Farby do betonu to korzystne finansowo rozwiązanie, aby odmienić wizualnie wnętrze swojego domu lub betonowe ogrodzenie. Dzięki temu nie trzeba od razu przebudowywać całego domu, czy burzyć ogrodzenia, aby postawić nowe. Farby do betonu na bazie akrylu lub z domieszką oleju epoksydowego, zmienią wizerunek nieruchomości lub jej otoczenia. Jedyne co będzie potrzebne do odnowienia image’u betonowych elementów architektury, to zapał i chęci do prac malarskich, a także odpowiednie środki malarskie i akcesoria do nakładania gruntów, impregnatów i farb. Gdzie jeszcze można zastosować farbę do betonu? Dlaczego warto sięgnąć po takie rozwiązanie w swoim domu?

Czym się charakteryzuje farba do betonu?

Farba do betonu nadaje się zarówno do rozwiązań zewnętrznych, jak i wewnątrz pomieszczeń. Farba charakteryzuje się nie tylko możliwością zmiany kolorystyki danej powierzchni betonowej, ale i szansą nadania jej trwałości, wspomaga ukrycie defektów betonu, pęknięć czy pokrycia plam, których nie są w stanie usunąć inne środki czyszczące. Ponadto farba do betonu chroni przed promieniowaniem UV, zapobiega wnikaniu wilgoci w głębsze warstwy betonu i cechuje się hydrofobową powierzchnią.

Rodzaje farb do betonu i elementów betonowych

Farby betonowe można wyróżnić pod względem rodzaju zastosowania. Farby do wnętrz stworzone są na bazie akrylu, dzięki czemu łatwo się je rozcieńcza, nakłada, a ich zapach nie jest drażniący dla układu oddechowego. Farby na zewnątrz cechują się właściwościami epoksydowymi, które mają chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza powierzchni. Pozwalają także zwiększyć trwałość i chronić przed czynnikami chemicznymi i atmosferycznymi. W jednym i drugim przypadku dostępne są farby do betonu w wielu różnych kolorach, co daje ogromne możliwości modernizacji istniejących powierzchni lub nadania im nowego, unikalnego wyglądu.

Nakładanie farby do betonu – na co zwrócić uwagę i jak przygotować podłoże?

Malowanie betonu daje szansę na odświeżenie elementów betonowych małym kosztem. Do tego typu prac, niezbędne okażą się impregnaty do betonu i farby do betonu, które po nałożeniu, odmienią efekt wizualny malowanej i zmodernizowanej powierzchni betonowej. Czy można nałożyć farbę bezpośrednio na beton? Co będzie potrzebne, aby farba dłużej się trzymała i spełniała swoje zadanie?

Jak przygotować powierzchnię pod farbę do betonu?

Przed nałożeniem farby na beton, należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię z brudu, kurzu oraz tłustych zanieczyszczeń, aby przyczepność farby do podłoża była bez zarzutu. Ponadto niezbędne jest usunięcie starych powłok farb, nierówności i pyłu. Kiedy podłoże jest czyste, należy zagruntować beton przed dalszymi pracami malarskimi, aby wyrównać chłonność podłoża i wyeliminować drobnoustroje i mikroorganizmy (jak pleśnie i grzyby). Grunty zawierające ich eliminacje, sprzyjają prawidłowemu przygotowaniu płaszczyzny do malowania.

Nakładanie farby na powierzchniach betonowych – metody i sposoby

Farbę można nakładać pędzlem, wałkami lub w przypadku większych powierzchni – metodą natryskową. Beton warto pokryć farbą przynajmniej dwukrotnie, aby uzyskać jednolity efekt kolorystyczny i gładkość powierzchni.

Dachówka betonowa i farba do betonu – czemu to korzystne połączenie?

Farba do dachówki betonowej przygotowana jest na bazie podstawy elastycznej, która cechuje się właściwościami ochronnymi i chroniącymi dachówki przed czynnikami atmosferycznymi, jak wilgoć i wysokie temperatury. Dzięki temu kolor się nie wybarwia, a farba do dachówki nadaje się do produktów z eternitu i onduliny.

Kiedy zastosować farbę do betonu?

Farba do betonu nadaje się do malowania ścian i sufitów, produktów betonowych, ogrodzeń betonowych, a także chodników i podjazdów wylewanych z betonu lub układanych na bazie kostek betonowych. W tym drugim przypadku farby są urozmaicone dodatkiem epoksydowym, który ma eliminować zbyt dużą chłonność wody, a jednocześnie wypełnić rysy i ubytki powierzchni, które z czasem mogą pękać. Dzięki temu farba może nadać innej kolorystyki jednolitej powierzchni posadzki oraz ochronić nawierzchnie przed przyszłą koniecznością kucia lub rozmontowywania nawierzchni, w celu naprawy powstałych ubytków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj