Nie każdy, kto prowadzi firmę budowlaną, decyduje się na zakup wszystkich potrzebnych sprzętów. Część przedsiębiorców – z różnych względów – wynajmuje na krótki lub dłuższy okres wybrane maszyny. Co przekonuje klientów do wypożyczania sprzętu? Kiedy to faktycznie dobry pomysł? I czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Sprzęt budowlany wykorzystywany m.in. do budowy dróg można kupić, ale można również wynająć. Wynajem zarówno na krótki okres – np. dwa lub trzy miesiące, jak i na dłuższy czas – powyżej roku, staje się coraz popularniejszy. Przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że nie opłaca się kupować koparki, koparko-ładowarki, równiarki czy frezarki do nawierzchni bitumicznych. Lepiej je po prostu wypożyczyć.

Czy rzeczywiście wynajem sprzętu budowlanego się opłaca? Zazwyczaj tak, ale wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta. Trzeba wziąć pod uwagę ile i jakich maszyn się potrzebuje, na jak długo chce się je wypożyczyć, jak często będzie się ich używało i czy planuje się je transportować na większe odległości.

Warto również mieć świadomość, jakie zalety i wady ma wynajem.

Wynajem sprzętu budowlanego – zalety

Jeśli chodzi o zalety, ci, którzy zdecydowali wynajmować sprzęt budowlany, podkreślają, że największym atutem są niskie koszty. Zakup nowych maszyn to ogromny wydatek, na jaki często trudno sobie pozwolić. Bez względu na to, czy firma istnieje dwa miesiące, czy 10 lat, wtedy, gdy trzeba wydać kilkaset tysięcy na jedno urządzenie, należy się dobrze zastanowić, na ile się to opłaca.

Stosunkowo niskie koszty

Najem zawsze będzie tańszy niż zakup, zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę, że to właściciel maszyny ponosi koszty konserwacji i napraw ewentualnych awarii, o ile nie powstały na skutek niewłaściwego użytkowania.

Jednocześnie znikają również koszty magazynowania sprzętu. Wtedy, gdy maszyna przestaje być potrzebna, po prostu się ją zwraca. Nie trzeba się zastanawiać gdzie ją postawić ani dopłacać za wynajem dodatkowej przestrzeni.

Poza tym płaci się wyłącznie za czas, kiedy korzysta się z urządzenia. Jeżeli np. koparka przyda się w następnym miesiącu, a później prawdopodobnie dopiero za pół roku, zakup maszyny do swojej floty może się okazać złym pomysłem.

Dostęp do najnowszych rozwiązań

Dodatkowym atutem wynajmu jest dostęp do najnowszych modeli, technologii i rozwiązań. Firmy zajmujące się wypożyczaniem maszyn takie jak Radpol (https://rad-pol.pl/wynajem-sprzetu) dbają o to, żeby mieć w swojej ofercie najlepsze urządzenia.

Brak konieczności transportu maszyn

W przypadku przedsiębiorstw budowlanych, które działają w różnych częściach kraju, wynajem ma jeszcze jedną zaletę – niweluje konieczność transportu maszyn. Przewiezienie ich z miejsca na miejsce przy wykorzystaniu specjalistycznego transportu zazwyczaj jest drogie. Często taniej jest wynająć np. frezarkę tam, gdzie będzie się wykonywać pracę niż wieźć ją kilkaset kilometrów.

A co z wadami?

Skoro wymieniliśmy tyle zalet, to czy wynajem maszyn budowlanych ma jakieś wady? Jedyne, co może być uznane za wadę, to pojawiająca się czasami trudność w znalezieniu sprzętu spełniającego określone kryteria. Na szczęście na rynku rośnie liczba firm zajmujących się wypożyczaniem różnego typu urządzeń, więc takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj