Zdjęcie: Oknoplast

Balkony i tarasy to nie tylko piękne widoki i świeże powietrze. To także duże przeszklenia, które pozwalają na odcięcie się od zgiełku świata zewnętrznego z jednoczesnym zachowanie dostępu naturalnego światła. Uzyskujemy to dzięki drzwiom balkonowym lub tarasowym.

Drzwi balkonowe i okna wymagają dbania o nie i okresowej regulacji. Profile drzwiowe wykonane są przeważnie w technologii PCV lub z aluminium, rzadziej są to profile drewniane. Mechanizmy w nich zastosowane pozwalają na otwieranie lub uchylanie i otwieranie.

Kiedy regulować drzwi balkonowe?

Pierwsza regulacji drzwi i okien powinna nastąpić w pierwszym roku po montażu. Jest to związane z naturalnym ich opadaniem, szczególnie będzie widoczne przy drzwiach o większych gabarytach. Opadanie nie ma wpływu na szczelność drzwi, jednak sprawia, że gorzej się otwierają, oraz czuć opór przy przekręcaniu klamki.

Regulacja powinna być przeprowadzona również każdorazowo, kiedy zaobserwujemy problem z ich pracą. Kiedy zauważymy nieszczelność, szczególnie w okresie zimowym będzie odczuwalne przedostawanie się zimnego powietrza do pomieszczenia. Kiedy czujemy, że drzwi stawiają większy opór w trakcie otwierania i zamykania oraz słyszymy charakterystyczne skrzypienie spowodowane ocieraniem dolnej krawędzi drzwi o framugę. Nawet jeżeli pisk ocierających o siebie plastikowych elementów nam nie przeszkadza to przede wszystkim szkoda drzwi i nerwów sąsiadów.

Jak regulować drzwi balkonowe?

Do regulacji drzwi balkonowych i okien wcale nie trzeba wzywać fachowca, regulację można wykonać samodzielnie, wystarczy odrobina zdolności manualnych i w większości przypadków klucz imbusowy, nr 4, śrubokręt krzyżakowy oraz smar do zawiasów, najlepiej w sprayu.

W przypadku tylko skrzypienia drzwi w trakcie otwierania i zamykania, należy zacząć od nasmarowania zawiasów, być może to wystarczy, aby pozbyć się przykrego dźwięku. Jeżeli natomiast oprócz skrzypienia czujemy opór przy zamykaniu drzwi, konieczna jest ich regulacja w pionie.

Na początek należy pamiętać, że regulację wykonuje się na lekko uchylonych drzwiach. Skrzydło drzwi podniesiemy dzięki śrubie znajdującej się wewnątrz dolnego zawiasu. Może być ona dobrze ukryta. W pierwszej kolejności należy zdjąć osłonę dolnego zawiasu. Pamiętajcie, aby wykonać to z ostrożnością, żeby nie uszkodzić tego delikatnego elementu. Następnie należy zdjąć zaślepkę zasłaniającą otwór wewnątrz zawiasu. Zapobiega ona przedostawaniu się zanieczyszczeń do środka mechanizmu, dlatego należy pamiętać o jej założeniu po zakończeniu regulacji.

Ostatnią czynnością jest włożenie do wnętrza zawiasu klucza imbusowego, tak żebyśmy poczuli, że wszedł on do wnętrza śruby. Teraz, zależnie od naszych intencji należy delikatnie przekręcić śrubę. Obrót w prawo (odkręcanie) powoduje opadnięcie drzwi, a obrót w lewo (wkręcanie) pozwoli na ich podniesienie. Zalecane jest wykonywanie po 1/4 obrotu i każdorazowe sprawdzenie efektu. Po zakończeniu regulacji należy pamiętać o umieszczeniu na miejscu zaślepki i maskownicy.

Po zakończeniu regulacji pionowej można przystąpić do regulacji poziomej. Regulacja pozioma, zależnie od konstrukcji zastosowanych okuć, może odbywać się tylko na górnym zawiasie, lub na górnym i dolnym. Do regulacji poziomej służą śruby znajdującej się z boku zawiasu. Regulacja pozioma umożliwia poziome przesunięcie skrzydła drzwi względem ościeżnicy, co pozwala na poprawienie docisku przy zamkniętym skrzydle drzwiowym. Regulacja po przekątnej, pozwalająca na uniesienie lub opuszczenie dolnego skrajnego rogu odbywa się na górnym zawiasie. Spotykana często regulacja boczna w dolnym zawiasie możliwa odsunięcie lub dociśniecie skrzydła względem framugi.

Regulacja docisku drzwi balkonowych

Po przeprowadzeniu regulacji położenia skrzydła drzwiowego konieczna może okazać się regulacja docisku. Jeżeli w efekcie regulacji położenia przy zamykaniu drzwi zauważymy, że nie można domknąć klamki do końca lub po zamknięciu drzwi odskakują, konieczna jest regulacja okuć.

Okucia odpowiadające za prawidłowy docisk skrzydła drzwiowego znajdują się wewnątrz ościeżnicy. Ich konstrukcja pozwala na przesunięcie w górę lub w dół na przytrzymującej je śrubie, ponieważ otwór mocujący ma podłużny kształt. Regulacja polega na poluzowaniu mocującej okucie śruby, przesunięcie okucia w górę lub w dół zależnie od potrzeby oraz ponownym dokręceniu śruby mocującej.

Sezonowa regulacja drzwi balkonowych

Konstrukcja drzwi balkonowych pozwala na ich sezonową regulację. Jeżeli chcemy zwiększyć szczelność drzwi zimą lub cyrkulację powietrza latem należy przeprowadzić regulację sezonową.

Do takiej regulacji służą śruby mimośrodowe znajdujące się na obrzeżu skrzydła drzwiowego. Są to charakterystyczne okrągłe śruby z otworem przesuniętym lekko od ich środka. Ich zadaniem jest ryglowanie drzwi w okuciach. Ustawienie grubszej części śruby w kierunku drzwi spowoduje większy docisk skrzydła drzwiowego do framugi, a co za tym idzie większą szczelność drzwi. Analogicznie ustawienie grubszej części śruby na zewnątrz zmniejszy ich szczelność. Należy pamiętać, że wszystkie śruby muszą zostać ustawione w tej samej pozycji.

Regulacja drzwi wymagająca wizyty serwisanta

Mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne, których nie sposób będzie usunąć we własnym zakresie, do takich regulacji wymagane będzie wezwanie fachowca. Najczęściej mogą się zdarzyć następujące sytuacje:

  • Wyczepienie się skrzydła z górnego zawiasu w pozycji uchylnej, może to oznaczać awarię blokady klamki.
  • Konieczność użycia większej siły podczas zamykania pomimo prawidłowej regulacji może oznaczać awarię zasuwnicy.
  • Obracanie się klamki wokół własnej osi oznacza uszkodzenie gniazda klamki i konieczność wymiany zasuwnicy.

Podsumowując, jeżeli nie wystąpią sytuacje awaryjne, to regulacja drzwi balkonowych jest stosunkowo prosta i na pewno każdy sobie z tym poradzi. A regulacja sezonowa pozwoli na większy komfort w mieszkaniu. Należy pamiętać o regularnym smarowaniu zawiasów i już mamy gwarancję, że nie będziemy budzić sąsiadów co rano przeraźliwym piskiem trącego o siebie plastiku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj