Drzwi wejściowe pełnią trzy podstawowe funkcje – ochronną, reprezentacyjną i energooszczędną. Mają zabezpieczać wnętrze domu przed włamaniem, hałasem, utratą ciepła oraz wilgocią, a jednocześnie efektownie wyglądać i pasować do stylu architektonicznego budynku. Z czego się je wykonuje i jakie wymagania techniczne powinny spełniać?

Wykończenie domu wymaga podjęcia licznych decyzji, często bardzo trudnych. Jedną z nich jest wybór drzwi wejściowych. Nie dość, że zazwyczaj szuka się takich, które będą pasowały do koloru elewacji i stylu budynku, to jeszcze trzeba pamiętać o uwzględnieniu parametrów technicznych i ocenie zastosowanych systemów ochronnych.

Kiedy można powiedzieć, że profile do drzwi wejściowych są dobre?

Profile do drzwi wejściowych – bezpieczeństwo

Przede wszystkim wtedy, gdy zapewniają bezpieczeństwo. Profile drzwi zewnętrznych powinny stanowić skuteczną barierę zabezpieczającą przed wtargnięciem niepożądanych gości. Najlepiej, gdyby miały maksymalnie wysoką ochronę przeciwwłamaniową – można w nich było zamontować wielopunktowe ryglowanie, dwa zamki patentowe i klucz centralny.

Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa da się uzyskać dzięki dodatkowym stalowym zbrojeniom, bolcom, hartowanym prętom i wstawieniu blach, które utrudniają sforsowanie drzwi.

Uwaga – skrzydła antywłamaniowe oznaczane są kolejnymi literami alfabetu. Te z literą A lub B mają podwyższoną odporność na włamanie.

Ochrona przed deszczem, mrozem i hałasem

Drzwi wejściowe muszą także chronić przed warunkami atmosferycznymi i hałasem. W związku z tym, że są wystawione na działanie czynników zewnętrznych, powinny być na nie odporne, a jednocześnie dobrze izolować wnętrze domu.

Od 2021 roku izolacyjność termiczna drzwi wejściowych U zgodnie z wymogami może być równa lub mniejsza niż 1,3 W/m2K, zaś wskaźnik izolacyjności akustycznej Ra powinien wynosić przynajmniej 30 dB. 5-komorowe profile o rewelacyjnej izolacji cieplnej oferuje m.in. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/drzwi-wejsciowe/).

Jeśli chodzi o klasę wodoszczelności, najlepiej, gdyby była na poziomie 3 lub 4, zaś klasa trwałości mechanicznej – na poziomie 5.

Profile wejściowe z szybami czy bez?

Co jeszcze jest istotne? Drzwi wejściowe powinny po prostu dobrze wyglądać, to znaczy pasować do budynku. Mogą mieć przeszklenia, dostawki doświetlające wykonane na osobnej albo wspólnej ramie z ramą skrzydła albo doświetlenia górne – panele znajdujące się nad drzwiami.

Ważne, żeby dało się w nich zastosować pakiety szyb o jak największej grubości. Dzięki temu obecność przeszkleń nie wpłynie negatywnie na izolacyjność drzwi.

Z czego wykonuje się profile do drzwi wejściowych?

Na koniec dodajmy, że profile do drzwi wejściowych mogą być wykonane z różnych materiałów. W Polsce najczęściej spotykane są drzwi drewniane – wytrzymałe i o dobrej izolacji termicznej, chociaż coraz więcej klientów decyduje się na zamówienie modeli z PVC z dodatkowymi wzmocnieniami. Dlaczego? Ponieważ drewno wymaga regularnej konserwacji, żeby przetrwać kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Natomiast skrzydła i profile z PVC mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną, akustyczną i – ze względu na szerokość oferty – można łatwo dopasować ich wygląd do swojego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj