Oświetlenie LED, choć jest nieco droższe niż tradycyjne, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ma to uzasadnienie w charakterze pracy takich diod, które są nie tylko wydajne i energooszczędne, ale także ekologiczne. Dlaczego warto wymienić żarówki w domu na ledowe i jak można zastosować je we wnętrzach?

Oświetlenie LED – czym się charakteryzuje?

Żarówki LED różnią się od żarówek tradycyjnych przede wszystkim wydajnością. Podłączone do prądu, zamieniają nawet do 95% energii na światło, a jedynie 5% na ciepło. Tymczasem w przypadku zwykłych żarówek te proporcje są dokładnie odwrotne. Oznacza to, że oświetlenie LED w domu jest przede wszystkim energooszczędne, ponieważ wydajność idzie w parze z wysoką jakością pracy żarówek. Światło diod LED rozchodzi się równomiernie i może zostać dostosowane pod kątem swojej barwy do potrzeb użytkownika – wyróżnia się barwę neutralną, ciepłą oraz zimną.

Oświetlenie LED w domu a bezpieczeństwo

Oświetlenie LED zużywa mniej energii niż oświetlenie tradycyjne, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie. Nie dzieje się to jednak kosztem słabiej oświetlonych wnętrz czy niskiej trwałości żarówek, ponieważ ich żywotność to nawet 30 000 godzin świecenia. Wymiana oświetlenia na ledowe jest więc inwestycją, która szybko się zwraca. Czy jednak żarówki tego typu są bezpieczne? Zdecydowanie tak, ponieważ nie nagrzewają się i nie emitują szkodliwego promieniowania UV czy IR. Dodatkowo, nie muszą się rozgrzewać ani nie migają, dlatego są lepsze dla naszych oczu. Poza tym, warto wspomnieć, że oświetlenie LED w domu jest też bezpieczne dla środowiska. Żarówki ledowe nadają się do recyklingu, a dzięki temu że zużywają mniejsze ilości prądu, pomagają dbać o racjonalne zużywanie zasobów naturalnych i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Jak wykorzystać w domu oświetlenie LED?

Żarówki LED doskonale zastępują każdego typu żarówki tradycyjne. Można więc bez problemu wymienić wszystkie stare żarówki na nowe żarówki ledowe w lampach wiszących, kinkietach czy lampkach biurkowych. Technologia LED pozwoliła jednak również na stworzenie nowych rodzajów żarówek o bardzo niewielkim rozmiarze. Przykładowo, żarówka LED G9 świetnie sprawdza się w dekoracyjnych oprawach oświetleniowych, nie tylko w domach, ale też w sklepach czy hotelach. Z kolei taśmy LED cieszą się coraz większą popularnością w kuchniach czy sypialniach. Mogą być wykorzystywane do podświetlania łóżek, blatów, a nawet całych sufitów czy korytarzy. Co ważne, w przypadku diod LED mamy do wyboru nie tylko biały kolor światła, ale też tak zwane RGB, czyli czerwień, zieleń, niebieski i ich połączenia, co pozwala na stworzenie naprawdę zjawiskowych efektów oświetleniowych w nowoczesnych wnętrzach.

W dobie rosnących cen prądu i ogólnej, trudnej sytuacji finansowej Polaków, oświetlenie LED powinno być standardem w każdym domu. Takie żarówki są nie tylko efektowne wizualnie, ale też bardzo oszczędne, a przy tym świecą równie jasno, co ich tradycyjne odpowiedniki. Wyższa cena żarówki szybko zwraca się zatem, nawet z nawiązką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj