Przy zabezpieczaniu wykopów lub podczas budowy barier ograniczających przepływ wody gruntowej korzysta się ze ścianek szczelinowych. Jednak czym w takim razie są ścianki szczelne? Czytajcie dalej, jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie są różnice między ścianką szczelną a szczelinową.

Ścianka szczelna a ściana szczelinowa

Ścianki szczelne często są mylone ze ścianami szczelinowymi, nic dziwnego, nazewnictwo tych dwóch konstrukcji geotechnicznych jest bardzo zbliżone, jednak są one pełne różnic. Największą, a zarazem najważniejszą różnicą jest to, z jakiego materiału są wykonane, ścianki szczelne wykonane są z metalu, zaś szczelinowe z żelbetu.  Co więcej, te pierwsze wykorzystuje się jako tymczasowe rozwiązanie, a te drugie są stałym rozwiązaniem przy pracach geotechnicznych.

Czym są ścianki szczelinowe?

Ścianki szczelinowe pełnią funkcję ściany oporowej przy głębokich wykopach lub przy fundamentowaniu. Ścianki szczelinowe wykonane są z żelbetu lub z betonu, formuje się ją bezpośrednio w szczelinie gruntowej. Ścianka szczelinowa wykonana przez firmę Keller idealnie sprawdzi się na obszarach zabudowanych, ograniczając wydobycie urobku. Zwykle wykonuje się ścianki szczelinowe zbrojone, jednak zdarzają się przypadki, w których tego zbrojenia nie ma. Pozwalają one na optymalizację kosztów inwestycji, największą zaletą tego rozwiązania geotechnicznego jest fakt, że można je wykorzystać w miejscu o gęstym zabudowaniu, nawet w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków.

Czym są ścianki szczelne?

Ścianki szczelne to konstrukcje wykonane z elementów drewnianych, stalowych, zagłębia się je w grunt, tak by ściśle do siebie przylegały, pozwalają one zmniejszyć dopływ wody. Wykorzystuje się je w celu zabezpieczenia wykopów, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Korzysta się z nich w:

  • budowlach oporowych,
  • budowlach piętrzących,
  • budowlach miejskich,
  • falochronach,
  • w konstrukcjach mostowych.

Zaletą tego rozwiązania geotechnicznego jest przede wszystkim łatwość w montażu i demontażu, konstrukcja ta jest też niezwykle lekka. Ze ścianek szczelnych można korzystać w różnych warunkach gruntowych, zarówno na terenach bagnistych, podmokłych, jak i np. w wodzie.

Kiedy stosuje się ściankę szczelną, a kiedy szczelinową?

Ścianki szczelne wykorzystuje się przy budowlach oporowych, np. przy przyczółkach mostowych lub przy umocnieniach brzegowych. Wykorzystuje się ją także przy budowlach piętrzących, pełni ona wtedy funkcję przepony, zapobiega w ten sposób przenikaniu wody. Wyróżnić możemy także ścianki szczelne stałe, które wykorzystuje się do budowy falochronów czy garaży podziemnych.

Ścianki szczelinowe stosowane są jako zabezpieczenie głębokich wykopów ze względu na dużą sztywność, z tych konstrukcji korzysta się m.in. w budownictwie komunikacyjnym. Ścianki szczelinowe były wykorzystywane od budowy tuneli metra w Warszawie czy do tunelu DTŚ w Katowicach.

Mimo że nazewnictwo jest bliskie, to ścianki szczelinowe są czymś zupełnie innym od ścianek szczelnych, warto znać te różnice. Różnią się one nie tylko zastosowaniem, ale także sposobem wykonania, mają one także swoje indywidualne zalety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj