateco.eu obrazuje, przed jak istotnym wyborem staje każdy inżynier budowy.

W zależności od charakteru prac, a dokładniej tego, jak intensywnie będzie wykorzystywane urządzenie można wybrać wiertnicę elektryczną z udarem lub bez. Narzędzia wyposażone w udar charakteryzują się większą mocą oraz dużym tempem wiercenia. Najczęściej są one wykorzystywane do wykonania odwiertów w czasie prac budowlanych lub geologicznych. Tam, gdzie liczy się precyzja wykonania, zdecydowanie lepiej sprawdzą się wiertnice bezudarowe. Charakteryzują się delikatniejszym działaniem i przeznaczone są głównie do pracy w materiałach delikatnych, jak np. tworzywo sztuczne czy drewno.

Dużą uwagę zwrócić należy na specyfikację produktu i parametry deklarowane przez producenta. Wśród najważniejszych wymienić należy moc i wydajność, która należy dobrać indywidualnie do potrzeb. Bardzo ważne, aby sprawdzić także średnicę wykonywanych otworów. W zależności od wariantu urządzenia dostępne są rozwiązania o średnicy do 150 mm, 350 mm, 400 mm, 600 mm. Im większa średnica otworu, tym urządzenie jest większe, a co się z tym wiąże również cięższe. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego statywu, co znacznie ułatwia realizację prac.

Decydując się na zakup odpowiedniego wariantu wiertnicy warto kierować się nie tylko ceną urządzenia, ale jego jakością. Im lepszy sprzęt zostanie wybrany, tym dłużej może służyć bez awarii. Wiodący producenci stosują w przygotowanych przez siebie urządzeniach wysokiej jakości komponenty, a sprzęt zyska długą żywotność. Niezawodność podczas prac budowlanych czy geologicznych to cecha, która powinna charakteryzować dobrej jakości wiertnice elektryczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj