W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości ogrzewania oraz ochładzania domu, co wiąże się z codziennym poczuciem komfortu. Coraz popularniejsze stają się klimatyzatory ścienne, których montaż sprawi, że w gorące dni z łatwością poczujemy znaczną ochłodę, natomiast w dni nieco zimniejsze będziemy mogli dogrzać swoje mieszkanie. Zakup klimatyzatora ściennego do mieszkania to naprawdę świetny pomysł, ale przed inwestycją należy dobrze rozpoznać ich możliwości oraz rodzaje i dopasować klimatyzator do własnych potrzeb. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem klimatyzatora ściennego.

Klimatyzator ścienny – czym jest i jakie są jego zalety?

Klimatyzatory ścienne są urządzeniami montowanymi we wnętrzach, które służą ochładzaniu lub ogrzewaniu powietrza. Ze względu na swoją funkcję możemy wyróżnić klimatyzatory ochładzające powietrze oraz klimatyzatory z funkcją grzania, co jest praktycznym dodatkiem do klimatyzatorów chłodzących. Ponadto niektóre klimatyzatory posiadają także funkcje osuszania powietrza, a nawet oczyszczania go z toksyn i szkodliwych mikroelementów.

Dobre klimatyzatory ścienne w świetny sposób dostosują temperaturę wnętrz do naszych oczekiwań, przez co upalne lata będą przebiegać znacznie lżej, a chłodne dni będą cieplejsze dzięki funkcji dogrzewania powietrza. Szeroki wybór klimatyzatorów ściennych na rynku umożliwia dopasowanie kształtów i kolorów urządzeń do wystroju naszych wnętrz. Sprawi to, że klimatyzator nie będzie jedynie praktycznym urządzeniem lub wiszącym pod sufitem masywnym obiektem, ale może stać się ciekawą ozdobą pokoju czy lokalu.

Samo umiejscowienie go pod sufitem jest bardzo ważne, gdyż zgodnie z zasadami fizyki chłodniejsze powietrze wypływające z klimatyzatora ściennego będzie opadać na dół, dając nam najlepszy komfort termiczny w upalne dni. Jednocześnie ciepłe powietrze jest wtedy wypychane ku górze.

Rodzaje klimatyzatorów

Poza wspomnianymi klimatyzatorami ściennymi, które na stale instalowane są w ścianach, możemy wyróżnić także inne klimatyzatory. Klimatyzatory ścienne są oczywiście jednym z najbardziej popularnych rodzajów tego typu urządzeń, co związane jest z ich wydajnością i skutecznością w ochładzaniu przestrzeni. Montaż polega na zamontowaniu klimatyzatora do ściany w odpowiednim miejscu, natomiast jego druga część wychodzi na zewnątrz budynku. Klimatyzator bierze powietrze z zewnątrz, a w procesie przesyłu ochładzane jest ono i oddawane w pomieszczeniu. Są to bardzo wydajne urządzenia, a komfort ich używania i codziennego funkcjonowania jest naprawdę wysoki. W tym przypadku wyróżnia się klimatyzatory Split i Multi-Split, a podstawową różnicą między nimi jest ta, że klimatyzatory ścienne Multi-Split to instalacje mogące chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, co związane jest z rozmieszczeniem sieci urządzeń.

Innym rodzajem klimatyzatorów są klimatyzatory przenośne, które jednak nie posiadają tak dobrej mocy chłodzącej jak montowane dwujednostkowe klimatyzatory ścienne. Inną ich wadą jest ta, że w większości przypadków konieczne jest wystawienie rury na zewnątrz, co wygląda dość nieestetycznie.

Klimatyzator ścienny do ogrzewania – czy to dobry pomysł?

Na rynku można spotkać się z klimatyzatorami ściennymi, które nie tylko ochładzają powietrze, ale również ogrzewają pomieszczenia. Czy jednak dobrym pomysłem jest ich instalacja we wnętrzach? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od różnych czynników. Przede wszystkim warto wpierw zwrócić uwagę na liczbę pomieszczeń, jakie chcielibyśmy ogrzewać przy pomocy klimatyzatora ściennego. Dodatkowo trzeba pomyśleć o ich wielkości. Klimatyzator ścienny do ogrzewania sprawdzi się najlepiej w przypadku niewielkich powierzchni, takich jak kawalerki czy sklepiki. Biorąc pod uwagę dom lub wielopokojowe mieszkanie znacznie lepiej skorzystać z klimatyzatora Multi-Split, który będzie doprowadzał ogrzane powietrze do wielu pomieszczeń.

Zastanawiając się nad kosztami ogrzewania mieszkania przy pomocy klimatyzatora trzeba przede wszystkim pomyśleć o metrażu, jaki będzie musiał być ogrzewany. Z reguły jednak ogrzewanie pomieszczeń przy pomocy klimatyzatora jest tańsze niż ogrzewanie go grzejnikami elektrycznymi, a różnica może dochodzić nawet do 60-80%. Poza wielkością pomieszczenia przy kalkulacji kosztów trzeba wziąć pod uwagę także osobiste preferencje dotyczące komfortowej temperatury oraz usytuowaniu okien w pomieszczeniach względem stron świata.

W porównaniu do tradycyjnych sposobów ogrzewania pomieszczeń, w tym gazem, węglem czy eko groszkiem, koszt wykorzystywania klimatyzatora jest znacznie wyższy. Jednocześnie ogrzewanie powierzchni klimatyzatorem ściennym uważane jest za korzystniejsze dla środowiska, między innymi poprzez ograniczenie powstawania smogu.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator ścienny?

Myśląc nad zakupem klimatyzatora ściennego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Oprócz wspomnianej funkcji grzania, która świetnie sprawdza się w przypadku chęci dogrzania pomieszczeń w chłodniejsze dni, istnieją także inne ważne kwestie wpływające na komfort oraz oszczędność pieniędzy. Rozglądając się za klimatyzatorem ściennym warto zwrócić uwagę, czy posiada on funkcję podtrzymywania temperatury, która zapobiega wychładzaniu pomieszczeń. Istotną jest wysoka klasa energetyczna oraz wydajność pozwalające ograniczać wydatki w trakcie używania klimatyzatora, a także głośność pracy urządzenia. Dobry klimatyzator powinien posiadać funkcję automatycznego restartu, dzięki której uruchomi się on w przypadku niespodziewanego odłączenia energii elektrycznej, oczywiście po jej powrocie. Klimatyzator powinien być łatwy w obsłudze, a użytkownik powinien mieć możliwość sterowania nim pilotem, a dzięki funkcjom odszraniania i działaniu w skrajnie niskich temperaturach można mieć pewność niezawodności w każdych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj